X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Dziedziczak o wyroku TSUE: to kompromitacja totalnej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 14:56
- Trybunał powiedział: załatwiajcie ważne sprawy w swoim gronie, nie przerzucajcie odpowiedzialności na instytucje europejskie - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Jan Dziedziczak z PiS, komentując wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej. Gościem programu był też Czesław Mroczek z PO.
Audio
  • Jan Dziedziczak (PiS) i Czesław Mroczek (PO) rozmawiali m.in. o wyroku TSUE i posiedzeniu Sejmu nowej kadencji (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
TSUE, zdj. ilustracyjne
TSUE, zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał we wtorek wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

pap andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: trzeba kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości

Zdaniem TSUE, jeśli Sąd Najwyższy uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do Izby Dyscyplinarnej należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent o wyroku TSUE: kwestie, o które pytał SN, powinny zostać rozstrzygnięte w kraju

- Opozycja totalna i jej sojusznicy mieli taki zwyczaj, obawiam się, że nadal jest obecny, że próbują nasze spory, które są czymś naturalnym w demokracji, przerzucać na forum zagraniczne - powiedział Jan Dziedziczak. Jego zdaniem, takie działanie opozycji to nawiązanie do "najgorszych tradycji schyłku I RP".

Poseł PiS wyraził zadowolenie z orzeczenia TSUE, które określił "kompromitacją opozycji totalnej".

"Nie jest to wystąpienie przeciw swojemu krajowi"

Czesław Mroczek (KO) stwierdził, że "samo skierowanie sprawy do TSUE nie jest czymś wyjątkowym i nie jest na pewno wystąpieniem przeciw swojemu krajowi". - To jest Trybunał wszystkich państw członkowskich i wszystkich obywateli. Jest to normalna droga sądowa, bo jest to trybunał nasz, europejski - podkreślił.

Jego zdaniem, "odwoływania się do Targowicy to jest niezrozumienie historii". O samym wyroku powiedział, że "były być może oczekiwania, żeby to rozstrzygnięcie było merytoryczne i kończące sprawę, a takie nie jest". - Ciągle istnieje wątpliwość dotycząca legalności Izby Dyscyplinarnej - stwierdził poseł PO.

Goście audycji komentowali także inauguracyjne posiedzenie Sejmu i pierwsze ustawy.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Jan Dziedziczak (PiS), Czesław Mroczek (PO)

Data emisji: 24.11.2019

Godzina emisji: 12.12

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orzeczenie TSUE ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów. Jest odpowiedź MSZ

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 10:20
Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, które zostały wprowadzone w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Polski MSZ jest jednak przekonany, że omawiane przez TSUE zmiany nie naruszają niezawisłości sędziowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Saryusz-Wolski: wyrok TSUE po myśli zwolenników reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 09:01
- Trybunał Sprawiedliwości UE nie zakwestionował żadnego przepisu dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz KRS - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń