Posłowie PiS i KO zgodnie: dywersyfikacja dostaw gazu to dobry kierunek działań

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 13:20
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki i Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej rozmawiali o w Programie 1 Polskiego Radia o bezpieczeństwie energetycznym Polski. 
Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu
Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ŚwinoujściuFoto: PAP/Marcin Bielecki

PGNiG CEO Jerzy Kwieciński PAP Rafał Guz pap_20200508_090.jpg
Prezes PGNiG: pieniądze od Gazpromu wykorzystamy na energetyczną transformację

Na początku mijającego tygodnia Gazprom przelał polskiej spółce 1,5 mld dolarów należności z tytułu orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Według agencji rosyjski gigant gazowy stwierdził, że zwrócił we wtorek polskiej spółce pełną kwotę nadpłaty za gaz. Jest to efekt arbitrażu w Sztokholmie.

Marek Mądrzejewski zapytał swoich gości, jak oceniają dziania mające na celu uniezależnienie się Polski od rosyjskiego gazu.


Posłuchaj
32:42 _PR1_AAC 2020_07_05-12-14-43.mp3 Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki i Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski (Tydzień Kontra Tydzień/Jedynka)

 

Paweł Poncyliusz mówił, że od wielu lat w gronie polityków panuje zgoda, że powinniśmy zdywersyfikować źródła gazu do Polski. - To był rzeczywiście słaby punkt, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo energetyczne. To się działo latami, bo wiadomo, że gazoport i Baltic Pipe, który jest budowany, to są inwestycje wieloletnie - stwierdził poseł KO.

- I te inwestycje, które są już zrealizowane, też nie były realizowane bez potknięć - dodał.

Polityk podkreślił, że cieszy fakt, iż mamy szansę tę niezależność osiągnąć. - Gaz skroplony, rura po dnie Bałtyku do Polski, na pewno nas stabilizują. I już widać, że Rosjanie inaczej rozmawiają z Polską, jeśli chodzi o ceny gazu, niż to było kilka lat temu - zauważył.

Gość radiowej Jedynki mówił ponadto, że ma nadzieję, że docelowo Rosjanie z Polską - jeżeli Polska będzie chciała rozmawiać - będą negocjować w takim samym nastroju, jak robią to z Niemcami, gdzie ceny gazu są dużo niższe".  - Należy się też cieszyć, że Gazprom uzgadnia warunki zwrotu pieniędzy za tranzyt przez Polskę - podkreślił.

Polityk przypomniał ponadto, że cała sprawa, związana ze zwrotem pieniędzy za nadpłacony gaz, miała swój początek w 2014 roku. - Wtedy zostały złożone dokumenty do arbitrażu - mówił, dodając, że o dywersyfikacji dostaw gazu należy rozmawiać jak najmniej politycznie.

Gazprom free 1200
"Konsekwentna walka o polskie interesy". PGNiG odzyskało od Gazpromu ogromne pieniądze

"Nie jesteśmy zakładnikiem Rosji"

Bartosz Kownacki, odnosząc się do słów swojego przedmówcy, stwierdził, że cieszy się z  deklaracji Pawła Poncyliusza. - Coraz mniej jest spraw - z tych dziedzin strategicznych, które planuje się na więcej, niż jedna kadencję - które nas łączą, a nie dzielą - podkreślił poseł PiS. Dodał, że to nie zawsze było tak oczywiste.

- Na początku lat 2000 były ugrupowania lewicowe, które to kwestionowały. I tak naprawdę, gdyby działania były podjęte wcześniej, to pewnie te sukcesy byłyby wiele lat wcześniej - ocenił.

Polityk przypomniał, że tej zgody przez wiele lat nie było. - Być może trzeba było pewnej dojrzałości, wyzwolenia się z tego spoglądania na wschód, szczególnie przez lewicę - mówił.

Gość Marka Mądrzejweskiego podkreślił ponadto, że ważne jest, aby wytłumaczyć Polakom, iż dywersyfikacja dostaw gazu oznacza w przyszłości niższe rachunki za gaz, którego używamy w domach i w przemyśle. 

- Kluczowa jest też kwestia niezależności energetycznej. Tego, że możemy z rożnych kierunków pozyskiwać ten surowiec. Nie jesteśmy zakładnikami Rosjan, tak jak przez ćwierć wieku wolnej Polski byliśmy - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Bartosz Kownacki (poseł Prawa i Sprawiedliwości)  i Paweł Poncyliusz (poseł Koalicji Obywatelskiej)

Data emisji: 05.07.2020

Godzina emisji: 12.16

pkur/ans 

Czytaj także

Ekspert o Baltic Pipe: to kończy temat gazowej zależności od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:43
- Badany był wariant, co by się wydarzyło w Polsce, w przypadku odcięcia rosyjskich dostaw gazu przez Białoruś albo Ukrainę. W obu tych wariantach Polska już dziś mogłaby sobie poradzić całkiem nieźle przez dłuższy czas. Baltic Pipe jest postawieniem kropki nad "i" - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes UOKiK może nałożyć na Gazprom karę. Wojciech Jakóbik: jeśli nie zapłacą, stracą wiarygodność

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 16:16
- Jeżeli Gazprom nie będzie przestrzegać wyroków urzędów antymonopolowych na terytorium UE, to pojawi się kolejny argument za tym, że nie jest to wiarygodny dostawca - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
rozwiń zwiń