"Zgłaszać się do lekarza już przy pierwszych objawach". Anna Kwiecień o walce z wirusem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 13:35
- Wielu pacjentów zgłasza objawy covidowe zbyt późno - uważają oni bowiem, że opieka domowa wystarczy. Nic bardziej mylnego. Należy zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu już przy pierwszych objawach - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień (PiS). Gościem audycji był również Waldemar Sługocki (KO).
Anna Kwiecień
Anna KwiecieńFoto: PAP/Leszek Szymański
1200_koronawirus_PAP.png
Ponad 9 tys. przypadków, zmarło 228 chorych. Nowe dane MZ dot. COVID-19 w Polsce

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 9 176 kolejnych osób, zmarło 228 chorych - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 063 449 przypadków COVID-19, zmarło 20 089 chorych. Wyzdrowiało 706 720 zakażonych.

Czytaj także:

Anna Kwiecień (PiS), która był jednym z gości radiowej Jedynki, stwierdziła, że "wydaje się, iż tragiczną liczbę zgonów, należy tłumaczyć zbyt późnym zgłaszaniem się osób do szpitala".

Posłuchaj
34:40 [PR1] PR1 (mp3) 06 grudzień_2020_12_06-12-13-39_for_media.mp3 Politycy o sytuacji epidemicznej w Polsce (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

- Mamy odpowiedni zapas łóżek dla pacjentów covidowych. Wielu pacjentów zgłasza jednak objawy covidowe zbyt późno - uważają oni bowiem, że opieka domowa wystarczy. Nic bardziej mylnego. Należy zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu już przy pierwszych objawach - on wytyczy odpowiednią ścieżkę leczenia. Gorąco apeluję do wszystkich, u których pojawiają się pierwsze symptomy choroby, o takie działanie - apelowała.

szpital free 1200.jpg
Po kilkaset wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 w każdym z województw

Zdaniem Waldemara Sługockiego (KO), "musimy zdawać sobie sprawę, że wcześniejsze badania są ważne, aby jak najszybciej wykrywać zakażenie koronawirusem". - Część z nas umiera, nie mając świadomości, że jedną z przyczyn był SARS-CoV-2. Aby wykrywalność była większa, skala badań obligatoryjnych musi być większa - zaznaczył.

***

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Goście: Anna Kwiecień (PiS), Waldemar Sługocki (KO)
Data emisji: 6.12.2020
Godzina emisji: 12.13

pb

Czytaj także

Liczba dziennych zakażeń będzie spadać? Jednoznaczna odpowiedź dr. Grzesiowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 16:55
- Liczba zachorowań nie będzie szybko spadać, bo mamy sporo zakażeń, które wymykają się spod kontroli - powiedział ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 Paweł Grzesiowski. Najskuteczniejsze w tej sytuacji jest przeprowadzanie większej liczby testów, także u osób bezobjawowych - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamiast szukać informacji, ludzie szukają sensacji". Prof. Gut o szczepionce przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 18:32
- Przede wszystkim należy zabezpieczyć tych, którzy są najbardziej narażeni albo ze względu na wykonywany zawód, czyli praktycznie przymus kontaktu z wirusem, albo ze względu na to, że należą do grupy wysokiego ryzyka - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Gut, specjalista w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zbyt szybkie odchodzenie od obostrzeń nie jest wskazane". Ekspert o walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 09:30
- Poprawa sytuacji epidemiologicznej jest krucha, więc zbyt szybkie odchodzenie od obostrzeń nie jest wskazane - powiedział PAP były główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz. Jego zdaniem, rząd za szybko zdecydował o jednym terminie ferii dla wszystkich regionów.
rozwiń zwiń