X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obecność USA w Polsce. Były szef MSZ: nie będzie to "fort Apaczów" ani Ramstein

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 14:29
- Obecność USA w Polsce przedstawiana była w obrazowej formie jako Fort Trump. Ale nie należy go rozumieć jako jakiś "fort Apaczów" w Arizonie, ani jako przeniesienie miasteczka Ramstein. Dziś wojna tak nie wygląda. Baza Ramstein była budowana w latach 60-70-tych, gdy chodziło o inny konflikt – mówił w Jedynce były szef MSZ Witold Waszczykowski. Wzmocniona obecność ma być dostosowana do obecnych realiów walki. B. wiceszef MON Czesław Mroczek stwierdził, że PO popiera obecność sojuszników USA na obszarze wschodniej flanki.
Audio
  • Wybory do PE, rocznice pielgrzymki papieża i wyborów 1989 roku, zwiększenie obecności USA w Polsce (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach w Polsce Foto: DVIDS/Sgt. Dontavian Harrison

Na finiszu są negocjacje w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce. Szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski mówi, że jeszcze w czerwcu jest szansa na pierwsze decyzje ws. kształtu i rodzaju zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce. Ta kwestia będzie konsultowana z członkami NATO. Prezydent spotka się w tym celu we wtorek z sekretarzem generalnym NATO. Wysłano też zapytanie ofertowe w sprawie zakupu samolotów F-35. Polska chce kupić 32 myśliwce nowej generacji.

Jeszcze kilka lat temu Polska była (tylko) politycznym członkiem NATO – mowił w Jedynce były szef MSZ Witold Waszczykowski. Nie było gwarancji  w postaci istotnej obecności na flance wschodniej na terenie Polski, mieliśmy tylko przyrzeczenie wynikające z  Artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego – dodał. Po szczytach NATO i w wyniku rozmów USA sytuacja wschodniej flanki się poprawiła.

- Od kilku lat prowadzono rozmowy na temat dalszego wzmocnienia. Powinno ono i może być wielorakie. Chcemy, aby było specjalne dowództwo NATO na wschodniej flance, chcemy więcej sił NATO, USA na flance wschodniej - różnego rodzaju. Potrzebne są m.in. rożnego rodzaju siły rekonesansu, monitoringu tego, co się dzieje za wschodnią granicą etc. – mówił.

- Gdy będzie podwojenie obecności rożnego rodzaju (sił USA), to będzie istotny krok – dodał. Zaznaczył, że określenie "Fort Trump" to było obrazowa, wstępna etykieta tego projektu.

Były minister obrony narodowej Czesław Mroczek (PO) mówił, że decyzje szczytu w Newport, potwierdzone w Warszawie, zdecydowały o rozmieszczeniu wsparcia na terenie wschodniej flanki. Zaznaczył, że wszystko zaczęło się po ataku Rosji na Ukrainę.

Przypomniał, że rozmieszczono bataliony NATO, brygadę pancerną Stanów Zjednoczonych.

- Platforma Obywatelska popiera wszelką formę wzmocnienia obecności sojuszniczej, amerykańskiej na terenie naszego kraju – podkreślił.

Skrytykował jednak podejście do zakupów broni. Niepokoi go bowiem stan polskiego przemysłu obronnego.

Tematami audycji były też m.in. kampania wyborcza, rekonstrukcja rząd, rocznica pielgrzymki Jana Pawła II do Polski rocznica wyborów 1989  

Więcej w nagraniu.

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście:  były szef MSZ Witold Waszczykowski (PiS), Czesław Mroczek, poseł PO, b. wiceszef MON

Data emisji: 02.06.2019

Godzina emisji: 12.10

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak