Druga fala pandemii w Polsce. Smoliński: nie można bać się podejmowania odważnych decyzji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 12:56
- Jako politycy musimy patrzeć na obecną sytuację pandemiczną w szerszym horyzoncie. Wiele instytucji międzynarodowych chwali Polskę i uznaje, że nasza droga jest dobra. Nie mówimy jednak, że problemów nie ma. Staramy się jednak je rozwiązywać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący KO.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MikeDotta/ Shutterstock

Rozmowa dotyczyła walki z drugą falą pandemii koronawirusa w Polsce. - Żadnego scenariusza nie można wykluczyć. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia podkreślają, że mamy własną ścieżkę, którą idziemy i w stosunku do Europy pokazuje dobre rezultaty, choć tak naprawdę nie ma dobrych rozwiązań, bo wszyscy mają problem - ocenił Kazimierz Smoliński.

maseczki dziurek shutterstock_1710406336 1200.jpg
"Pomogą, jeśli wszyscy będziemy się do nich stosować". Lekarz o nowych obostrzeniach

- Jako politycy musimy patrzeć na obecną sytuację w szerszym horyzoncie. Wiele instytucji międzynarodowych chwali Polskę i uznaje, że nasza droga jest dobra. Nie mówimy jednak, że problemów nie ma, ale staramy się je rozwiązywać i mamy konkretne rozwiązania - dodał.

Czytaj także:

Jak podkreślił poseł PiS, "realizujemy programy wdrożone w pierwszym półroczu. Wydaliśmy ponad 145 mld zł i nie wykluczamy kolejnych środków pomocy. Nie można patrzeć na to przez pryzmat budżetu i bać się podejmować ważnych decyzji, bo może powtórzyć się sytuacja z 2009 r., kiedy wpadliśmy w pułapkę średniego rozwoju. Dopiero po odważnych decyzjach w latach 2016-2017 r. okazało się, że nasze możliwości są dużo większe".

"Miękki lockdown"

W ostatnim tygodniu mieliśmy debatę nt. tego gdzie jest Polska w walce z koronawirusem. Padło tam dużo informacji i słów co się może wydarzyć, ale nie padło słowo "przepraszam" za zaniechania rządu. Jego reakcje są dziś niesforne i chaotyczne. Jak traktować powołanie szpitala na Stadionie Narodowym? Mamy bardzo wysoką ilość zgonów w Europie. Polska pod tym względem była na 3. miejscu - zaznaczył Paweł Poncyljusz.

koronawirus 1200 shutterstock.jpg
"Nie ma żadnego chaosu, jest adekwatne reagowanie na dane". Polityk PiS o nowych zasadach bezpieczeństwa

Jego zdaniem służba zdrowia nie została wystarczająco przygotowana na tę sytuację. - Mamy przed sobą miękki lockdown i tak też robią kraje europejskie. Wygląda również na to, że nie ma od tego odwrotu. To oczywiście dobry kierunek, ale ludziom chorym na COVID-19 odmawiana jest pomoc i przyjęcie do szpitala, a ilość lekarzy, pielęgniarek była policzalna już w czerwcu - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

- Jako opozycja namawialiśmy rząd od wielu miesięcy na testy. Sytuacja byłaby pod większą kontrolą. Studenci medycyny są teraz włączeni w walkę z COVID-19, ale czy nie można było tego zrobić w lipcu? - podsumował.

W audycji również o protestach po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Posłuchaj
30:18 [ PR1]PR1 (mp3) 25 październik 2020_10_25_12_17_for_media.mp3 Smoliński: w stosunku do Europy mamy dobre rezultaty, choć tak naprawdę nie ma dobrych rozwiązań, bo wszyscy mają problem (Tydzień kontra Tydzień/Jedynka)

Więcej w nagraniu całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Kazimierz Smoliński (PiS) i Paweł Poncyljusz (PO)

Data emisji: 25.10.2020

Godzina emisji: 12.17

pkr/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dworczyk: rząd jest zdeterminowany, by uniknąć drugiego lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 09:25
- Musimy zabiegać i walczyć o życie, zdrowie Polaków, ale musimy też chronić gospodarkę - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent zakażony koronawirusem. "Najbliższe dni będę pracował zdalnie"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:14
Andrzej Duda w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych potwierdził, że otrzymał pozytywny test na koronawirusa. - Czuję się dobrze i najbliższe dni, kiedy będę w samoizolacji razem z żoną zresztą, będę oczywiście pracował zdalnie - podkreślił.
rozwiń zwiń