Mord w Hucie Pieniackiej. Poseł PiS: Ukraińcy powinni się wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:34
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości w rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnię wspominali Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).
Audio
  • 75. rocznica mordu Polaków w Hucie Pieniackiej. (Tydzień kontra tydzień)
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie Pieniackiej
Pomnik upamiętniający mord na Polakach dokonany 28 lutego 1944 roku w Hucie PieniackiejFoto: Stowarzyszenie Huta Pieniacka

- Sprawy polsko-ukraińskie są bardzo trudne z punktu widzenia naszej historii. Politykę trzeba prowadzić jednak tak, żeby prawdę pokazywać światu - powiedział Robert Telus. Poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził również, że za swoje zbrodnie na Wołyniu "Ukraińcy powinni się wstydzić". - Jeżeli my nie będziemy przedstawiać światu prawdy, to na pewno druga strona będzie robiła wszystko, żeby świat okłamać - dodał.

Czytaj więcej
Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
Wiceprezes IPN: Ukraina jest jedynym państwem, które utrudnia nam prace

Marcin Święcki podkreślił, że w Hucie Pieniackiej wydarzyła się straszliwa zbrodnia. - Były to mordy na ludności cywilnej dokonane przez odziały UPA - przypomniał. Poseł Platformy Obywatelskiej zauważył także, że na Ukrainie pojawiają się narodowi ekstremiści, którzy niszczą krzyże i usiłują zakłócić pamięć pomordowanych. - Powinniśmy jednak z umiarkowanymi siłami ukraińskimi dążyć do upamiętnienia wszystkich ofiar zbrodni wołyńskiej - zaznaczył polityk.

Do tragicznego mordu doszło 28 lutego 1944 roku, kiedy oddziały SS Galizien i ukraińscy nacjonaliści wymordowali w miejscowości Huta Pieniacka na Ukrainie od 700 do 1300 osób narodowości polskiej oraz ukrywających się Żydów. Wieś została zrównana z ziemią. Wśród ofiar byli też mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz uciekinierzy z Podola i Wołynia, którzy opuszczali miejsca zamieszkania, obawiając się fali morderstw dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich i wspomagających ich chłopów.

Ponadto politycy komentowali napięte ostatnio stosunki polsko-izraelskie oraz odnieśli się do sobotniej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Telus (PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 12.10

jp/ag

 

 

 

Czytaj także

75 lat temu w Hucie Pieniackiej zamordowali ponad 850 Polaków. Uroczystości rocznicowe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 10:42
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbędą się w niedzielę uroczystości poświęcone rocznicy zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali kilkuset mieszkańców miejscowości. Co roku przy krzyżu poświęconym ofiarom zbierają się rodziny pomordowanych, a także przedstawiciele polskich władz.
rozwiń zwiń