Politycy o "piątce PiS": opozycja pyta o plany rozwoju i ożywienia polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 13:55
Rząd zaczął prace nad tzw. ”piątką Kaczyńskiego”. Ogłoszone niedawno propozycje prezesa PiS zakładają świadczenie 500 plus na każde dziecko, trzynastą emeryturę w wysokości 1100 zł, obniżenie PIT, zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26 życia, przywracanie połączeń PKS. Plany te komentowali w Jedynce w audycji "Tydzień kontra tydzień" politycy PiS, PO i Kukiz'15.
Audio
  • "Piątka" PiS, kampania samorządowa, ujawnienie płac NBP, dzień pamięci żołnierzy wyklętych (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Rzecznik rządu Joanna Kopcińska i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji nt. programów zawartych w piątce PiS
Rzecznik rządu Joanna Kopcińska i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji nt. programów zawartych w "piątce PiS"Foto: PAP/Piotr Nowak

Premier Beata Szydło mówiła, że koszt "piątki PiS" może wynieść 30 mld złotych. Propozycje mają być wprowadzone do końca lata. Rząd ma przedstawić szczegóły we wtorek.

Piotr Apel (Kukiz’15) mówił w Jedynce że zgadza się, iż trzeba przywrócić połączenia autobusów, dać rodzinom dobrze żyć, dowartościować emerytów. Zastanawia się jednak, co rząd robi, by gospodarka rozwijała się w perspektywie 20-30 lat. Dofinansowanie rodzin i emerytów nie będzie budować naszego kapitału – mówił. To ważny element cywilizacyjny, że dzielimy się zyskami, redystrybucja środków odbywa się w sposób uczciwy – mówił. Dodał, że do tego wszystkiego trzeba pamiętać także o polskich przedsiębiorcach i tego brakuje mu, aby program był na ”szóstkę”. Zaznaczył, że partie polityczne powinny myśleć w kategoriach długoterminowych, 15-20 lat.

Marcin Święcicki (PO-KO) ocenił, że propozycje zgłoszone przez prezesa PiS są kiełbasą wyborczą. Zaznaczył, że gdy debatowano nad budżetem na ten rok, PO zgłaszała poprawki w sprawie niepełnosprawnych (500 zł na rehabilitację), w sprawie nauczycieli, w sprawie 500 zł dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jak relacjonował poseł, PiS mówił PO, że nie ma pieniędzy i odrzucił poprawki Platformy. Teraz, jak stwierdził, po dwóch miesiącach, pieniądze się znalazły. Poseł zaznaczył, że są to cele, które PO popiera i niektóre sama proponowała, na przykład trzynastki dla emerytów. Polityk dodał jednak, że priorytetem powinni być nauczyciele i niepełnosprawni.

Ryszard Czarnecki (PiS) stwierdził, że opozycja mogła przez osiem lat wprowadzić takie programy socjalne, jakie chciała. Dodał, że 800 mln zł ma kosztować wznowienie połączeń PKS, 18,5 mld zł to szacunek kosztów 500 plus dla pierwszego dziecka. Jednak część świadczeń zaczęłaby obowiązywać później, np. od maja, jeśli chodzi o wsparcie dla emerytów i rencistów – zaznaczył.

Eurodeputowany dodał, że podjęte środki spowodują duże ożywienie konsumpcyjne w Polsce. Szacuje się, że około 40 procent tych środków wróci do budżetu w postaci podatków od towarów i usług – mówił polityk. Ocenił, że to ożywi gospodarkę.

Piotr Apel stwierdził, że rodziny wydadzą pieniądze w zagranicznych marketach. Zaznaczył, że nie mamy programu do tworzenia klasy średniej, nie ma też prorozwojowej wizji Polski.

Więcej w nagraniu.

W audycji mowa była m.in. o żołnierzach niezłomnych, zapowiedzi protestu nauczycieli, ujawnieniu płac kadry kierowniczej Narodowego Banku Polskiego.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Henryk Szrubarz

Goście: Piotr Apel (Kukiz’15), Ryszard Czarnecki (PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 03.03.2019

Godzina emisji: 12.10

agkm