Kraje UE, w tym Polska, otwierają granice dla siebie nawzajem. Posłowie: trzeba ratować gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 14:45
- Zdajemy sobie sprawę, że bez wpuszczenia tlenu do gospodarki, będziemy mieli potężny kryzys gospodarczy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Bochenek (PiS). Także Katrzyna Piekarska (PO) stwierdziła, że złagodzenie restrykcji związanych z pandemią jest konieczne, gospodarka mogłaby nie wytrzymać dłuższych obostrzeń.
Audio
  • Walka z pandemią, kampania wyborcza, otwarcie granic państw UE (Jedynka/Tydzień kontra tydzień)
Polsko-litewskie przejście graniczne w Budzisku
Polsko-litewskie przejście graniczne w BudziskuFoto: PAP/Michał Zieliński

Rafał Bochenek (poseł PiS) podkreślał, że koronawirus zapewne będzie powracał, ale poluzowanie restrykcji nałożonych w związku z pandemią jest konieczne ze względów gospodarczych.

schengen 1200.jpg
Strefa Schengen. Jedno ze źródeł dobrobytu Unii Europejskiej

Rafał Bochenek dodał, że w USA w wyniku pandemii tylko w kwietniu przybyło niemal 40 mln bezrobotnych. Jak mówił gość Jedynki, i w Polsce sporo osób straciło pracę, ale wyraził nadzieję, że to jest przejściowe. Zaznaczył, że zaczyna się sezon urlopowy, turystyczny, wznowią swoją działalność restauratorzy, branża hotelowa etc.

CZYTAJ TAKŻE: Od poniedziałku Polacy mogą podrożować do większości państw UE >>>

Nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa

- Nie da się wytrzymać w całkowitym zamknięciu ponad dwa miesiące. To dotyczy każdego państwa – mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska). – To gospodarka wymusiła otwarcie granic – zaznaczyła. Dodała, że zgadza się, iż gospodarka nie wytrzymałaby dłuższego okresu ograniczeń.

Jak dodała Katarzyna Piekarska, niepokoi ją, że gdy przyszła ładna pogoda, wiele osób łatwo zapomina o zasadach bezpieczeństwa. – Tymczasem warto o tym pamiętać, założyć maseczkę, nawet dla własnego bezpieczeństwa – podkreśliła.

Polska otwiera granice w ramach UE i wkrótce wznowiony będzie ruch lotniczy do krajów Unii

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyrywkowy charakter, tak jak odbywało się to przed pandemią i wprowadzeniem związanych z nią obostrzeń na granicach.

16 czerwca mają zostać przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski. Wciąż zamknięte pozostają zewnętrzne granice UE.

Polacy mogą bez przeszkód podróżować do krajów UE, które zdecydowały się na analogiczny krok - bez konieczności przechodzenia kwarantanny po wjeździe do tych państw i po powrocie do Polski.

Hiszpania przywróci ruch z krajami UE 21 czerwca? >>>

Kraje UE otwierają granice

Większość krajów Unii już otworzyło swoje granice albo uczyni to w poniedziałek i wtorek, podróże do kilku z nich wciąż mogą się wiązać z koniecznością przebycia kwarantanny albo z innymi ograniczeniami.

Pod koniec maja swoją granicę dla obywateli większości państw unijnych otworzyła Chorwacja, na ten sam krok 1 czerwca zdecydowała się Bułgaria. Od 3 czerwca obowiązkowej kwarantanny nie muszą już przechodzić obywatele państw UE przybywający do Włoch. Już pod koniec maja ograniczenia zniosły też państwa bałtyckie.

Więcej w rozmowie.

W rozmowie także m.in. o walce z pandemią, otwarciu granic w Unii Europejskiej, kampanii wyborczej w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), Rafał Bochenek, poseł PiS

Data emisji: 14.06.2020

Godzina emisji: 12.16

agkm/khCzytaj także

Ekspert: nie ma alternatywy dla parasola atomowego USA. Jeśli Berlin wyjdzie z programu, Kreml będzie świętował

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 18:00
Rozmontowanie traktatów przez Rosję i agresywna polityka Kremla powinny skłonić Niemcy do innego zachowania niż obecnie, gdy SPD namawia do wyjścia z programu nuclear sharing. Mowa o składowaniu amerykańskich bomb jądrowych na terenie Niemiec. To część doktryny NATO zakładającej odstraszanie potencjalnego przeciwnika, m.in. Rosji  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre perspektywy dla Polski w planie pomocowym UE. Poseł PiS: to duży sukces

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 14:31
Komisja Europejska przedstawiła plan budżetu na kolejne siedem lat i program wsparcia dla państw UE w związku z pandemią. - Polska jest trzecim w kolejności beneficjentem wsparcia UE  - komentował w Jedynce poseł PiS Robert Telus. Program KE będzie przedmiotem obrad państw UE 19 czerwca. Wiadomo, że są głosy sprzeciwu. Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) ocenił jednak, że opór tzw. państw oszczędnych w UE przeciwko tzw. uwspólnotowieniu długów zostanie przezwyciężony przez inne państwa Wspólnoty, które są w większości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niektóre nowe bronie Putina groźne dla samych Rosjan". Testy przechodzi broń hipersoniczna

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 17:00
- Niektóre egzotyczne bronie Władimira Putina wybuchają podczas testów i nic z nich nie będzie. Rosja wprowadza już jednak do uzbrojenia broń hipersoniczną, przy tym inaczej niż USA, ma zamiar wyposażać ją przeważnie w ładunki nuklearne – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Marcin A. Piotrowski (PiSM). Jak ocenia ekspert, np. do Floty Bałtyckiej miałby w ciągu kilku lat trafić hipersoniczny pocisk samosterujący Cyrkon. Amerykańskie badania nad tego typu uzbrojeniem są jednak zapewne dużo bardziej zaawansowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczerski: propozycje prezydenta ws. wyjścia z kryzysu po pandemii przedmiotem ustaleń w UE

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:09
Propozycje prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa są tematem formalnych ustaleń w ramach Unii Europejskiej. Taką wiadomość przekazał Polskiemu Radiu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister poinformował również, że prezydent uczestniczył dziś w debacie z przedstawicielami europejskich ośrodków analitycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badacz Memoriału: część dokumentów w sprawie Katynia jest wciąż utajnionych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 23:45
- W trakcie naszych starć o informacje o Katyniu z prokuraturą i sądami w Rosji, wyszło na jaw, że w archiwum centralnym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa są pewne dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej, z których nie zdjęto klauzuli tajności. To tylko jeden z takich przykładów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie.
rozwiń zwiń