X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Bielan: uchwała Sądu Najwyższego pogłębiła chaos w systemie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:10
- Sędziowie Sądu Najwyższego stworzyli formułę prawną, dotąd zupełnie nieobecną w naszym systemie. Formułę, w której są sędziowie, którzy mają się powstrzymać od orzekania. To pogłębiło chaos w systemie sądownictwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan (PiS). Gościem audycji był także Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Adam Bielan i Czesław Mroczek o reformie sądownictwa (Tydzień kontra tydzień)
I prezes SN Małgorzata Gersdorf (w środku) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego
I prezes SN Małgorzata Gersdorf (w środku) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Piotr Nowak

W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego orzekły, że sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania. W piątek premier Mateusz Morawiecki i KRS skierowali wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Szef rządu chce, by Trybunał zbadał zgodność z ustawą zasadniczą przepisów prawa, na podstawie których Sąd Najwyższy wydał uchwałę.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Rzecznik KE krytykuje TK. Wiceszef MSZ: to podwójne standardy

Wcześniej minister sprawiedliwości mówił, że uchwała SN nie jest skuteczna. Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf powiedziała z kolei, że TK nie może kwestionować uchwały SN, gdyż nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów.

Michał Woś 1200.jpg
Michał Woś: nie można kwestionować statusu sędziego powołanego przez prezydenta

Zdaniem Adama Bielana "uchwała Sądu Najwyższego pogłębia chaos". - Sędziowie SN stworzyli formułę prawną, dotąd zupełnie nieobecną w naszym systemie. Formułę, w której są sędziowie, którzy mają się powstrzymać od orzekania. Przypomnę, że artykuł 180 konstytucji mówi wyraźnie, że sędziowie są nieusuwalni ze swoich stanowisk. To jest podstawa ich niezawisłości - podkreślił polityk. 

- Jak rozumiem więc, Sąd Najwyższy w żaden sposób nie mógł doprowadzić do ich usunięcia, choć taka możliwość de facto istnieje w projekcie stworzonym przez senatorów opozycji - dodał gość Jedynki.

"Wielu sędziów nie powstrzyma się od orzekania"

Zaznaczył również, że uchwała SN może spowodować, że wyroki będą podważane. - Myślę, że wielu z tych sędziów nie powstrzyma się od orzekania. W związku z tym, zgodnie z uchwałą SN ich wyroki mogłyby być podważane, co spowoduje niepewność prawną i kłopoty obywateli, którzy idą do sądu po sprawiedliwość - podsumował Adam Bielan.

Czesław Mroczek zgodził się z tym, że "chaos w systemie sądownictwa oznacza kłopoty dla obywateli". - Niestety wygląda na to, że będzie jeszcze gorzej. Wymiar sprawiedliwości, w szczególności sądownictwo to podstawa państwa. Nie ma sprawnie funkcjonującego państwa bez dobrze działającego wymiaru sprawiedliwości - powiedział. 

- A my mamy od pięciu lat próbę podporządkowania sobie przez obóz rządowy sądownictwa. Efektem tego jest właśnie chaos, niepewność prawna i kłopoty obywateli - dodał polityk PO.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Goście: Adam Bielan i Czesław Mroczek

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 12.10

bartos/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:14
- Mam nadzieję, że dzięki pracy Izby Dyscyplinarnej dojdzie do naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz wzrostu jego oceny w polskim społeczeństwie. Dziś jest ona fatalna. Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa - powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń