"Padły ważne słowa". Posłowie o wizycie Angeli Merkel w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:30
- To były ważne słowa i ważna wizyta - powiedział Jan Dziedziczak, poseł PiS, mówiąc, że polityka przypominania o prawdzie historycznej przynosi rezultaty.  Czesław Mroczek, poseł PO, dodał, że Angela Merkel również wcześniej przedstawiała takie stanowisko, a słowa kanclerz były skierowane również do Niemców.
Audio
  • Szczyt NATO, wizyta kanclerz Niemiec w Auschwitz, wyrok SN ws. KRS, sprawa Mariana Banasia (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (2L) i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński (3L) przy wagonie stojącym w miejscu selekcji więźniów na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, 6 grudnia
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (2L) i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński (3L) przy wagonie stojącym w miejscu selekcji więźniów na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, 6 grudniaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Kanclerz Angela Merkel 6 grudnia w piątek w b. obozie Auschwitz-Birkenau wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd ofiarom. - Oficjalnie jest to miejsce, które nazywa się Auschwitz-Birkenau Niemiecki Narodowo-Socjalistyczny Obóz Pracy i Śmierci. Ta nazwa jest ważna, jako pełna nazwa. Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w październiku 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeszy został zaanektowany. Wtedy był to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne jest dla mnie, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców. Jesteśmy to winni my ofiarom i nam samym - oświadczyła m.in. kanclerz Niemiec.

Czytaj więcej
merkel-1200-pap.jpg
Angela Merkel: to Niemcy odpowiadają za zbrodnie w Auschwitz

Dodała też, że odpowiedzialność Niemców za to, co się wydarzyło w krajach okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką, jest nienegocjowalna, a ich współczesna świadomość Holokaustu jest nierozerwalną częścią tożsamości narodowej i częścią demokratycznego i praworządnego państwa. W jej ocenie, takie wartości jak: nienaruszalna godność człowieka, wolność, demokracja i praworządność "mogą być łatwo zranione". Dlatego - jej zdaniem - trzeba te wartości umacniać i chronić, dbać o nie w codziennym życiu, a także w wymiarze narodowym i w politycznym dyskursie.

- Ważne słowa  i ważna wizyta – mówił Jan Dziedziczak, członek prezydium klubu parlamentarnego PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. UE, były wiceminister spraw zagranicznych. - Warto podkreślić, że po raz pierwszy była w obozie Auschwitz mimo że kilkanaście lat pełniła urząd kanclerza RFN – dodał.

Jak przypomniał poseł, jakiś czas temu mieliśmy poruszające słowa prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, także w tym duchu. - Poruszenie tego tematu, walka o prawdę historyczną, którą nasz rząd rozpoczął przynosi efekty – dodał.

Niemcy, jak mówił, zaczynają mieć kłopoty z pamięcią o historii, na co wskazują m.in. wyniki badań wśród młodych Niemców. Jak zaznaczył, niepokoi wzrost popularności partii, które sympatyzują z NSDAP na wschodzie Niemiec.

CZYTAJ TAKŻE: Premier: ważne, że władze RFN nie zapominają o zbrodniach popełnionych w Auschwitz >>>

Czesław Mroczek, członek klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. obrony narodowej, były wiceminister obrony, mówił, że stanowisko kanclerz Niemiec było jasne również wcześniej.

- Angela Merkel kończy swoje funkcjonowanie jako kanclerz – przypomniał Czesław Mroczek. -  Widać jak wielkiego partnera, wręcz przyjaciela mieliśmy w osobie Merkel. Ta słowa, które wypowiedziała są prawdą, która brzmi donośnie, mocno. Ona zawsze tak mówiła – powiedział polityk.

- Mogę się zgodzić, że ta wypowiedź adresowana do wewnątrz, związana z tym, co się dzieje w Niemczech – zauważył gość Jedynki.

- Demokratyczne Niemcy formowali państwo w oparciu o rozliczenie z nazizmem. Oczywiście były nurty, które temu się nie poddawały. Ale w przypadku demokratycznych Niemiec fundamentem było rozliczenie z nazistami  - dodał.

Więcej w nagraniu.

W programie była także mowa o szczycie NATO w Londynie, wyroku Sądu Najwyższego ws. KRS i Izby Dyscyplinarnej SN i o sprawie Mariana Banasia. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Jan Dziedziczak (PiS), członek prezydium klubu parlamentarnego PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. UE, były wiceminister spraw zagranicznych, Czesław Mroczek (PO), członek klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. obrony narodowej, były wiceminister obrony 

Data emisji: 08.12.2019

Godzina emisji: 12.12

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

J. Sellin: słowa A. Merkel pomagają w walce z fałszywymi kodami pamięci

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:32
- Ważne były słowa Angeli Merkel o tym, że Auschwitz-Birkenau zbudowali i zaplanowali Niemcy, a takie słowa na pewno pomagają w walce z fałszywymi kodami pamięci - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: należy cieszyć się, że Angela Merkel odwiedziła Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 19:44
- Angela Merkel przez lata była zwolennikiem rozwiązania, kiedy to prezydenci Niemiec w miejsce kanclerzy odwiedzali obóz w Oświęcimiu. Ona zaś omijała łukiem to miejsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z "Do Rzeczy". Gościem audycji był również Rafał Woś z "Tygodnika Powszechnego". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta A. Merkel w Auschwitz. Prof. Z. Krasnodębski: to tylko symbole

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:54
- Polacy mają dziwną skłonność do przeceniania polityki symbolicznej. Ona jest ważna, ale to są tylko symbole - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS). Z kolei Paweł Kowal (KO) stwierdził, że "wizyta Angeli Merkel to był taki polityczny testament".
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Merkel w Auschwitz. Ekspert: to podsumowanie jej politycznego dorobku

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 18:25
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w uroczystości z okazji 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz w tym byłym niemieckim obozie, miejscu zagłady ponad miliona osób różnych narodowości - między innymi Żydów, Polaków i Romów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

R. Fogiel o wizycie A. Merkel w Auschwitz: prawda historyczna powinna być standardem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 11:47
- Przykre jest, że to, co powinno być standardem, czyli mówienie "były niemiecki nazistowski obóz", traktujemy jako zwrot w polityce i coś, z czego trzeba się cieszyć. To pokazuje, jak źle było do tej pory - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej, Andrzej Szejna z Lewicy i Stanisław Bukowiec z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Bogdan Musiał: w Niemczech brakowało świadomości o problemie nazewnictwa obozu Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2019 14:59
- Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim obozie Auschwitz. Do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos Angeli Merkel jest bardzo ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie - powiedział prof. Bogdan Musiał, historyk i ekspert ds. polsko-niemieckich.
rozwiń zwiń