Koniec kontraktu jamalskiego. Polska wolna od monopolu Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 12:53
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia tzw. kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku. Posłowie PO i PiS komentowali w Jedynce, że jest to efekt długoletnich starań o dywersyfikację źródeł, ta jest bowiem warunkiem zerwania z rosyjskim monopolem.
Audio
  • Nowy Sejm, nowi ministrowie, koniec kontraktu jamalskiego (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

PGNiG poinformowało w piątek, że przekazało rosyjskiemu Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego wraz z upływem tego właśnie terminu. Zgodnie z zapisami kontraktowymi, w przypadku braku takiego oświadczenia na trzy lata przed zakończeniem umowy, zostaje ona automatycznie przedłużona. Według PGNiG dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski pozwala na zakończenie kontraktu jamalskiego.

Poseł PiS Maciej Małecki mówił w Jedynce, że podpisana z Gazpromem umowa była niekorzystna, gaz sprzedawany Polsce przez Rosję był drogi w zestawieniu z cenami europejskimi. – Rząd PiS przez systematyczną, konsekwentną politykę dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski, zapewnił tę możliwość, że możemy zrezygnować z kontraktu z Gazpromem. Mieliśmy płacić najdłużej za gaz w Europie – stwierdził.

Czesław Mroczek PO mówił, że Polska może dziś rezygnować z dostaw rosyjskich, ale by to było możliwe, by móc rezygnować z rosyjskich kontraktów monopolowych, trzeba było wykonać bardzo wielką pracę. Jak stwiredził, budowa gazportu to wielkie zadanie poprzedniego rządu. Zaznaczył, że dywersyfikacja to świadoma polityka Polski. Maciej Małecki dodał, że gazoport został zainicjowany przez polityków PiS i też za rządów PiS był i jest rozbudowywany i dokańczany.

***

Minister energetyki Krzysztof Tchórzewski komentując decyzję PGNiG mówił wcześniej, że zawarta wiele lat temu umowa gazowa między PGNiG i Gazpromem od dłuższego czasu nie odpowiadała warunkom rynkowym i stawiała polskich odbiorców gazu na gorszej pozycji niż odbiorców z innych państw europejskich. - Dlatego decyzja spółki (PGNiG ) o zakończeniu kontraktu na tych warunkach to kolejny dobry krok w kierunku bezpiecznych dostaw gazu ziemnego po akceptowalnych cenach - dodał. Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie.

Więcej w nagraniu.

W audycji była także mowa m.in. o inauguracji prac nowego parlamentu, projektach dotyczących podniesienia dochodów państwa, obsadzie nowych ministerstw.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Maciej Małecki (PiS), Czesław Mroczek (PO)

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 12.14

Jedynka/PAP/agkm/kh

Czytaj także

Tomasz Latos: zniesienie wiz do USA to zasługa skutecznych rządów PiS

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 10:26
- Przez wiele lat różni politycy zapewniali o swoich działaniach w sprawie zniesienia wiz, natomiast to rząd PiS rządzi skutecznie i uregulował tę sprawę do końca - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: był możliwy inny scenariusz niż zjednoczenie Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:35
- Guenter Grass proponował by stworzyć zdemokratyzowane NRD - mówił gość Polskiego Radia 24, Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez wiz do USA. Ekspert: Stany Zjednoczone to nie strefa Schengen

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 12:12
- W tym wszystkim co się mówi o wizach ewidentnie zakrada się nieporozumienie. Zniesienie wiz nie oznacza wolnego wjazdu. To nie jest strefa Schengen. To tylko przeniesienie odpowiedzialności i przekazanie mocy decyzyjnej urzędnikowi na lotnisku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista, UKSW).
rozwiń zwiń