Horała: wypowiedzi administracji USA ws. NS2 są jednoznaczne

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 13:58
- Wypowiedzi publiczne administracji USA w sprawie Nord Streamu 2 są jednoznaczne - mówił w audycji "Tydzień kontra tydzień" wiceminister infrastruktury Marcin Horała. -  Mam nadzieję, że to nie jest ostatnie słowo administracji USA ws. sankcji, dotyczących Nord Streamu 2. Jestem pewny, że administracja Joe Bidena i sam prezydent mają w tej sprawie wyrobione stanowisko – zaznaczył w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal, b. wiceszef MSZ.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Maximillian cabinet

nord stream 2 1200.jpg
"Nord Stream 2 właśnie wyzionął ducha". Ekspert "Atlantic Council" Anders Aslund o uwięzieniu Nawalnego

Zamierzamy odbudować sojusze, ponownie zaangażujemy świat i podejmiemy wyzwania, przed którymi stoimy – powiedział Joe Biden, prezydent USA, na początku nowej kadencji. Zmieniła się administracja, ale priorytety są te same i podstawy do dobrej współpracy są zachowane – zapowiadał Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, odnosząc się do relacji Polski i USA.

Paweł Kowal, b. wiceszef MSZ, mówił w Jedynce, że dla Polski zachowanie wojsk USA w Niemczech i niewycofywanie ich z sąsiedztwa Polski to bardzo dobra okoliczność. Jak dodał, jest to jeden z czynników, dzięki którym w Europie po II wojnie światowej udało się zachować pokój.

Relacje polsko-amerykańskie, jeśli chodzi o kwestie wojskowe, powinny być kontynuowane i tak czytamy też wystąpienie Bidena – dodał.


Posłuchaj
33:20 [ PR1]PR1 (mp3) 7 Ôĺâđŕëü 2021 12_14_36.mp3 Walka z pandemią, wizyta Josepa Borrella w Moskwie, priorytety polityki prezydenta USA Joe Bidena (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)

 

Marcin Horała, poseł PiS, wiceminister infrastruktury, zauważył, że zgadza się z tym, iż gdyby USA miały wycofywać wojska z Niemiec, to chociaż część z tych oddziałów mogłaby trafić do Polski. Jednak samo w sobie wycofywanie wojsk USA z Europy nie było dobrym elementem – dodał. Jak zaznaczył, oddziały USA powinny zostać w Niemczech, a dodatkowo należy zadbać o zwiększanie komponentów wojsk USA w Polsce.

Jak zauważył, dobrą wiadomością jest podtrzymywanie europejskiego kierunku polityki przez Bidena. Dodał, że wrzutka dziennika "Handelsblatt", który sugerował, że będą się toczyć rozmowy o sankcjach USA wobec NS2, w zderzeniu z wypowiedziami Bidena, ambasady USA w Polsce, sekretarza stanu, raczej wydaje się niewiarygodna. - Wypowiedzi publiczne administracji USA w tej sprawie są jednoznaczne – zaznaczył wiceminister.

- Dobre dla Polski wiadomości to powrót USA do porozumienia klimatycznego - dodał Marcin Horała. Jeśli USA będą uczestniczyć w tej polityce, będzie miała ona o wiele większą zasadność  - ocenił.

- Nie podoba mi się lekkie usztywnienie stanowiska niemieckiego – komentował Paweł Kowal. - Mam nadzieję, że to nie jest ostatnie słowo administracji USA ws. sankcji. Jestem pewny, że administracja Bidena i sam Biden mają w tej sprawie wyrobione stanowisko – zaznaczył jednak.

Trzeba naciskać na polityków, administrację Bidena, Komisję Europejską, nie oddawać pola, nawet gdyby się miało wydawać, że decyzje zapadły – oświadczył.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Inne poruszane tematy to walka z pandemią, wizyta Josepa Borrella w Moskwie, priorytety nowego prezydenta USA, bieżące wydarzenia polityczne.

***

Tytuł audycji: "Tydzień kontra tydzień"

Prowadził: Marek Mądrzejewski

Goście: Paweł Kowal, b. wiceszef MSZ (KO), Marcin Horała, wiceminister infrastuktury (PiS)

Data emisji: 07.02.2021

Godzina emisji: 12.13

agkm

Czytaj także

Blisko 1,1 miliona szczepień przeciw COVID-19. Nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 13:27
W Polsce wykonano dotąd 1 097 036 szczepień przeciw COVID-19 - wynika z danych zamieszczonych w piątek na rządowej stronie internetowej gov.pl.
rozwiń zwiń