Skandaliczne słowa Putina. Posłowie: to były przygotowane wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 13:26
- To reakcja Władimira Putina na to, co się dzieje w Polsce. To zaczyna burzyć pewien jego plan - ocenił Robert Telus (członek prezydium klubu PiS). Marta Golbik wskazała na to, że skandalizujące wypowiedzi prezydenta Rosji nie były bynajmniej spontaniczne.
Audio
  • Marta Goblik (Koalicja Obywatelska), Robert Telus (PiS) podsumowali polityczne wydarzenia 2019 roku (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Władimir Putin
Władimir Putin Foto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK

- Polska zaczęła się liczyć w Europie, na świecie, ma sojusz z USA. Putin zaczyna się jakby bronić przez atak – stwierdził w Jedynce Robert Telus (PiS). - Putin próbował dominować w tej części Europy, także przez zamykanie kurka z gazem. Teraz to wszystko wymyka mu się spod kontroli – dodał.

miedwiediew 1200 shutt.jpg
"On nie jest dla was Dimką". Ukryte bogactwa Miedwiediewa wydały jego buty z żółtą podeszwą

- Zapędy autorytarne Putina są nam znane. Chciałby historię napisać na nowo – tak mówiła Marta Golbik (Koalicja Obywatelska). - Widać, że to jest przygotowane, bo na pewno nie zna nazwisk wszystkich ambasadorów Polski w latach 30.-40. – dodała.

- Dlaczego to robi? Moja diagnoza jest inna. Twierdzę, że pozwala sobie przez to, że Polska jest słaba w UE i na arenie międzynarodowej – powiedziała.

Skandaliczne wypowiedzi Putina

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku.

Podkreślił przy tym wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał też m.in., że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki.

"Łajdak, antysemicka świnia, inaczej powiedzieć się nie da. W pełni solidaryzował się on (Lipski) z Hitlerem w jego antysemickim nastawieniu i, co więcej, obiecywał wystawić mu w Warszawie pomnik za niegodziwości wobec narodu żydowskiego" - mówił w ubiegłym tygodniu Putin, uczestnicząc w posiedzeniu kolegium kierowniczego resortu obrony Rosji.

Więcej w nagraniu.

W programie podsumowującym poprzedni rok mowa była o tegorocznych wyborach do PE, do Sejmu, o planach KE ws. klimatu, o polskich planach reformy sądownictwa.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Marta Goblik (Koalicja Obywatelska), Robert Telus (PiS)

Data emisji: 29.12.2019

Godzina emisji: 12.14

PAP/IAR/Jedynka/agkm/

Czytaj także

Tomasz Latos: zniesienie wiz do USA to zasługa skutecznych rządów PiS

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 10:26
- Przez wiele lat różni politycy zapewniali o swoich działaniach w sprawie zniesienia wiz, natomiast to rząd PiS rządzi skutecznie i uregulował tę sprawę do końca - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Semka: był możliwy inny scenariusz niż zjednoczenie Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:35
- Guenter Grass proponował by stworzyć zdemokratyzowane NRD - mówił gość Polskiego Radia 24, Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez wiz do USA. Ekspert: Stany Zjednoczone to nie strefa Schengen

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 12:12
- W tym wszystkim co się mówi o wizach ewidentnie zakrada się nieporozumienie. Zniesienie wiz nie oznacza wolnego wjazdu. To nie jest strefa Schengen. To tylko przeniesienie odpowiedzialności i przekazanie mocy decyzyjnej urzędnikowi na lotnisku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista, UKSW).
rozwiń zwiń