Adam Bielan: uchwała Sądu Najwyższego pogłębiła chaos w systemie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:10
- Sędziowie Sądu Najwyższego stworzyli formułę prawną, dotąd zupełnie nieobecną w naszym systemie. Formułę, w której są sędziowie, którzy mają się powstrzymać od orzekania. To pogłębiło chaos w systemie sądownictwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan (PiS). Gościem audycji był także Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Adam Bielan i Czesław Mroczek o reformie sądownictwa (Tydzień kontra tydzień)
I prezes SN Małgorzata Gersdorf (w środku) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego
I prezes SN Małgorzata Gersdorf (w środku) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Piotr Nowak

W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego orzekły, że sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania. W piątek premier Mateusz Morawiecki i KRS skierowali wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Szef rządu chce, by Trybunał zbadał zgodność z ustawą zasadniczą przepisów prawa, na podstawie których Sąd Najwyższy wydał uchwałę.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Rzecznik KE krytykuje TK. Wiceszef MSZ: to podwójne standardy

Wcześniej minister sprawiedliwości mówił, że uchwała SN nie jest skuteczna. Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf powiedziała z kolei, że TK nie może kwestionować uchwały SN, gdyż nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów.

Michał Woś 1200.jpg
Michał Woś: nie można kwestionować statusu sędziego powołanego przez prezydenta

Zdaniem Adama Bielana "uchwała Sądu Najwyższego pogłębia chaos". - Sędziowie SN stworzyli formułę prawną, dotąd zupełnie nieobecną w naszym systemie. Formułę, w której są sędziowie, którzy mają się powstrzymać od orzekania. Przypomnę, że artykuł 180 konstytucji mówi wyraźnie, że sędziowie są nieusuwalni ze swoich stanowisk. To jest podstawa ich niezawisłości - podkreślił polityk. 

- Jak rozumiem więc, Sąd Najwyższy w żaden sposób nie mógł doprowadzić do ich usunięcia, choć taka możliwość de facto istnieje w projekcie stworzonym przez senatorów opozycji - dodał gość Jedynki.

"Wielu sędziów nie powstrzyma się od orzekania"

Zaznaczył również, że uchwała SN może spowodować, że wyroki będą podważane. - Myślę, że wielu z tych sędziów nie powstrzyma się od orzekania. W związku z tym, zgodnie z uchwałą SN ich wyroki mogłyby być podważane, co spowoduje niepewność prawną i kłopoty obywateli, którzy idą do sądu po sprawiedliwość - podsumował Adam Bielan.

Czesław Mroczek zgodził się z tym, że "chaos w systemie sądownictwa oznacza kłopoty dla obywateli". - Niestety wygląda na to, że będzie jeszcze gorzej. Wymiar sprawiedliwości, w szczególności sądownictwo to podstawa państwa. Nie ma sprawnie funkcjonującego państwa bez dobrze działającego wymiaru sprawiedliwości - powiedział. 

- A my mamy od pięciu lat próbę podporządkowania sobie przez obóz rządowy sądownictwa. Efektem tego jest właśnie chaos, niepewność prawna i kłopoty obywateli - dodał polityk PO.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Goście: Adam Bielan i Czesław Mroczek

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 12.10

bartos/ag

Czytaj także

Prezydent: naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:14
- Mam nadzieję, że dzięki pracy Izby Dyscyplinarnej dojdzie do naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz wzrostu jego oceny w polskim społeczeństwie. Dziś jest ona fatalna. Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa - powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń