Dobre perspektywy dla Polski w planie pomocowym UE. Poseł PiS: to duży sukces

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 14:31
Komisja Europejska przedstawiła plan budżetu na kolejne siedem lat i program wsparcia dla państw UE w związku z pandemią. - Polska jest trzecim w kolejności beneficjentem wsparcia UE  - komentował w Jedynce poseł PiS Robert Telus. Program KE będzie przedmiotem obrad państw UE 19 czerwca. Wiadomo, że są głosy sprzeciwu. Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) ocenił jednak, że opór tzw. państw oszczędnych w UE przeciwko tzw. uwspólnotowieniu długów zostanie przezwyciężony przez inne państwa Wspólnoty, które są w większości.
Audio
  • W archiwach FSB ciągle pozostają utajnione dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, badacz Memoriału. W Rosji wciąż aktywni są tzw. negatorzy zbrodni katyńskiej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandra Lande

Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro, dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w dotacjach i pożyczkach w ramach instrumentu na ożywienie gospodarcze - wynika z propozycji przedstawionych w środę przez Komisję Europejską.


shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Sprytny program KE na kryzys. Spełnia postulaty Polski ws. polityki rolnej i spójności

 - To sukces. To duża pomoc: po Hiszpanii, Włoszech, jesteśmy trzecim w kolejności państwem, jeśli chodzi o wielkość przyznanej pomocy - komentował w Programie 1 Polskiego Radia Robert Telus (PiS).

Jak dodał polityk, pandemia nie była w Polsce tak dotkliwa jak w Hiszpanii i we Włoszech. Przyznał, że Polsce potrzebne jest to wsparcie. Gość Jedynki ocenił, że dobre dla Polski propozycje to także zasługa polskich władz i negocjatorów

Opór tzw. państw oszczędnych

Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) powiedział, że rząd Grecji wyznaczył kraje, których obywatele mogą wjeżdżać do Grecji bez kwarantanny. Zaznaczył, że jak dotąd nie ma w tym gronie niestety Polski. Według polityka, Ateny oceniły, że Polska nie była w gronie tych państw, które najlepiej sobie poradziły z pandemią.

Według niego, patrząc na rozkład sił w UE można wnioskować, że opór tzw. państw oszczędnych przeciwko ograniczaniu wydatków, będzie przełamany przez większość.

Projekt KE proponuje też kilka nowych źródeł finansowania wydatków UE, w tym zasoby oparte na systemie handlu pozwoleniami na emisję gazów cieplarnianych ETS, podatku cyfrowym, podatku od dużych firm, a także węglowej opłacie granicznej. Z tych właśnie środków pokryte ma być zadłużenie.

Więcej o programie KE, funduszu odbudowy Unii Europejskiej, wyborach w Polsce, walce z pandemią w rozmowie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Robert Telus (PiS), Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 31.05.2020

Godzina emisji: 12.16

agkm/ag


PAP PAP

Czytaj także

1,1 bln euro, ​dodatkowe 55 mld euro na spójność. Jest projekt budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 14:52
Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Propozycje w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła w Europarlamencie, że obecnie Unia zmaga się z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym i gospodarczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprytny program KE na kryzys. Jest coś dla oszczędnych, coś dla Południa , spełniono postulaty Polski. Problemem będzie dług

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 23:50
- Polska apelowała o program UE, który ma wesprzeć odbudowę  gospodarczą po pandemii, walkę z recesją, ale nie może spowodować obniżenia finansowania takich polityk, jak wspólna polityka rolna, czy polityka spójności. Ten postulat został spełniony. I nawet dodano mały zastrzyk finansowy dla tych polityk – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Melchior Szczepanik (PISM). Program KE spełnia niektóre postulaty ważne państw oszczędnych, niektóre ważne Południa. Problemem może okazać się spłacanie zadłużenia - zaznacza analityk.
rozwiń zwiń