Termin wyborów jest zagrożony z racji koronawirusa? J. Kopcińska: nie ma takich informacji

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 14:00
- Obecnie nie ma takich informacji, nie ma o tym rozmów – mówiła eurodeputowana piS Joanna Kopcińska, pytana, czy termin wyborów nie jest zagrożony w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na świecie. Czesław Mroczek wyraził nadzieję, że taki krok nie będzie konieczny, ale w razie potrzeby wszystkie decyzje dotyczące zdarzeń politycznych będą uzgadniane wspólnie przez rząd i opozycję. Zgodzono się, że współpraca obecnie układa się dobrze. Politycy byli gośćmi programu ”Tydzień kontra tydzień”.
Audio
  • Joanna Kopcińska (PiS), Czesław Mroczek (PO) o kampanii wyborczej, walce z koronawirusem, zagrożeniu kryzysem migracyjnym (Tydzień kontra tydzień/ Jedynka)
Laboratorium w Lublinie, które poinformowało o skierowaniu do  Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych testów przesiewowych do szybkiego wykrywania koronawirusa
Laboratorium w Lublinie, które poinformowało o skierowaniu do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych testów przesiewowych do szybkiego wykrywania koronawirusaFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Eurodeputowana PiS Joanna Kopcińska, była rzeczniczka rządu, mówiła, że niewątpliwie rozprzestrzenianie się wirusa będzie miało wpływ na wiele sektorów życia. Przypomniała, że dlatego premier, prezydent, zobowiązali minister Jadwigę Emilewicz, by do wtorku przedstawiła pakiet wsparcia dla tych sektorów, które mogą ucierpieć w wyniku epidemii koronawirusa.


CZYTAJ TAKŻE
PAP Świat koronawirus epidemia 1200.jpg
Resort zdrowia radzi, jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem. Zobacz wytyczne

Poseł Czesław Mroczek (PO), były wiceminister obrony powiedział, że pytanie o termin wyborów w kontekście koronawirusa jest powiązane z kwestią dobrego przepływu informacji, współdziałania całego świata politycznego. – Po zgodnym uchwaleniu w Sejmie pakietu ustaw związanego z narzędziami zwalczania tego zagrożenia, odbyło się kilka dni później spotkanie wszystkich ugrupowań politycznych w KPRM (...) Te wszystkie kwestie, które mogą być podejmowane w przyszłości, powinny być wspólnie uzgadniane (…). Mam nadzieję, że nie dojdzie do tak radykalnych decyzji, żeby przenosić te ważne terminy, związane z wyborami – mówił także Czesław Mroczek.

- Dochodzenie do modeli współdziałania w tej sprawie zajęło trochę czasu – zastrzegł. Podkreślił jednocześnie, że od około tygodnia wszystko odbywa się właściwie, jest dobry model współdziałania rządu i opozycji. - Trzeba pamiętać, że nie mamy dwóch państw, mamy jedno, które trzeba jak najlepiej przygotować - zaznaczył. Wyraził nadzieję, że wspólnie powinno się też ustalać kalendarz działań politycznych, jeśli będą zagrożenia.


Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz) Profilaktyka koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)

Próbujemy spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa

Polski rząd podjął działania, gdy zaczęły napływać niepokojące informacje z Chin – mówiła także Joanna Kopcińska. Powiedziała, że minister zdrowia i GIS wdrożyły szereg procedur, zweryfikowano plany wojewódzkie na wypadek działań kryzysowych, w Polsce pracuje 79 oddziałów zakaźnych w stanie podwyższonej gotowości.  - Dzięki mediom Polacy wiedzą, jak się zachowywać – dodała. Zaznaczyła, że procedury zadziałały. Zaznaczyła, że Polska jest dobrze przygotowana i jest nadzieja, że przypadków będzie jak najmniej. Zaznaczyła, że gdy słyszy się spokojny i rzeczowy wywiad z  tzw. pierwszym pacjentem "zero", który opowiada, w jaki sposób dowiedział się, że jest chory, jak jest leczony, to wpływa uspokajająco na innych.

Polacy, jak mówiła, potwierdzili, że są bardzo mądrym narodem i potrafią się zachować nadzwyczajnie w sytuacjach kryzysowych.

Eurodeputowana zaznaczyła, że nie jesteśmy w stanie zatrzymać fali zachorowań, rozprzestrzeniających się po świecie, ale jesteśmy w stanie  spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa poprzez stosowanie się do procedur.

Jak zaznaczyła, dzięki mediom wiemy, jak należy postępować w życiu codziennym, w podróży, gdy możemy czuć, że nasz stan zdrowia odbiega od dobrego samopoczucia. Dodała, że z drugiej strony rozsądek Polaków powoduje, że nie mamy przeciążenia w izbach przyjęć.

Jak przypomniała Joanna Kopcińska, Polska miała więcej czasu na przygotowanie się niż Włochy. Dodała, że mamy też placówki rezerwowe.  Przypomniała, że trwają prace nad szczepionką. Zaznaczyła, że aktywny jest minister zdrowia, z którego inicjatywy odbyło się spotkanie w Brukseli.

Czesław Mroczek, poseł PO, także mówił, że Polska miała kilka tygodni na przygotowania. Zaznaczył, że jasno trzeba powiedzieć, iż nie da się powstrzymać wirusa, ale można ograniczyć jego zasięg. W tym zakresie istotne są m.in. rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia. Dodał, że tylko rzetelna informacja, w szczególności o tym, jak postępować w określonych sytuacjach, spowoduje, że będzie mniej niejasności, plotek, nie dojdzie do paniki.

Dodał, że opozycja wskazywała na potrzebę zmiany przepisów nawet trochę wcześniej, ocenił, że rząd na początku tego nie widział, ale potem, jak mówił przyjęto wspólne pakiet ustaw gwarantujących przyjęcie nowych procedur. - Najważniejsze jest, by wszyscy mieli dokładną informację, by stosować się do rekomendacji WHO, - Ważne jest, by, tak by w Polsce ograniczyć zasięg tego wirusa. Tutaj podstawą jest dobra informacja dla każdego. Media mają do odegrania wielką rolę – mówił.

Joanna Kopcińska powiedziała, że wszystkie procedury są zgodne z wytycznymi WHO i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Więcej w nagraniu.

 ***

W programie była mowa także o podpisie prezydenta pod ustawą abonamentową, zagrożeniu kryzysem migracyjnym, zbliżających się wyborach prezydenckich.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Joanna Kopcińska, eurodeputowana PiS, była rzeczniczka rządu, była sekretarz stanu w KPRM, Czesław Mroczek, poseł PO, były wiceminister obrony

Data emisji: 08.03.2020

Godzina emisji: 12.15

Jedynka/IAR/agkm


PAP PAP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lekarz ws. koronawirusa: zachowujmy elementarne środki ostrożności

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 15:38
- Nie wpadajmy w panikę, unikajmy ludzi, którzy mogą być zainfekowani, nie zbliżajmy się do kaszlących. Spokojnie i z rozwagą zmniejszajmy ryzyko infekcji, nie ma powodów do dramatyzowania - przekonywał w Polskim Radiu 24 Zdzisław Wolski, lekarz chorób wewnętrznych, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń