Mniejsze dostawy szczepionek. Poseł PiS: jesteśmy przygotowani na nieprzewidziane sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:48
- Wiemy, że w walce z koronawirusem trzeba mieć ogromną pokorę i wiemy, że nie wszystko da się przewidzieć. Opozycja do tej pory tylko krzyczała, my natomiast pracowaliśmy i dzięki temu mamy przeświadczenie, że może dojść do sytuacji nieprzewidzianych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Robert Gontarz, poseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Poncyljusz z Koalicji Obywatelskiej. 
Szczepienia przeciw COVID-19 w Gdańsku
Szczepienia przeciw COVID-19 w GdańskuFoto: Mirosław Pieslak/Forum

Rozmowa dotyczyła akcji szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. - To bardzo trudne wyzwanie, dlatego trzeba podchodzić do niego w sposób inteligentny; zgoła odwrotny niż pomysły PO i PSL, by szczepić Polaków wszystkim szczepionkami, które przychodzą do Polski. Opozycja do tej pory tylko krzyczała, my natomiast pracowaliśmy i dzięki temu mamy przeświadczenie, że może dojść do sytuacji nieprzewidzianych tak jak ograniczenie dostaw szczepionek przez Pfizera. Jesteśmy na to przygotowani - zaznaczył Robert Gontarz.

Posłuchaj
33:44 PR1 (mp3) 17 styczeń 2020 12_13_44_40_for_media.mp3 Robert Gontarz: "szczepienia to bardzo trudne wyzwanie, dlatego trzeba podchodzić do niego w sposób inteligentny" (Tydzień kontra Tydzień/Jedynka)

 

- Nieodpowiedzialność i głupotę w podejmowaniu działań przez PO zauważam nie tylko ja. PO od czasów, kiedy rządziła po dziś dzień, nadal jest nieodpowiedzialna i pokazuje, że nie potrafiłaby rządzić. My wiemy, że w walce z koronawirusem trzeba mieć ogromną pokorę i wiemy, że nie wszystko da się przewidzieć - dodał. 

vaccine 1200 pap.jpg
KPRM: do tej pory w Polsce wykonano ponad 457 tys. szczepień przeciw COVID-19

"Przykrywka" rządu

- Wirus jest nieprzewidywalny i wymaga pokory, czego brakuje członkom PiS. Ważne jest, aby spłynęły do nas jak największe ilości szczepionek. Są dwa podejścia: takie jak przyjął rząd polski, który trzyma szczepionki w lodówkach i szczepienie największej liczby osób, jak tylko się da - ocenił Paweł Poncyljusz.

Czytaj także:

- Dla nas ważniejsze jest dziś uruchomienie jak najszerszej grupy szczepień. Są niedomagania, jeśli chodzi o logistykę. To oczywiście żywioł, ale mówię o pokorze, bo trzeba powiedzieć, że "nie jesteśmy najmądrzejsi", a nie obciążać PO winą, że nie wszyscy zostali jeszcze zaszczepieni. Niezbyt udane pierwsze dni szczepienia przykrywa się atakiem na opozycję - podsumował. 

W audycji również o powrocie do szkół podstawowych dzieci z klas I-III, protestach przedsiębiorców przeciw obostrzeniom oraz aferze "Amber Gold".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"
Prowadził: Henryk Szrubarz
Goście: Robert Gontarz (PiS), Paweł Poncyljusz (KO)
Data emisji: 17.01.2021
Godzina emisji: 12.13

pkrr

Czytaj także

Dr Michał Sutkowski: do wakacji możemy zaszczepić nawet 30 proc. populacji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:21
- Wydaje się, że jeśli tempo (szczepień) będzie w okolicach 2 mln w drugim kwartale, a jest szansa, że szczepionek będzie więcej w Polsce, to przy tym tempie osiągnęlibyśmy niezły - jeszcze nie zadowalający, ale niezły - poziom w granicach 30 proc. populacji zaszczepionej. To razem powoduje, że do wakacji byłoby już zdecydowanie lepiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejsza dostawa szczepionek od Pfizera. Wójcik: trzeba będzie dostosować do tego harmonogram szczepień

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 11:08
- W momencie, kiedy oficjalnie będziemy wiedzieli, ile mniej jest szczepionek, trzeba będzie do tego dostosowywać harmonogram szczepień; mamy nadzieję, że nie będzie jakichś znacznych zmian - powiedział w sobotę minister w KPRM Michał Wójcik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Staranność i dbałość powinna być surowo oceniana". Prof. Lech Jaworski o marnowaniu szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 11:55
- Sytuacja jest szczególna i wyjątkowa, można sobie wyobrazić, że jedna szczepionka, to jedno ludzkie życie (...) Szczepienia, także w skali światowej będą trwały bardzo długo. Po to, by nabrać pewnego doświadczenia, należałoby takie mechanizmy wprowadzić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Lech Jaworski (Porozumienie) o ew. sankcjach za niewykorzystanie szczepionek. W audycji wzięli również udział; Marek Suski (PiS), Czesław Mroczek (PO) Tomasz Trela (Lewica).
rozwiń zwiń