"WHO niespecjalnie zadziałała". Kownacki o pandemii COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 15:10
- Koronawirus mógłby być mniej groźny dla społeczeństwa, gdyby WHO odpowiednio zareagowało, gdy ta epidemia przedostawała się z Chin - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Kownacki, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Kowal (KO). - Minie pandemia, a zacznie się dyskusja o odpowiedzialności za nią - ocenił.
Audio
  • Kownacki: atak na Chiny jest wpisany w pewną strategię Stanów Zjednoczonych (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Kto odpowie za pandemię koronawirusa?
Kto odpowie za pandemię koronawirusa?Foto: PAP/EPA/NEIL HALL
1200_Trump_PAP.jpg
Donald Trump: niekompetencja Chin doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa

Stany Zjednoczone zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych COVID-19. Przy zachowaniu obecnego trendu w poniedziałek lub wtorek bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczy 100 tys. Wcześniej prezydent USA Donald Trump stwierdził, że "niekompetencja Chin doprowadziła do masowego, światowego zabójstwa".

Bartosz Kownacki, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że "w Stanach Zjednoczonych trwa kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi". - Donald Trump jest wyrazistą osobą, formułującą bardzo jasne myśli. Atak na Chiny jest wpisany w pewną strategię Stanów Zjednoczonych - stwierdził.

Polityk odniósł się również do pytania o odpowiedzialność za rozwój pandemii oraz działania Światowej Organizacji Zdrowia. - WHO niespecjalnie zadziałała w sprawie. Podczas pierwszej epidemii SARS ta instytucja działała bardziej sprawnie. Ta epidemia nie została opanowana tak skutecznie jak poprzednie. Koronawirus mógłby być mniej groźny dla społeczeństwa, gdyby WHO odpowiednio zareagowało, gdy ta epidemia wydostawała się z Chin - zauważył.

Chiny 1200 free
Amerykanista: Chiny nie bardzo chcą współpracować w sprawie pochodzenia wirusa

"USA i inne kraje będą pytały o odpowiedzialność za pandemię"

Paweł Kowal (KO) powiedział, że "to Stany Zjednoczone najbardziej ucierpiały na tej pandemii". - Jest to najpoważniejsze mocarstwo na świecie. Nie ma wątpliwości, że USA i inne kraje będą pytały o odpowiedzialność za pandemię. Chodzi o informowanie, o lojalność państw między sobą - stwierdził.

- Minie pandemia, a zacznie się dyskusja o odpowiedzialności za nią. Zaczną się pytania dlaczego WHO nie informowała na czas, dlaczego rząd chiński nie przedstawiał informacji i zwlekał z decyzjami - podkreślił.

Podczas rozmowy poruszono również temat 5-lecia prezydentury Andrzeja Dudy. Politycy odnieśli się także do przestępstw pedofilskich i skuteczności w ich ściganiu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Bartosz Kownacki (PiS), Paweł Kowal (KO)

Data emisji: 24.05.2020

Godzina emisji: 12.16

PR1/PAP/pb

Czytaj także

Pandemia koronawirusa. Hanna Shen: Chiny i WHO są odpowiedzialne za to, co się stało

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 17:40
- Światowa Organizacja Zdrowia oskarżana jest przede wszystkim o brak reakcji na samym początku pandemii i ukrywanie informacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka polskich mediów na Tajwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 100 tysięcy zmarłych wskutek zakażenia koronawirusem. Najnowsze dane z USA

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 04:27
O 1127 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w tym kraju wynosi 97 048 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"New York Times" oddał hołd ofiarom COVID-19. Wyjątkowa okładka dziennika

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 10:45
Nazwiska tysiąca osób, które zmarły w USA z powodu koronawirusa pojawiły się na pierwszej stronie niedzielnego wydania dziennika "New York Times". Wśród nich figuruje nazwisko majora Jerzego Główczewskiego, pilota Dywizjonu 308, który w połowie kwietnia zmarł na COVID-19.
rozwiń zwiń