Ursula von der Leyen w Polsce. Warszawa ma nadzieję na bardzo dobre relacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 13:28
Warszawa była drugą stolicą po Paryżu, którą odwiedziła nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Warszawie. Jakie znaczenie ma ta wizyta, czy przypomina nam o ważnym formacie Trójkąta Weimarskiego? O tym w Jedynce rozmawiały przedstawicielki PiS i PO.
Audio
  • Wizyta nowej przewodniczącej KE w Polsce, świadczenia dla niepełnosprawnych, wydarzenia w Białymstoku (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: Unia Europejska 2019

Ursula von der Leyen w Warszawie będzie dla Polski znakomitym partnerem do współpracy – powiedział po rozmowach z nowo wybraną przewodniczącą KE premier Mateusz Morawiecki. Mowa była m.in. o obsadzie stanowisk w Komisji Europejskiej i przyszłości UE. Polska jako kandydata na komisarza zgłosiła Krzysztofa Szczerskiego. Nie wiadomo jeszcze, jaką dziedziną się zajmie.

Przed rozpoczęciem rozmów Ursula von der Leyen wymieniała trzy kwestie, które chciała poruszyć na spotkaniu: zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo. Szef rządu zaznaczył, że Ursula von der Leyen dostrzega wiele zagrożeń dla Unii Europejskiej, wśród których wymienił niebezpieczeństwa płynące z Bliskiego Wschodu, ze strony Rosji, zagrożenia technologiczne czy inne płynące z Dalekiego Wschodu, ze strony Chin.

- Cieszę się, że Polska jest drugim krajem, który odwiedza Ursula von der Leyen – powiedziała Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). Jak mówiła, wcześniejsze wypowiedzi Ursuli von der Leyen świadczą o tym, że przeciwstawia się ona polityce rosyjskiej, jest orędownikiem współpracy transatlantyckiej.

- Jestem pełna nadziei, podzielam optymizm premiera – powiedziała, odnosząc się do nowo wybranej

- Cieszę się, że kobieta objęła ważne stanowisko – mówiła z kolei Joanna Augustynowska (PO). W jej ocenie jednak, wizyta Ursuli von der Leyen to wysokiej klasy dyplomacja, nie jest to specjalny ukłon w stronę Polski.

Posłanka stwierdziła, że kandydaci polscy powinni być wspierani przez naszych eurodeputowanych. Profesor Szczerski, jako przedstawiciel Polski będzie miał z pewnością wsparcie naszych eurodeputowanych – powiedziała.

Więcej w nagraniu.

W programie była mowa m.in. także o praworządności, wyborach na Ukrainie, o świadczeniach 500+ dla niepełnosprawnych, o wydarzeniach w Białymstoku i ich konsekwencjach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście:  Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS), Joanna Augustynowska (PO)

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 12.09

agkm

Czytaj także

Michał Dworczyk o Ursuli von der Leyen: daje nadzieję na merytoryczny dialog

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 07:39
- To kandydatura kompromisu. Jesteśmy ostrożnymi optymistami - tak o nowej szefowej Komisji Europejskiej mówił w "Sygnałach dnia" szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: rozmowa z nową szefową KE dot. pozytywnej przyszłości Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 14:50
- Cała nasza rozmowa z panią Ursulą von der Leyen była rozmową o pozytywnej przyszłości dla UE i dla Polski. Zwłaszcza dla Polski, jako jednego z kluczowych państw UE - mówił po spotkaniu z nowo wybraną przewodniczącą Komisji Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

7x24. Szefowa KE Ursula von der Leyen w Warszawie. "Kolejność wizyt ma w dyplomacji znaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 11:15
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównymi tematami rozmów były źródła dochodów Unii Europejskiej, migracja, handel oraz obsada unijnych stanowisk. W Polskim Radiu 24 do tej wizyty odnieśli się politycy największych ugrupowań.
rozwiń zwiń