Posłowie: po brexicie znaczenie Polski w UE rośnie, Francja szuka nowej idei dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 14:03
- Rola Polski w Unii Europejskiej po brexicie wzrasta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Jarosław Krajewski w kontekście wizyty prezydenta Francji w Polsce. - Niewątpliwie przyjechał szukać po brexicie nowego pomysłu na Europę - mówiła także Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska).
Audio
  • Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), Jarosław Krajewski (PiS) o wizycie Macrona w Polsce i sądownictwie (Tydzień kontra tydzień/ Jedynka)
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/FRANCOIS MORI / POOL

Macron Morawiecki 1200.jpg
Jarosław Guzy: Francja po raz pierwszy traktuje Polskę po partnersku, dostrzegła, że przegrywa z Niemcami

Poseł PiS Jarosław Krajewski mówił, że Polska jest w piątce największych państw UE obok Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. - Po brexicie, nawet pod względem liczby głosów - zarówno w PE jak i w Radzie UE - rola Polski wzrasta - powiedział poseł PiS Jarosław Krajewski. Dodał, że prezydent Francji potrzebuje Polski i to nie tylko ze względu na nowe wyzwania, jakie stoją przed UE. - Mówię tu m.in. o nowej perspektywie finansowej, ale także o kwestii kierunków, w których będzie zmierzać Unia Europejska. Dyskusja na ten temat trwa - stwierdził gość Jedynki. 

Jak zaznaczył poseł, chodzi m.in. o tempo rozszerzenia Unii Europejskiej. - Bardzo dobrze, że doszło do spotkań prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prezydentem Polski, z polskim premierem właśnie w tym momencie - otwieramy nowy rozdział w stosunkach dwustronnych z Francją. Podpisano deklarację, która jest nowym programem współpracy w ramach porozumienia strategicznego, a opiera się on na trzech najważniejszych z mojej perspektywy elementach (...) politycznym, bezpieczeństwa, ekonomicznym - mówił.

W kwestii politycznej, jak przypomniał, mamy deklarację w kwestii ożywienia Trójkąta Weimarskiego, a szczyt prezydentów ma się odbyć jeszcze w 2020 roku, podczas gdy ostatni miał miejsce w 2013 roku. Gość Jedynki dodał, że padły jasne deklaracje jeśli chodzi o współpracę Polski i Francji w ramach NATO, struktur europejskich i w zakresie ONZ. 

"Wyciągnięta do zgody ręka"

- Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjechał do Polski z ręką wyciągniętą do zgody - mówiła Katarzyna Piekarska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Zaznaczyła, że relacje Francji z Polską nie były najlepsze w wymiarze politycznym od szeregu lat - choć, jak zaznaczyła, inaczej było, jeśli patrzeć na wymianę gospodarczą, tu sytuacja wyglądała znacznie lepiej.

Niewątpliwie Emmanuel Macron przyjechał szukać po brexicie nowego pomysłu na Europę - dodała posłanka. Katarzyna Piekarska przypomniała jego słowa: "Niech żyje Polska, niech żyje Francja, niech żyje zjednoczona Europa”. Zaznaczył, że Marcon mówił też, że Europa będzie budowana z uwzględnieniem tego, by chronić historię przed fałszowaniem.

Posłanka zaznaczyła także, że trzeba pamiętać o tym, iż prezydent Francji Emmanuel Macron jest zwolennikiem bliższego dialogu z Rosją.

Obecnie jednak, jak mówiła, trzeba patrzeć na te wspólne pola, które są ważne dla Polski i Francji. To na pewno wspólna polityka rolna, walka z rajami podatkowymi, kwestia podatku cyfrowego – którą niedługo będzie musiał zająć się polski parlament - zaznaczyła.

Posłanka przypomniała, że trwają rozmowy o kształcie przyszłego wieloletniego budżetu, o tym, jak będzie wyglądał. 

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

W programie mowa była także o przemówieniu prezydenta Francji w Szkole Wojennej w Paryżu, reformie wymiaru sprawiedliwości, zbliżających się wyborach prezydenckich w Polsce.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: poseł Jarosław Krajewski (PiS), posłanka Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 09.02.2020

Godzina emisji: 12.12

agkm

Czytaj także

Ekspert PISM: wciąż uciekamy przed twardym brexitem. Ostateczne skutki dla Polski określi nowa umowa UE-Londyn

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:10
- Konsekwencje brexitu dla Polski w dużej mierze zależą od tego, czy i jakie umowy zostaną wynegocjowane przez Brukselę w okresie przejściowym i ewentualnie później – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Na biurku Putina są specraporty w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 23:59
- Aleksander Łukaszenka będzie zmierzał w swojej polityce ku postawie bardziej wielowektorowej – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Klaskouski, niezależny białoruski politolog, komentując wizytę sekretarza Mike’a Pompeo w Mińsku. Jak mówi, Rosja nie ustanie w wysiłkach przywiązania Białorusi do siebie, by nie stracić jej tak, jak Ukrainy - w tej kwestii po wydarzeniach 2014 roku w Rosji powstało szereg raportów służb specjalnych, wzywających do działań związujących Białoruś z Rosją na trwałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister rozwoju: prace w Trójkącie Weimarskim są korzystne dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 07:27
 - Prace w Trójkącie Weimarskim pokazują realny potencjał gospodarczy Polski. Wizyta prezydenta Francji jest w tym kontekście bardzo pozytywna - komentował w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: Francja po raz pierwszy traktuje Polskę po partnersku, dostrzegła, że przegrywa z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 18:50
- W nowym rozdaniu po brexicie Polska zyskuje na wadze, staje się państwem nie do pominięcia, jeśli chodzi o kreowanie polityki europejskiej. Format weimarski, współpraca Polski, Francji, Niemiec, nabiera bardzo istotnego znaczenia – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci OSW: uciszano lekarzy, bo alarmowali o koronawirusie. Rozprzestrzenił się i może zagrozić światowej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 20:49
- Koronawirus z zagrożenia lokalnego może zmienić się w globalne – o ile zachorowania nie wygasną w ciągu półtora miesiąca  – mówią portalowi PolskieRadio24.pl eksperci OSW dr Michał Bogusz i Jakub Jakóbowski. Jak zauważa dr Michał Bogusz – system  chiński sprowokował katastrofę o genezie podobnej do  czarnobylskiej. Ogniska wirusa zostały zlekceważone i teraz pojawiają się w kolejnych miejscach w Chinach. Nie wiadomo, ile ofiar pochłoną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Defender, czyli strategiczny przerzut dywizji USA do Europy. B. attaché USA w Polsce: kontekst to agresja Rosji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 21:00
- To będą największe manewry USA w regionie od czasu zimnej wojny – mówi były attaché wojskowy USA w Polsce płk Ray Wojcik, obecnie dyrektor biura think tanku CEPA w Warszawie. Kontekstem ćwiczeń, jak podkreśla, jest seria zagrożeń i niepokojących sygnałów ze strony Kremla.
rozwiń zwiń