Rafał Bochenek: powinniśmy przyjrzeć się zachowaniu WHO

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 13:26
- Trzeba przyklasnąć prezydentowi USA, który zarzucił WHO zbyt późne działanie. Gdyby było one podjęte wcześniej i było bardziej radykalne, wtedy być może udałoby się zapobiec pandemii na taką skalę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Bochenek, poseł PiS. Gościem audycji był również Zbigniew Konwiński, poseł PO.
Audio
  • Rafał Bochenek i Zbigniew Konwiński o pandemii koronawirusa na świecie w kontekście USA i Chin ("Tydzień Kontra Tydzień"/ Jedynka)
Rafał Bochenek
Rafał BochenekFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Tematem rozmowy były aktualne doniesienia ze świata na temat pandemii koronawirusa. USA podejrzewają, że epidemia została wywołana wymknięciem się wirusa z laboratorium w Wuhan.

Zmiana myślenia

- Taka informacja już od jakiegoś czasu pojawia się w mediach amerykańskich. Prezydent Trump zarzucił Chinom, że wirus został spreparowany w ich laboratoriach. Nikt jednak nie zna do końca prawdy. Coraz mniej wiarygodna jest wersja, że wirus wygenerował się na jednym z targów w Wuhan. Świat będzie chciał poznać prawdę - zaznaczył Rafał Bochenek.

Tunezja Koronawirus PAP-1200.jpg
"Istnieje podejrzenie, że wirus uciekł z laboratorium". Doradca Trumpa oskarża Chiny i WHO

- Będziemy szukali genezy wirusa, natomiast powinniśmy przyjrzeć się zachowaniu WHO. Należałoby tutaj przyklasknąć prezydentowi USA, który zarzucił Światowej Organizacji Zdrowia zbyt późne działanie, a nawet cofnął jej dofinansowanie. Gdyby działania były podjęte wcześniej i były bardziej radykalne, wtedy być może udałoby się zapobiec takiej pandemii, z jaką obecnie mamy do czynienia - dodał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Polski lekarz z Chicago: z niepokojem patrzymy na to, co się dzieje w stanie Nowy Jork

Jego zdaniem "trzeba poczekać co ustalą międzynarodowe organizacje. Najważniejsze jest zwalczanie pandemii, choć w przyszłości z pewnością ktoś będzie musiał być pociągnięty do odpowiedzialności. Chiny pomagają dziś światu w zwalczaniu koronawirusa, ale z drugiej strony to wynik tego, że tam odbywała się od wielu lat produkcja leków. Cała ta sytuacja powinna natomiast zmienić myślenie rządów na temat kształtowania gospodarek". 

Wyciągnąć wnioski

- Trzeba dokładnie badać tę sprawę, by wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość. Mamy do czynienia z wojną informacyjną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Zawsze będzie podejrzenie, że państwo niedemokratyczne będzie miało skłonności do ukrywania prawdy przed opinią publiczną - ocenił Zbigniew Konwiński.

1200_Trump_PAP.jpg
"Ukrywali rozprzestrzenianie się wirusa". Trump wstrzymał dotacje dla WHO

- Pamiętamy z nieodległej historii jak przed własnymi obywatelami ukrywano zdarzenia, które mogłyby podkopać zaufanie do systemu totalitarnego. Najważniejsze jest teraz zwalczanie pandemii. Pytania będą się pojawiać, a sprawę trzeba dokładnie zbadać na przyszłość - podkreślił.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Naukowcy na całym świecie pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

- Z pompą witano przylot do Polski różnych medykamentów z Chin. Mamy dużo gdybania. Także Rosja grała na dezintegrację NATO i Unii Europejskiej. Znakomicie potrafi wykorzystywać różnice między krajami UE - zwrócił uwagę poseł.

W audycji również o pandemii koronawirusa w Polsce, odmrażaniu krajowej gospodarki, a także o wyborach prezydenckich i głosowaniu korespondencyjnym.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Rafał Bochenek (PiS), Zbigniew Konwiński (PO)

Data emisji: 26.04.2020

Godzina emisji: 12.13

pkr

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Amerykański stan Missouri pozwał Chiny

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 01:40
Amerykański stan Missouri pozwał rząd Chin o doprowadzenie do pandemii koronawirusa poprzez ukrywanie prawdy i brak odpowiedniego działania. Pozew w tej sprawie do federalnego sądu złożył stanowy prokurator generalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa wojna Chin i USA o prawdę o pandemii. Tymczasem Chiny wciąż się zbroją, np. w broń hipersoniczną

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 19:14
- Rywalizacja Chin i USA rozwija się na wielu polach. Pamiętajmy o tym, czytając gazety, bo ma to przełożenie na życie każdego z nas – gdy mocarstwa kichają, małe państwa mają katar. Podczas pandemii trwa wojna o prawdę, poniżej progu otwartego konfliktu. Jednak ta rywalizacja kontynuowana jest od wielu lat m.in. na poziomie zbrojeń – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Tomasz Smura z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przebycie koronawirusa może nie chronić przed powtórnym zakażeniem". WHO ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 19:26
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że przebycie choroby COVID-19 może nie chronić przed powtórnym zakażeniem wywołującym ją patogenem. W oświadczeniu WHO stwierdza, że jak dotąd nie ma dowodów na wykształcenie odporności u ozdrowieńców.
rozwiń zwiń