"Uratowaliśmy pieniądze i suwerenność". Anna Milczanowska o szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 13:35
Poseł PiS Anna Milczanowska i Elżbieta Łukacijewska, eurodeputowana KO dyskutowały w Programie 1 Polskiego Radia o decyzjach jakie zapadły podczas ostatniego szczytu UE ws. budżetu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Premier Morawiecki 1200 PAP.jpg
"Czuło się, że 27 siekier wisi w powietrzu". Premier ujawnia kulisy negocjacji w Brukseli

W czwartek w Brukseli doszło do zawarcia porozumienia dotyczącego budżetu UE oraz funduszu odbudowy. Polska i Węgry nie zgadzały się na powiązanie dostępu do unijnych środków od kwestii niesprecyzowanej praworządności. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia i wypracować rozwiązania zadowalające wszystkie strony.

Marek Mądrzejewski poprosił swoich gości o skomentowanie wyników negocjacji.

Posłuchaj
33:52 PR1_MPLS 2020_12_13-12-14-38_for_media.mp3 Anna Milczanowska: uratowaliśmy pieniądze i suwerenność (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

 

"Uratowaliśmy suwerenność" 

Anna Milczanowska stwierdziła, że "można mówić, iż osiągnęliśmy sukces" - Po raz pierwszy, odkąd Polska jest w UE, zostało wynegocjowane tak duże dofinansowane - zauważyła poseł PiS.

Polityk zaznaczyła ponadto, że "dzięki konkluzjom, które zostały wprowadzone przez Radę Europejską, a które KE przyjęła jako wytyczne, przyblokowaliśmy zawarte w rozporządzeniu zapisy". - Premier Morawiecki nazywa to obrazowo, mówiąc, że dzięki tym konkluzjom "wybiliśmy zęby" przepisom (dot. praworządności - red). Tym sposobem uratowaliśmy pieniądze i suwerenność - oceniła.

Unia Europejska UE pap 1200.jpg
"Szansa na szybki wzrost gospodarczy Polski". Ekonomista o budżecie UE

"Premier posłuchał opozycji"

Elżbieta Łukacijewska mówiła z kolei, że "stosowanie weta stawia nas na marginesie decyzyjności w UE". Powoduje, że podkopujemy naszą wiarygodność, przez co trudniej nam będzie walczyć o nasze racje". - Cieszę się, że premier tak naprawdę posłuchał opozycji - stwierdziła eurodeputowana KO.

Odnosząc się do kwestii praworządności, powiedziała, że "już w lipcu był wprowadzony przepis, na który zgodził się Mateusz Morawiecki, za co był atakowany przez Zbigniewa Ziobrę". - W tych przepisach nic się nie zmieniło - oceniła. 

- Konkluzje są konkluzjami, nie są prawem stanowionym - skwitowała.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadził: Marek Mądrzejewski
Goście: Anna Milczanowska (poseł PiS) i Elżbieta Łukacijewska (europoseł KO)
Data emisji: 13.12.2020
Godzina emisji: 12.13

pkur

Czytaj także

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębowski: brak standardów staje się standardem w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 15:22
- Pani Katarina Barley mówiła o finansowym zagłodzeniu Polski i Węgier, ale tłumaczyła potem, że chodziło jej tylko o Węgry. To kosmiczna hipokryzja i powinna ponieść konsekwencje za wypowiadanie takich niebezpiecznych głupot. Niestety brak standardów staje się standardem w UE - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski, publicysta. Gośćmi audycji byli także publicyści: Wojciech Reszczyński i Przemysław Harczuk.
rozwiń zwiń