Komisja ds. pedofilii. Jakie będą efekty jej pracy?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 14:07
- Sankcje będzie wydawać sąd. Chodzi o to, żeby ułatwić ofiarom ujawnianie się - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Marcin Święcicki (PO) komentując prace nad powołaniem komisji ds. pedofilii. Włodzimeirz Bernacki (PiS) przypomniał z kolei, że już wcześniej wprowadzano rejestr przestępców seksualnych, choć nie obyło się bez sprzeciwu. 
Audio
  • Czy potrzebna jest komisja ds. pedofilii? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ambrozinio

Rząd przyjął projekt ustawy o powołaniu państwowej komisji ds. pedofilii. Projektem zajął się już Sejm, a posłowie skierowali projekt do dalszych prac w komisji ustawodawczej. O zasadności powołania takiej komisji i jej roli mówili w radiowej Jedynce w audycji "Tydzień kontra tydzień" posłowie Włodzimierz Bernacki (Prawo i Sprawiedliwość) i Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska).

Prof. Włodzimierz Bernacki ocenił, że komisja z całą pewnością będzie miejscem, gdzie wreszcie wybrzmi głos ofiar i głos oburzenia. Zwrócił uwagę, że zjawisko pedofilii było przez lata skrywane i dotykało wielu warstw społecznych i grup zawodowych. Podkreślił, że wszelkie próby bardziej zdecydowanego działania często kończyły się niepowodzeniem. 


Michał Woś 1200.jpg
Michał Woś: komisja ds. pedofilii zbada problem w wielu środowiskach

- Również polski wymiar sprawiedliwości ma wiele na sumieniu - stwierdził Włodzimierz Bernacki. Wskazał, że osoby skazane za pedofilię były wypuszczane na wolność, urlop, czy przy innych okolicznościach i dopuszczały się wtedy kolejnych czynów pedofilskich.

- Ta komisja jest potrzebna, bo najwięcej takich głośnych przypadków ukrywania pedofilii było w Kościele - powiedział dr Marcin Święcicki. Dodał, że na szczęście Kościół też zrobił "krok do przodu" i wydał swoje zarządzenia wewnętrzne dotyczące pedofilii. Jak zauważył, księża czy zakonnicy cieszą się szczególnym zaufaniem dzieci, które po tym, jak stały się ofiarami, bały się o tym mówić.

- Komisja nie wystarczy. Tam, gdzie rodzice sobie tego życzą, powinno być wychowanie seksualne w szkołach, żeby dzieci uczulić - argumentował. Jak tłumaczył, jest to działalność prewencyjna i najlepsza forma ochrony dzieci. 

W programie poruszono również tematy wyboru nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej, świadczenia 500+ dla niepełnosprawnych i politycznych przetasowań po stronie opozycji przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska), prof. Włodzimierz Bernacki (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 12.10

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Platforma Obywatelska idzie do wyborów bez PSL i SLD. Komentarze politologów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 18:30
- U podstaw fiaska budowy koalicji opozycyjnej legły ambicje poszczególnych polityków - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Ewa Marciniak z UW. - Grzegorz Schetyna pogodził się z tym, że przegrał wybory - stwierdził dr Andrzej Anusz z UKSW. - Koalicja jest nieaktualna, bo liderzy partii oderwali się od wyborców - przekonywał prof. Kazimierz Kik z UJK w Kielcach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ł. Schreiber: apeluję o poparcie projektu dot. komisji ds. pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 06:43
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o powołaniu państwowej komisji ds. pedofilii. - Apeluję do posłów i posłanek ponad podziałami o poparcie projektu dot. państwowej komisji ds. pedofilii - powiedział sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber.
rozwiń zwiń