"Polska odniosła sukces". Zbigniew Kuźmiuk o szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 13:27
- Należy się cieszyć, że doszło do porozumienia. Teraz będą odbywać się negocjacje z Parlamentem Europejskim, ale one nie zmienią w większym stopniu kwot, jakie zostały wypracowane przez RE - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Wyniki unijnego szczytu skomentował również Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Mateusz Morawiecki na szczycie RE
Mateusz Morawiecki na szczycie REFoto: PAP/AA/ABACA

Posłuchaj
35:13 [ PR1]PR1 (mp3) 26 lipiec 2020 12_13_34.mp3 Zbigniew Kuźmiuk i Paweł Poncyliusz o szczycie UE ("Tydzień kontra tydzień"/Jedynka)

 

Po trudnych, pięciodniowych negocjacjach Rady Europejskiej dotyczących unijnego budżetu na najbliższe siedem lat, udało się dojść do porozumienia. Wieloletni budżet i fundusz odbudowy mają w sumie wynieść 1,82 bln euro. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel mówili po zakończeniu szczytu, że to historyczny moment dla Wspólnoty.

parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg
PE krytyczny wobec uzgodnień szczytu UE. Czarnecki: chciał pokazać, że coś znaczy

O unijnych negocjacjach mówili w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, oraz Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj również:

- Przed szczytem wszystko wskazywało na to, że na jednym posiedzeniu Rady Europejskiej się nie skończy. A jednak doszło do porozumienia. Teraz będą odbywać się negocjacje z Parlamentem Europejskim, ale one nie zmienią w większym stopniu kwot, jakie zostały wypracowane przez RE - tłumaczył Kuźmiuk. 

- Ustalenia szczytu są względnym sukcesem. Nie znam żadnej wypowiedzi przywódców krajów UE, że oni nie odnieśli sukcesu. W ten sam kontekst wpisał się Mateusz Morawiecki. Tymczasem fakty są takie, że mocno pocięty został między innymi fundusz przeznaczony na transformację energetyczną - ocenił z kolei Poncyliusz. 

Więcej w nagraniu całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Paweł Poncyljusz (Koalicja Obywatelska)

Data emisji: 26.07.2020

Godzina emisji: 12.14

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Diabeł tkwi w szczegółach". Dr Bonikowska o negocjacjach ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 11:39
-  Pochwalić się można samym zawarciem porozumienia i zgodą na uruchomienie tak dużych środków. Mówiliśmy o budżetach UE na poziomie rocznym ok. 175 mld euro. Teraz mamy zwiększenie tych środków - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (CSM).
rozwiń zwiń