Możliwe konsekwencje wprowadzenia euro w Polsce. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 11:32
Na konwencji PiS w Lublinie prezes partii Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska nie może teraz wprowadzić europejskiej waluty, ponieważ byłoby to dla niej niekorzystne. O tym, jakie konsekwencje miałoby przystapienie do strefy euro dyskutowali w programie "Tydzień kontra tydzień" Karol Karski (europoseł PiS) i Marcin Święcicki (PO).
Audio
  • Karol Karski (PiS) i Marcin Święcicki (PO) m.in. o strajku nauczycieli, katastrofie smoleńskiej oraz strefie euro. (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Prezes PiS podkreślił w sobotę, że Polska przyjmie euro wtedy, gdy będzie to w naszym interesie. Powiedział, że jego ugrupowanie chce europejskich płac, a nie europejskich cen. Jarosław Kaczyński dodał, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS będzie w sprawie waluty euro postępowało "racjonalnie i zgodnie z interesami Polski".

Do tego tematu nawiązali gości radiowej Jedynki. - Wstąpienie do strefy euro, to spadek siły nabywczej pieniądza o 30 proc. To dotknęłoby tych, którzy zarabiają najmniej (...) Dla nas europejskość, to nie jest przyjmowanie euro, tylko podniesienie wynagrodzeń Polaków do poziomu europejskiego i to robimy - powiedział Karol Karski.

Według Marcina Święcickiego, to co mówi europoseł PiS, jest nieprawdą. Podkreślał, że kredyty w strefie euro są tańsze, inflacja jest wolniejsza niż w Polsce, a przyjęcie wspólnej waluty nie spowoduje wzrostu cen w Polsce.

Politycy rozmawiali także nt. strajku nauczycieli, który trwa od 8 kwietnia. Szef ZNP Sławomir Broniarz konsekwentnie odrzuca proponowane przez rząd porozumienie, które gwarantuje nauczycielom m.in. podwyżki wynagrodzeń.

- Protest nauczycieli ma charakter polityczny, Sławomir Broniarz i Grzegorz Schetyna konsultują się w tych sprawach - ocenił europoseł PiS Karol Karski. Jego zdaniem, każdy ma prawo do strajku, ale nie powinno się przy tym krzywdzić dzieci. - Dzieci nie powinny być zakładnikami w żadnej sytuacji - podkreślił. Jak dodał, przepisy dot. klasyfikowania uczniów mogą zostać zmienione i takie prawo, jeśli będzie trzeba, dostaną dyrektorzy szkół.

Marcin Święcicki podkreślał, że "nie ma tu żadnego spisku politycznego", a nauczyciele słusznie strajkują. - Prawo do nauki musi zapewnić państwo, płacąc odpowiednie wynagrodzenia nauczycielom, którzy to prawo realizują - stwierdził. Podkreślił, że to państwo jest winne temu, że nauczyciele się buntują, bo płaci im "głodowe pensje". - PO wspiera protest - powiedział Święcicki.

Goście Jedynki rozmawiali też na temat katastrofy smoleńskiej. W czwartek obchodziliśmy 9. rocznicę tragedii, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną. Karol Karski podkreślił, że prezydent Lech Kaczyński "pozostawił po sobie pewien testament polityczny". - Testament godności, stania na straży podstawowych wartości, stania na straży niepodległości, suwerenności i wielkości Polski, zabiegania o interesy narodowe w UE - wyliczał. Europoseł PiS zaznaczył, że stara się go realizować, kontynuując swoją działalność publiczną.

Karol Karski zwrócił uwagę, że trzeba jak najszybciej wyjaśnić wszystkie aspekty tej tragedii. - Z upływem czasu będzie to trudniejsze. Podstawowy dowód znajduje się w Rosji. Ktoś, kto nie ma nic na sumieniu, dawno by ten wrak oddał, a jeśli ktoś ma coś na sumieniu, to nie chce oddać dowodu rzeczowego, który mógłby go obciążyć - powiedział Karski.

Marcin Święcicki ocenił, że katastrofa dawno została już wyjaśniona przez najlepszych polskich specjalistów, a przyczyny wskazała komisja Jerzego Millera w raporcie. Jego zdaniem Rosja celowo nie chce zwrócić Polsce wraku tupolewa, "aby nas drażnić i dzielić". - To są jakieś ich gry i gierki, które w wielu innych sprawach Rosja prowadzi, bo trudno, żeby po 9 latach nie mogli wydać wraku - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Karol Karski (europoseł PiS), Marcin Święcicki (PO)

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 12.10

paw/ag

Czytaj także

Mord w Hucie Pieniackiej. Poseł PiS: Ukraińcy powinni się wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:34
Na Ukrainie w Hucie Pieniackiej odbyły się w niedzielę uroczystości w rocznicę zbrodni dokonanej na ludności polskiej. 75 lat temu ukraińscy nacjonaliści zamordowali tam kilkaset osób. Na antenie radiowej Jedynki makabryczną zbrodnię wspominali Marcin Święcicki (PO) i Robert Telus (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto podzielił Polaków po katastrofie smoleńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 12:30
Socjolog, prof. Henryk Domański podkreśla, że tragedia, jaka wydarzyła się w Smoleńsku pogłębiła istniejący już wówczas podział w polskim społeczeństwie. - Ten podział nie dotyczył tylko różnic politycznych miedzy zwolennikami PiS i Platformy, ale też różnic światopoglądowych i ogólnie pojętej polityki - mówi socjolog.
rozwiń zwiń