75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Czarnecki: dziś Polska jest bezpieczna w systemie sojuszy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 14:06
-  Polska pokazuje, że jest państwem, które potrafi zawierać sojusze – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS. – II wojna światowa uczy nas, by polskie interesy zakotwiczać w dużej wspólnocie, bo sami  w tym miejscu, gdzie żyjemy, nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się potęgom światowym – mówił poseł Czesław Mroczek (PO). Politycy byli gośćmi programu "Tydzień kontra tydzień".
Audio
  • Ryszard Czarnecki (PiS) i Czesław Mroczek (PO) o rocznicy zakończenia II wojny światowej, walce z koronawirusem i terminie wyborów (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Polakom należy się osobne upamiętnienie nie tylko ze względu na historyczne znaczenie niemieckiej inwazji na Polskę, ale też brutalność wojny totalnej
"Polakom należy się osobne upamiętnienie nie tylko ze względu na historyczne znaczenie niemieckiej inwazji na Polskę, ale też brutalność wojny totalnej"Foto: Shutterstock.com / coxy58

8 maja 1945 roku przypadła 75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 mln ludzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
artem_1200.jpg
Rosyjski działacz opozycyjny: nasze władze starają się zniszczyć pamięć o Katyniu

- Dziś Polska jest w systemie sojuszy. Wcześniej Liga Narodów była fikcją. Dziś NATO sprawia, że jesteśmy bardziej bezpieczni w kontekście Rosji niż byliśmy – mówił Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, pytany w Jedynce, czy Polska jest dziś bezpieczna. - Tym bardziej że Polska bardzo poważnie tratuje obowiązki, jeśli chodzi o obronność, budżet na te cele jest na odpowiednim poziomie – zaznaczył gość Jedynki.

Po drugie, Polska pokazuje, że jest państwem, które potrafi zawierać sojusz – podkreślił Ryszard Czarnecki.  - Dziś Niemcy są w środku UE, w środku NATO, nie grozi nam to, co stało się w 1939 roku – zaznaczył gość Jedynki.

Ważna nauka

- Choć minęło tak wiele, 75 lat, od zakończenia wojny, w nasze społecznej tożsamości, tożsamości narodowej, to wydarzenie niezwykle ważne – zaznaczył Czesław Mroczek (PO).

Wojna dotknęła swoją niszczycielską siłą prawie każdą polską rodzinę, prawie każdy polski dom. Dlatego jest wyznacznikiem przyszłych działań, ważną nauką  - mówił b. wiceszef MON.

- Nakazuje patrzeć na to, by nasze polskie interesy zakotwiczać w dużej wspólnocie, bo sami  w tym miejscu, gdzie żyjemy, nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się potęgom światowym – zaznaczył Czesław Mroczek.

Z tego tytułu, jak mówił, rzeczywiście członkostwo w NATO i UE jest filarem naszego bezpieczeństwa.

Świadomi tych wielkich krzywd, szkód (wojny), nieszczęścia, które nas dotknęło, musimy pamiętać, by naszą przyszłość budować na trwałych, bezpiecznych podstawach – dodał.

W programie była także mowa o walce z koroanwirusem, sytuacji epidemicznej i działaniach na rzecz gospodarki oraz terminie wyborów..

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadzący: Marek Mądrzejewski

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Czesław Mroczek (PO)

Data emisji: 10.05.2020

Godzina emisji: 12.15

Jedynka/IAR/PAP/in./ak/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym dla Polaków był koniec II Wojny Światowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 11:55
8 maja to Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Co dla Polaków oznaczał koniec II Wojny Światowej. Nowe otwarcie czy nową okupację? Jakie straty poniosła Polska w wyniku tego, że "wyzwolenia" dokonali Sowieci nie zaś Alianci Zachodni? Czy dziś te wydarzenia mają wpływ na naszą rzeczywistość?
rozwiń zwiń