Dwugłos ws. Giertycha. Kuźmiuk: III RP w pigułce, Kowal: nie było powodu do zatrzymania

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 13:20
- Rząd PiS nie będzie nad takimi sprawami przechodził do porządku dziennego - ocenił sprawę Giertycha w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk. Z kolei Paweł Kowal przyznał, że "nie było żadnego powodu stosować tak daleko idących środków jak przeszukanie i zatrzymanie".
Posiadłość Romana Giertycha
Posiadłość Romana GiertychaFoto: Piotr Molecki/East News

Roman Giertych został zatrzymany przez CBA w czwartek. Adwokat zemdlał, gdy funkcjonariusze przeszukiwali jego dom i trafił na oddział neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego. Tam - według prokuratury - miał on symulować utratę świadomości.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Macierewicz: słabość Giertycha przyszła w momencie najbardziej mu potrzebnym

Po otrzymaniu informacji, że nie ma przeszkód, by wykonać czynności z jego udziałem prokuratorzy postawili mu jednak zarzuty przywłaszczenia środków spółki Polnord, wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. CBA w tej samej sprawie zatrzymało również znanego biznesmena Ryszarda K.


Posłuchaj
30:07 _PR1_AAC 2020_10_18-12-18-29.mp3 Dwugłos ws. Giertycha. Kuźmiuk: III RP w pigułce, Kowal: nie było powodu do zatrzymania (Tydzień kontra Tydzień/Jedynka)

 

Zbigniew Kuźmiuk przyznał, że to obrazuje III RP w pigułce. - Osoba zaufania społecznego, adwokat uczestniczy w procederze wyprowadzania pieniędzy ze spółki giełdowej, naraża na ogromne straty akcjonariuszy i jest pełnomocnikiem wszystkich stron tych operacji, co dyskwalifikuje go jako adwokata. Taki proceder prania pieniędzy jest zagrożony karą 10 lat pozbawienia wolności w związku z tym uzasadnione zatrzymania i przeszukania, a chodzi o kwotę 92 milionów złotych. Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji zachowa się inaczej niż sąd pierwszej. Rząd PiS nie będzie nad takimi sprawami przechodził do porządku dziennego - przyznał europoseł PiS.

Czytaj także:

Paweł Kowal stwierdził z kolei, że "sprawa dotyczy skomplikowanego problemu gospodarczego sprzed wielu lat". - Sąd mówi, że nie było nawet prawdopodobnego przestępstwa, adwokaci mówią, że na wszystko są umowy między Giertychem a spółką. Na chłodno oceniam, że nie było żadnego powodu stosować tak daleko idących środków jak przeszukanie i zatrzymanie - ocenił gość Polskiego Radia.

Więcej w nagraniu całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS) i Paweł Kowal (PO)

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 12.18

jp