Agresywne czworonogi. Winny pies czy właściciel?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 02:06
- Ustawa o ochronie zwierząt chroni nie tylko zwierzęta, ale również ludzi. Nakłada ona pewne obowiązki na właścicieli, którzy muszą zapewnić takie utrzymanie stworzenia, by nie stwarzało ono zagrożenia - mówi Dorota Wiland, psycholog zwierząt.
Audio
  • Reportaż "Czy pies jest przyjacielem człowieka?" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Czy pies jest przyjacielem człowieka?" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czy pies jest przyjacielem człowieka tylko z pozoru?
Czy pies jest przyjacielem człowieka tylko z pozoru? Foto: Glow Images/ East News

Od kilku lat w Warszawie trzy owczarki terroryzują mieszkańców jednej z ulic. Najpierw ich osaczały i nie dawały przejść, a w końcu zaczęły gryźć. Niektóre z pogryzionych osób musiały brać zastrzyki, bo psy nie były szczepione. Interwencje w straży miejskiej i na policji od dwóch lat nic nie zmieniły. Psy zabierano i za chwilę wracały do nieodpowiedzialnej opiekunki. Czy w Polsce łatwiej odbiera się dzieci niż psy, jak twierdzi jedna z osób, wypowiadających się w reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej?

Współautorka ustawy o ochronie zwierząt, Katarzyna Piekarska przyznaje, że trudno wydawać takie sądy na podstawie jednego przypadku. - Łatwiej odbiera się zwierzę wtedy, gdy jest to sytuacja interwencyjna, gdy jest ono trzymane w niewłaściwych warunkach lub właściciel się nad nim znęca. Tutaj jest trudniej, bo psa mógłby odebrać sąd, ale najpierw sprawa ta musiałaby trafić do sądu - komentuje polityk.

W programie rozmawialiśmy o tym, jak można rozwiązać zaistniały problem oraz jak powinniśmy się zachować, gdy atakuje nas zwierzę.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jerzy Zawartka

Goście: Katarzyna Piekarska (polityk, była posłanka na Sejm, współautorka ustawy o ochronie zwierząt), Dorota Wiland (psycholog zwierząt, prezes Fundacji Ius Animalia)

Tytuł reportażu: "Czy pies jest przyjacielem człowieka?"

Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/to

Czytaj także

Świat bez sikorki? "Ma ona takie samo prawo do ziemi jak ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 05:00
- Żyjemy w czasach mocno antropocentrycznych, kiedy interesuje nas tylko to, co nasze, co ludzkie. Myślę, że nie mamy moralnego prawa do tego, by pozbawiać ziemię sikorek, a jednak to, co teraz robimy wprost do tego prowadzi - mówi Jacek Karczewski, prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo chcą żyć, choć nie mogą złapać tchu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 02:00
- Mamy świadomość, że pacjenci ze schorzeniami, które uniemożliwiają prawidłowe oddychanie, zostaną w specjalnym ośrodku do końca swoich dni - mówi Beata Leszczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radość, miłość i szczęście. Polskie Radio pomaga od 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 01:39
Polskie Radio nie tylko towarzyszy swoim słuchaczom od 90 lat, ale również cały czas wpływa na ich życie. - Dzięki radiu po II wojnie światowej udało się odnaleźć członków mojej rodziny i połączyć na nowo - opowiada słuchaczka Jedynki.
rozwiń zwiń