"Tydzień kontra tydzień". Poseł PiS: Polska przestrzega wartości UE

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 13:23
- Totalna opozycja chce rozstrzygnąć sprawy dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości za granicą. Ale to wszystko pachnie zdradą narodową - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Lipiec, poseł PiS. Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej stwierdził natomiast, że plany PiS ws. reformy sądownictwa nie zostały zrealizowane.
Audio
  • Krzysztof Lipiec i Paweł Zalewski o zmianach w sądownictwie (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andrey_Kuzmin

Trwa spór związany z ustawami sądowymi zaproponowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość, które czekają już na podpis prezydenta. Andrzej Duda wiele razy podkreślał, że jest potrzeba kontynuacji reform sądownictwa i konieczność odpowiedzialności dyscyplinarnej dla sędziów. Wspomniane przepisy budzą jednak wątpliwości instytucji unijnych. 

PAP Viera Jourova 1200.jpg
"Rozmawiając twarzą w twarz można pójść do przodu". Wiceszefowa KE o wizycie w Polsce

O wspomnianym sporze rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Lipiec, poseł PiS, oraz Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej. - Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, wyraźnie powiedziała, że kwestia organizacji sądownictwa, jest domeną poszczególnych państw członkowskich. To wynika również z traktatów - ocenił Lipiec. 

- Polska przestrzega wartości Unii Europejskiej. Totalna opozycja chce natomiast rozstrzygnąć sprawy dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości za granicą. Ale to wszystko pachnie zdradą narodową - dodał. 

"Postępowania sądowe trwają dłużej"

Paweł Zalewski stwierdził jednak, że wszystkie plany PiS ws. reformy sądownictwa nie zostały zrealizowane. - Postępowania sądowe trwają dłużej i są bardziej kosztowne dla obywateli. Polska jest dalej od ideału sprawiedliwości - powiedział. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Piotr Pałka: interwencje UE w Polsce to nieuzasadniona i niezrozumiała agresja

Polityk przyznał jednocześnie, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją każdego kraju. - Nikt tego nie kwestionuje. Wspólne są zaś wartości, o których mówił pan poseł, w tym praworządność. Podstawą tej praworządności jest niezawisłość sędziowska. Dzisiaj wszystkie zmiany, które realizuje PiS, zmierzają do stworzenia kontroli politycznej nad działalnością sędziów - przekonywał Zalewski. 

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Krzysztof Lipiec (PiS), Paweł Zalewski (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 02.02.2020

Godzina emisji: 12.12

kad/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Viera Jourova w Polsce. Ekspert: KE nie ma interesu w eskalacji napięcia z Polską

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 22:16
- Wizyta Viery Jourowej w Polsce to sygnał ze strony Komisji Europejskiej, że jest chęć nowego otwarcia, przełamania impasu w relacja Polska-instytucje unijne - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Bardzo dużo będzie zależało od dialogu - dodała.
rozwiń zwiń