Rzecznik Praw Dziecka: dziecko to już jest człowiek, nie zadatek na człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 09:22
- Prawa człowieka rozpoczynają się od praw dziecka. Musimy sobie uświadomić, że dziecko to już jest człowiek, to już jest obywatel - mówi w radiowej Jedynce Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.
Audio
  • Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak o kampanii "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy" (Sygnały dnia/Jedynka)
  • 1/3 Polaków uważa, że kwestia wymierzania kar cielesnych to wyłącznie sprawa rodziców – materiał Marty Masłowskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ruszyła kampania przygotowana przez Rzecznika Praw Dziecka "Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy". Celem kampanii jest zmiana postaw dorosłych wobec problemu stosowania kar cielesnych w stosunku do najmłodszych.

Marek Michalak przypomina, że 1 sierpnia 2010 roku weszły w życie przepisy całkowicie zakazujące bicia dzieci w Polsce. - Od tego czasu co roku zlecam badania - mówi Rzecznik Praw Dziecka. - Odnotowaliśmy 10 procentowy wzrost, jeśli chodzi o ludzi, którzy przyjęli do swojej świadomości, że w Polsce istnieje całkowity zakaz bicia dzieci. W chwili obecnej jest to 76 procent badanych - podkreśla gość "Sygnałów dnia" i dodaje, że "te 24 procent, które nie wiedzą albo nie przyjmują do wiadomości zakazu bicia dzieci, to bardzo dużo".

Rzecznik Praw Dziecka zaznacza, że jest to ważne prawo i zostało przyjęte po to, żeby go przestrzegać. - Dołączyliśmy do przyjaznej dzieciom elity krajów na świecie. ONZ Polskę wskazuje od dwóch lat w globalnym raporcie, jako kraj dobrych praktyk. Wprowadziliśmy zakaz bicia i konsekwentnie z biciem walczymy - zaznacza gość Jedynki.

- Prawodawstwo mamy dzisiaj dosyć nowoczesne i we właściwy sposób zabezpieczające dzieci. Nasze służby działają coraz szybciej i są coraz bardziej przyjazne w walce z tym zjawiskiem - ocenia Rzecznik Praw Dziecka i dodaje, że "problemem jest mentalność". - My, jako ogół obywateli, w 60 procentach akceptujemy stosowanie kar cielesnych - mówi Marek Michalak.

Gość "Sygnałów dnia" podkreśla stanowczo, że nawet "lekkie formy przemocy są absolutnie nieakceptowane". - Rośnie też na szczęście dezaprobata dla tak zwanego "lania" czyli takiego mocnego wymierzania kar cielesnych wobec dzieci, więc są efekty globalnego, ogólnego działania nie tylko rzecznika, ale szeregu organizacji i instytucji, które w tym uczestniczą - ocenia Rzecznik Praw Dziecka.

- Bicie faktycznie uczy, tylko nie tego, czego byśmy chcieli. Bicie nie jest trwałą metodą wychowawczą. Działa tylko w chwili obecnej. Bici biją częściej, agresja rodzi agresję, prowadzi często do przemocy rówieśniczej - mówi Marek Michalak.

Gość Jedynki zwraca też uwagę, że wiele osób uważa, że "dziecko cudze to nie moja sprawa, że dziecko jest czyjąś własnością". - Dziecko nie jest niczyją własnością. Gdyby tak było, to nie w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym by je opisywano, tylko w kodeksie handlowym, gdzie mówimy o sprzedaży, leasingu, czy wypożyczaniu - zaznacza Rzecznik Praw Dziecka.

- Dziecko to nie jest jakiś zadatek na człowieka. Jego dzieciństwo to jest niezwykle ważny okres, w którym możemy wyposażyć je albo w agresję, którą będzie oddawał światu, albo w asertywność, komunikatywność, empatię, czyli to, czego później oczekujemy - podkreśla Marek Michalak.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

Na "Sygnały dnia" zapraszamy od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

(kh, pg)

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
aisa5032014-11-12 20:51 Zgłoś
Sprawa mojej przyjaciółki, a właściwie jej dzieci wygląda podobnie. Różnica jest taka że wciąż wymówką jest analizowanie akt sprawy .Bezpośrednie znęcanie się psychiczne ojca nad dzieckiem nie robi na pracujących w urzędzie Rzecznika Praw Dziecka, ludzi. Modne stało się pro ojcowskie stanowisko sądów.Również obawiamy się tragedii.
Kapustka2014-10-16 11:37 Zgłoś
Witam To co mówi Rzecznik Praw Dziecka jest tylko medialną brednią niema nic wspólnego z rzeczywistością. Znam dzieci z woj małopolskiego których sprawą się zajmuje os stycznia tego roku i nic nie robi. Odpowiedz " Zajmujemy się sprawą ". Tylko to nic nie daje dzieciom i ich matce. Ojciec który regularnie znęca się nad dziećmi jest bezkarny Popiera go Sąd oficjalnie mówiąc że dzieci można karcić i nakazuje matce płacić za to że dzieci nie chcą wychodzić do ojca. Ojciec przychodzi od kilku miesięcy po dzieci z funkcjonariuszkami policji regularnie dwa razy w tygodniu, a one chowają się pod łóżkiem lub w łazience. Tylko Policjanci zachowują się przyzwoicie i nie pozywają ojcu używać siły wobec dzieci. Wszystkiemu przyglądał się kurator i opisał w sprawozdaniu jednak nikt włącznie z Rzecznikiem Praw Dziecka nie widzi w tym problemu że dzieci boja się ojca i niecącą do niego wychodzić . A matka ma płacić ojcu bo sąd tak kazał i tak dalej . Cierpią na tym dzieci bo nie maja pomocy i dodatkowo odbiera się im pieniądze na rzecz niepracującego ojca. Pomoc dzieciom w naszym Kraju nie istnieje. Sędzia składając oficjalne pisma pisze że dzidzi mogą być bite i że nie maja praw jak również że nie mogą decydować. Mają się słuchać sądu . Tylko że to nie są już małe dzieci bo maja 10 lat. Takie bierne przyglądanie się urzędników do danej sytuacji może doprowadzić do tragedii. Proszę o pomoc tym dzieciom i matce.

Czytaj także

"Reaguj, masz prawo" - zgłaszajmy przypadki przemocy wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:22
Rzecznik Praw Dziecka rozpoczyna kampanię "Reaguj, masz prawo". Program ma zachęcić dorosłych, aby nie pozostawali obojętni na sytuacje przemocy wobec dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ chwali Polskę za ograniczenie przemocy wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 11:46
Polska znalazła się wśród sześciu państw wymienionych jako przykład dobrej praktyki za to, że zakazała bicia dzieci. Nasz kraj pojawił się w raporcie za 2013 r. na temat przeciwdziałania przemocy wobec dzieci przygotowanym na podstawie ogólnoświatowego badania Sekretarza Generalnego ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawa dzieci w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 10:33
Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku prawa najmłodszych osób powinny być ze wszech miar zabezpieczone. Jednak dzieci nadal w wielu przypadkach są ofiarami przemocy, a ich potrzeby nie są realizowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc wobec dzieci. "Reaguj. Masz prawo!"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 06:50
Gościem czwartkowych "Sygnałów dnia" będzie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
rozwiń zwiń