Rozmowa prezydentów Polski i USA. Poseł PiS: problem epidemii trzeba rozwiązać wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 13:43
- To, że w kwestii tak ważnej dla całego świata, jaką jest koronawirus, rozmawiają razem prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski, to jest naprawdę dobra informacja. Informacja, że jesteśmy bezpieczni - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Robert Telus. Gościem audycji "Tydzień kontra tydzień" była również poseł PO Marta Golbik.
Audio
  • Politycy dwóch obozów o działaniach polski ws. koronawirusa ("Tydzień kontra tydzień" / Jedynka)
Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domuzdjęcie archiwalne
Spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu/zdjęcie archiwalneFoto: Jakub Szymczuk/KPRP/Flickr

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła wspólnych działań Polski i USA w walce z koronawirusem, a także z gospodarczymi konsekwencjami pandemii. Andrzej Duda zapowiedział wysłanie do USA pomocy medycznej.

duda trump 1200 f.jpg
"Wyślemy misję medyczną do Chicago". Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i USA

Telus: Andrzej Duda ma kontakty na całym świecie

- Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny pokazał, że ma kontakty na całym świecie, z największymi przywódcami, jakim jest m.in. Donald Trump. To, że w kwestii tak ważnej dla całego świata, jaką jest koronawirus, rozmawiają razem prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski, to jest naprawdę dobra informacja. Informacja, że jesteśmy bezpieczni. Trzeba na te tematy rozmawiać, żeby ten problem wspólnie rozwiązać - mówił poseł PiS Robert Telus.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Bliższe niż kiedykolwiek". Ambasador USA o relacjach polsko-amerykańskich

Przypomniał, że prezydent Polski wcześniej rozmawiał na temat walki z koronawirusem z przywódcą Chin, dzięki czemu do Polski dotarły materiały ochronne z Państwa Środka.

Golbik: prezydent powinien rozmawiać z UE

- Jeśli prezydent Andrzej Duda rozmawiał o teoriach spiskowych, to mam bardzo duże obawy. Wszystkim, także słuchaczom, zalecam czytanie naukowej prasy dotyczącej całej gamy koronawirusów, bo to jednak warto wiedzieć, z czym się ma do czynienia - mówiła poseł PO Marta Golbik odnosząc się do informacji, że Donald Trump zamierza wszcząć śledztwo ws. powstania koronawirusa SARS-CoV-2. Amerykański przywódca twierdzi, że miał on powstać w laboratorium medycznym w Wuhanie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Udział bierze prezydent

- Prezydent Donald Trump ma teraz poważne swoje kłopoty przez to, że lekceważył ten stan długi czas. Ja wolałabym, żeby prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Unią Europejską, która realnych pieniędzy nam dostarcza na walkę z koronawirusem - podkreśliła poseł PO.

W audycji poruszono także tematy tarczy antykryzysowej, wyborów prezydenckich i wsparcia Unii Europejskiej w walce z koronawirusem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Marta Golbik (PO), Robert Telus (PiS)
Data emisji: 19.04.2020
Godzina emisji: 12.00

jmo

Czytaj także

Mirosław Skowron: aktywność propagandowa Chin może być niepokojąca dla USA

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 17:57
- W ostatnich tygodniach widać wzmożoną aktywność propagandową Chin. Niektóre kraje uważają Chiny wręcz za zbawcę, co dla USA może być niepokojące - powiedział w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanista o relacjach Polski z USA: są partnerskie i strategiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 20:25
- Polska i Stany Zjednoczone są w obliczu koronawirusa bardziej sobie potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista, Artur Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA o relacjach polsko-amerykańskich: bliższe niż kiedykolwiek

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 09:08
- Relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek, razem jesteśmy silniejsi. Dziękujemy Polsce za gotowość do wysłania misji medycznej do Chicago - oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po sobotniej rozmowie telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń