X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mord w Hucie Pieniackiej. Poseł PiS: Ukraińcy powinni się wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:34
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości w rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnię wspominali Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).
Audio
  • 75. rocznica mordu Polaków w Hucie Pieniackiej. (Tydzień kontra tydzień)
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie PieniackiejFoto: Stowarzyszenie Huta Pieniacka

- Sprawy polsko-ukraińskie są bardzo trudne z punktu widzenia naszej historii. Politykę trzeba prowadzić jednak tak, żeby prawdę pokazywać światu - powiedział Robert Telus. Poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził również, że za swoje zbrodnie na Wołyniu "Ukraińcy powinni się wstydzić". - Jeżeli my nie będziemy przedstawiać światu prawdy, to na pewno druga strona będzie robiła wszystko, żeby świat okłamać - dodał.

Czytaj więcej
Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
Wiceprezes IPN: Ukraina jest jedynym państwem, które utrudnia nam prace

Marcin Święcki podkreślił, że w Hucie Pieniackiej wydarzyła się straszliwa zbrodnia. - Były to mordy na ludności cywilnej dokonane przez odziały UPA - przypomniał. Poseł Platformy Obywatelskiej zauważył także, że na Ukrainie pojawiają się narodowi ekstremiści, którzy niszczą krzyże i usiłują zakłócić pamięć pomordowanych. - Powinniśmy jednak z umiarkowanymi siłami ukraińskimi dążyć do upamiętnienia wszystkich ofiar zbrodni wołyńskiej - zaznaczył polityk.

Do tragicznego mordu doszło 28 lutego 1944 roku, kiedy oddziały SS Galizien i ukraińscy nacjonaliści wymordowali w miejscowości Huta Pieniacka na Ukrainie od 700 do 1300 osób narodowości polskiej oraz ukrywających się Żydów. Wieś została zrównana z ziemią. Wśród ofiar byli też mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz uciekinierzy z Podola i Wołynia, którzy opuszczali miejsca zamieszkania, obawiając się fali morderstw dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich i wspomagających ich chłopów.

Ponadto politycy komentowali napięte ostatnio stosunki polsko-izraelskie oraz odnieśli się do sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Telus (PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 12.10

jp/ag

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

75 lat temu w Hucie Pieniackiej zamordowali ponad 850 Polaków. Uroczystości rocznicowe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 10:42
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbędą się w niedzielę uroczystości poświęcone rocznicy zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali kilkuset mieszkańców miejscowości. Co roku przy krzyżu poświęconym ofiarom zbierają się rodziny pomordowanych, a także przedstawiciele polskich władz.
rozwiń zwiń