Kazimierz Smoliński: Putin chce pokazać, że był jedynym koalicjantem Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:40
- Putin chce podważyć pozycję Polski w Europie i to, że byliśmy jednym z najlepszych koalicjantów państw zachodnich - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Kazimierz Smoliński. - Putin jest cynikiem, gra na swoje bieżące potrzeby - przekonywała Marta Golbik z KO.
Audio
  • Marta Golbik z KO i Kazimierz Smoliński z PiS o historycznych kłamstwach Putina, reformie sądownictwa i debacie o praworządności ("Tydzień kontra tydzień"/ Jedynka)
Władimir Putin oglądający wystawę w muzeum oblężenia Stalingradu
Władimir Putin oglądający wystawę w muzeum oblężenia StalingraduFoto: PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Parlament Europejski potępił kłamstwa historyczne Władimira Putina o historii Polski. - Każdy polityk w Europie jest odpowiedzialny za to, by nie prowadzić gier przy użyciu historii. Jako Europejska Partia Ludowa nie możemy zaakceptować starań Putina, aby pisać historię na nowo. Pakt między Hitlerem a Stalinem był paktem dwóch diabłów, dwóch straszliwych dyktatorów - mówił Martin Webber. W obronie Polski stanęła także przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Komisja Europejska w pełni odrzuca jakiekolwiek stwierdzenia, które mają zniekształcić historię II wojny światowej, lub przedstawiać ofiary tamtych wydarzeń - takie, jak Polska - jako sprawców - mówiła Vera Jourova.

morawiecki 1200.jpg
Premier: dlaczego Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom?

"Kilka celów Putina"

W ocenie Kazimierza Smolińskiego, trzeba zwrócić uwagę na "kilka celów działania Putina". - Cel wewnętrzny: zbliżają się ważne rocznice w tym roku - i zakończenie wojny, i ważna dla nas rocznica Bitwy Warszawskiej, która boli Putina do dzisiaj. Wielka Wojna Ojczyźniana jest mitem założycielskim obecnej Federacji Rosyjskiej. Według Rosjan, II wojna światowa toczyła się od 1941 do 1945 roku, oni zapomnieli o historii współpracy z Hitlerem - wskazał poseł PiS.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Putin chce kłamstwami osiągnąć efekt polityczny

W jego ocenie, druga płaszczyzna działań Putina to scena międzynarodowa. - W to wpisuje się częściowa zmiana polityki Izraela, który musi brać pod uwagę diasporę rosyjską, której w Izraelu są miliony. Ci Rosjanie pochodzenia żydowskiego, którzy przyjechali do Izraela, mają coraz większy wpływ na bieżącą politykę. Mosze Kantor, który jest przyjacielem Putina i naszym przeciwnikiem, bardzo dobrze wpisuje się w rosyjską politykę i jednocześnie, częściowo, w politykę Izraela - ocenił Kazimierz Smoliński.

"Cyniczna gra Putina"

W ocenie Marty Golbik, słowa Władimira Putina są "skandaliczne". - Ważna jest szybka reakcja. Jestem zdania, że jedną z najgorszych rzeczy, jakie mogą robić politycy, to bieżące działania o dużym wydźwięku, obliczone na przysporzenie im popularności. Zapewne Putin robi wewnętrzne badania, z których wynika, że taka narracja podoba się Rosjanom. On z niej korzysta bezpardonowo i cynicznie, gra na swoje bieżące potrzeby - argumentowała.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jastrzębski: 2024 r. to obecnie dla Putina jedna z najważniejszych dat

- W tym kontekście dobrze widać, jak potrzebne są nam instytucje unijne, które nas wspierają. Nie chcę przypominać wszystkich odsłoń sporu z Putinem, który wydaje się nie zauważać naszej debaty na ten temat. Dobrze, że Parlament Europejski podejmuje tę dyskusję - mówiła Marta Golbik.

senat konfa grodzki pap 1200.jpg
"Niepotrzebny teatr". Senatorowie PiS o pracach nad reformą sądów

Parlamentarne losy reformy sądów

Goście Marka Mądrzejewskiego komentowali także piątkowe głosowanie nad pakietem ustaw reformujących sądownictwo. Senat odrzucił projekt przygotowany przez Sejm, co oznacza, że ustawa wraca do izby niższej parlamentu. Joanna Lichocka z PiS powiedziała, że sejmowa większość z pewnością odrzuci stanowisko Senatu i tym samym skieruje ustawę do prezydenta.

W ocenie Marty Golbik, opozycja w procesie prac nad ustawą sejmową w Senacie zyskała czas na "debatę i konsultacje". - To jest niezwykle ważne i tego brakuje nam w procesie legislacyjnym narzuconym przez partię rządzącą. Bardzo żałuję, że już zapowiada się z góry odrzucenie stanowiska Senatu przez Sejm. To krok do tego, by Polska straciła środki unijne i by wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Za chwilę to będzie nie do zatrzymania - mówiła poseł KO.

>>> [TYLKO U NAS] Jakie będą konsekwencje opinii Komisji Weneckiej? "Opozycja chce wywołać strach"

Kazimierz Smoliński zarzucił posłance KO, że opozycja "z góry założyła, że odrzuci projekt". - Szkoda, mogliście zgłosić do niego poprawki i mielibyśmy nad czym debatować w Sejmie. Nie straszcie Polaków "polexitem", bo Wy chcecie nas wypchnąć z Unii, a my nie chcemy. My chcemy być w Unii, ale Unii suwerennych państw, takiej, na jaką się umówiliśmy przystępując do UE zgodnie z traktatami. Nie chcemy rozpychających się instytucji unijnych, które wykraczają poza traktaty. Chcemy być w państwie rządzonym wewnętrznie. Mamy mandat społeczny do tego, by decydować o zmianach - argumentował poseł PiS.

W audycji także o debacie w Parlamencie Europejskim na temat samorządności. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Marta Golbik (posłanka KO), Kazimierz Smoliński (poseł PiS)

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 12.10


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: nie damy się sprowokować kłamstwom, które płyną zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 18:13
- Trzeba walczyć o patriotyzm, prawdę, wolność i o sprawiedliwość - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wraz z prezydentem Andrzejem Duda wziął udział w "Karczmie Piwnej" Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: zamkniemy ohydne usta tym, którzy próbują przeinaczyć historię

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 18:50
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w Petersburgu, że zamknie "ohydne usta" tym, którzy próbują przeinaczyć historię. Mówił o tym, zapowiadając otwarcie centrum archiwalnych dokumentów dotyczących II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja odpowiada Polsce i odmawia oddania skradzionych dóbr kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 21:19
- Rosja nie będzie angażować się w żadne rozmowy na temat zwrotu dóbr kultury i ta kwestia dla niej nie istnieje - powiedział szef resortu kultury Rosji Władimir Miedinski. Oznajmił, że przemieszczone dobra kultury są własnością Rosji.
rozwiń zwiń