75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Czarnecki: dziś Polska jest bezpieczna w systemie sojuszy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 14:06
-  Polska pokazuje, że jest państwem, które potrafi zawierać sojusze – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS. – II wojna światowa uczy nas, by polskie interesy zakotwiczać w dużej wspólnocie, bo sami  w tym miejscu, gdzie żyjemy, nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się potęgom światowym – mówił poseł Czesław Mroczek (PO). Politycy byli gośćmi programu "Tydzień kontra tydzień".
Audio
  • Ryszard Czarnecki (PiS) i Czesław Mroczek (PO) o rocznicy zakończenia II wojny światowej, walce z koronawirusem i terminie wyborów (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / coxy58

8 maja 1945 roku przypadła 75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
artem_1200.jpg
Rosyjski działacz opozycyjny: nasze władze starają się zniszczyć pamięć o Katyniu

- Dziś Polska jest w systemie sojuszy. Wcześniej Liga Narodów była fikcją. Dziś NATO sprawia, że jesteśmy bardziej bezpieczni w kontekście Rosji niż byliśmy – mówił Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, pytany w Jedynce, czy Polska jest dziś bezpieczna. - Tym bardziej że Polska bardzo poważnie tratuje obowiązki, jeśli chodzi o obronność, budżet na te cele jest na odpowiednim poziomie – zaznaczył gość Jedynki.

Po drugie, Polska pokazuje, że jest państwem, które potrafi zawierać sojusz – podkreślił Ryszard Czarnecki.  - Dziś Niemcy są w środku UE, w środku NATO, nie grozi nam to, co stało się w 1939 roku – zaznaczył gość Jedynki.

Ważna nauka

- Choć minęło tak wiele, 75 lat, od zakończenia wojny, w nasze społecznej tożsamości, tożsamości narodowej, to wydarzenie niezwykle ważne – zaznaczył Czesław Mroczek (PO).

Wojna dotknęła swoją niszczycielską siłą prawie każdą polską rodzinę, prawie każdy polski dom. Dlatego jest wyznacznikiem przyszłych działań, ważną nauką  - mówił b. wiceszef MON.

- Nakazuje patrzeć na to, by nasze polskie interesy zakotwiczać w dużej wspólnocie, bo sami  w tym miejscu, gdzie żyjemy, nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się potęgom światowym – zaznaczył Czesław Mroczek.

Z tego tytułu, jak mówił, rzeczywiście członkostwo w NATO i UE jest filarem naszego bezpieczeństwa.

Świadomi tych wielkich krzywd, szkód (wojny), nieszczęścia, które nas dotknęło, musimy pamiętać, by naszą przyszłość budować na trwałych, bezpiecznych podstawach – dodał.

W programie była także mowa o walce z koroanwirusem, sytuacji epidemicznej i działaniach na rzecz gospodarki oraz terminie wyborów..

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Czesław Mroczek (PO)

Data emisji: 10.05.2020

Godzina emisji: 12.15

Jedynka/IAR/PAP/in./ak/kh


Czytaj także

Czym dla Polaków był koniec II Wojny Światowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 11:55
8 maja to Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Co dla Polaków oznaczał koniec II Wojny Światowej. Nowe otwarcie czy nową okupację? Jakie straty poniosła Polska w wyniku tego, że "wyzwolenia" dokonali Sowieci nie zaś Alianci Zachodni? Czy dziś te wydarzenia mają wpływ na naszą rzeczywistość?
rozwiń zwiń