X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Możliwe konsekwencje wprowadzenia euro w Polsce. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 11:32
Na konwencji PiS w Lublinie prezes partii Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie może teraz wprowadzić europejskiej waluty, ponieważ byłoby to dla niej niekorzystne. O tym, jakie konsekwencje miałoby przystapienie do strefy euro dyskutowali w programie "Tydzień kontra tydzień" Karol Karski (europoseł PiS) i Marcin Święcicki (PO).
Audio
  • Karol Karski (PiS) i Marcin Święcicki (PO) m.in. o strajku nauczycieli, katastrofie smoleńskiej oraz strefie euro. (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Prezes PiS podkreślił w sobotę, że Polska przyjmie euro wtedy, gdy będzie to w naszym interesie. Powiedział, że jego ugrupowanie chce europejskich płac, a nie europejskich cen. Jarosław Kaczyński dodał, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS będzie w sprawie waluty euro postępowało "racjonalnie i zgodnie z interesami Polski".

Do tego tematu nawiązali gości radiowej Jedynki. - Wstąpienie do strefy euro, to spadek siły nabywczej pieniądza o 30 proc. To dotknęłoby tych, którzy zarabiają najmniej (...) Dla nas europejskość, to nie jest przyjmowanie euro, tylko podniesienie wynagrodzeń Polaków do poziomu europejskiego i to robimy - powiedział Karol Karski.

Według Marcina Święcickiego, to co mówi europoseł PiS, jest nieprawdą. Podkreślał, że kredyty w strefie euro są tańsze, inflacja jest wolniejsza niż w Polsce, a przyjęcie wspólnej waluty nie spowoduje wzrostu cen w Polsce.

Politycy rozmawiali także nt. strajku nauczycieli, który trwa od 8 kwietnia. Szef ZNP Sławomir Broniarz konsekwentnie odrzuca proponowane przez rząd porozumienie, które gwarantuje nauczycielom m.in. podwyżki wynagrodzeń.

- Protest nauczycieli ma charakter polityczny, Sławomir Broniarz i Grzegorz Schetyna konsultują się w tych sprawach - ocenił europoseł PiS Karol Karski. Jego zdaniem, każdy ma prawo do strajku, ale nie powinno się przy tym krzywdzić dzieci. - Dzieci nie powinny być zakładnikami w żadnej sytuacji - podkreślił. Jak dodał, przepisy dot. klasyfikowania uczniów mogą zostać zmienione i takie prawo, jeśli będzie trzeba, dostaną dyrektorzy szkół.

Marcin Święcicki podkreślał, że "nie ma tu żadnego spisku politycznego", a nauczyciele słusznie strajkują. - Prawo do nauki musi zapewnić państwo, płacąc odpowiednie wynagrodzenia nauczycielom, którzy to prawo realizują - stwierdził. Podkreślił, że to państwo jest winne temu, że nauczyciele się buntują, bo płaci im "głodowe pensje". - PO wspiera protest - powiedział Święcicki.

Goście Jedynki rozmawiali też na temat katastrofy smoleńskiej. W czwartek obchodziliśmy 9. rocznicę tragedii, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną. Karol Karski podkreślił, że prezydent Lech Kaczyński "pozostawił po sobie pewien testament polityczny". - Testament godności, stania na straży podstawowych wartości, stania na straży niepodległości, suwerenności i wielkości Polski, zabiegania o interesy narodowe w UE - wyliczał. Europoseł PiS zaznaczył, że stara się go realizować, kontynuując swoją działalność publiczną.

Karol Karski zwrócił uwagę, że trzeba jak najszybciej wyjaśnić wszystkie aspekty tej tragedii. - Z upływem czasu będzie to trudniejsze. Podstawowy dowód znajduje się w Rosji. Ktoś, kto nie ma nic na sumieniu, dawno by ten wrak oddał, a jeśli ktoś ma coś na sumieniu, to nie chce oddać dowodu rzeczowego, który mógłby go obciążyć - powiedział Karski.

Marcin Święcicki ocenił, że katastrofa dawno została już wyjaśniona przez najlepszych polskich specjalistów, a przyczyny wskazała komisja Jerzego Millera w raporcie. Jego zdaniem Rosja celowo nie chce zwrócić Polsce wraku tupolewa, "aby nas drażnić i dzielić". - To są jakieś ich gry i gierki, które w wielu innych sprawach Rosja prowadzi, bo trudno, żeby po 9 latach nie mogli wydać wraku - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Karol Karski (europoseł PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 12.10

paw/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mord w Hucie Pieniackiej. Poseł PiS: Ukraińcy powinni się wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:34
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości w rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnię wspominali Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto podzielił Polaków po katastrofie smoleńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 12:30
Socjolog, prof. Henryk Domański podkreśla, że tragedia, jaka wydarzyła się w Smoleńsku pogłębiła istniejący już wówczas podział w polskim społeczeństwie. - Ten podział nie dotyczył tylko różnic politycznych miedzy zwolennikami PiS i Platformy, ale też różnic światopoglądowych i ogólnie pojętej polityki - mówi socjolog.
rozwiń zwiń