Robert Korzeniowski: byłem złotym dzieckiem lekkiej atletyki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 07:00
Czterokrotny złoty medalista Robert Korzeniowski urodził się na Podkarpaciu, studiował na Śląsku, ale to Kraków jest miejscem z którym się utożsamia, do którego wraca.
Audio
  • Robert Korzeniowski o swoich związkach z Krakowem (Klimaty Krakowa/Jedynka)
Robert Korzeniowski podczas  biegu masowego Biegnij Warszawo , Warszawa, kwiecie 2015
Robert Korzeniowski podczas biegu masowego "Biegnij Warszawo" , Warszawa, kwiecie 2015Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Moja ścieżka rozwoju zapowiadała się świetnie. Wprawdzie kiedy się zapisywałem na lekką atletykę, to nikt na mnie nie stawiał, a jednak nieoczekiwanie stałem się złotym dzieckiem tego sportu. Wygrywałem, co się dało. Bez trudu zakwalifikowałem się na igrzyska olimpijskie do Barcelony w 1992, na których prawie zdobyłem srebrny medal. Zdyskwalifikowano mnie z powodów technicznych - opowiadał nasz gość, czterokrotny złoty medalista w chodzie sportowym, Robert Korzeniowski.

W latach 90. mieszkał w Krakowie. - Moim problemem jako chodziarza, było to, że Kraków nie jest miastem, gdzie można po prostu wyjść i wykonać trening. W małych miejscowościach, gdzie wcześniej mieszkałem, było to o wiele prostsze. Miejscem na fenomenalny trening były dla mnie Błonia i stadion WKS Wawel Kraków - wyznał nasz gość.

Korzeniowski to nie tylko wspaniały zawodnik, ale także animator sportu. Propaguje maratony i półmaratony. Mobilizuje ludzi do organizowania masowych imprez sportowych. Jego najbardziej znana akcja to "Na Rynek marsz". Jak wyznał, sportowe gwiazdy na imprezy masowe udawało mu się przyciągać ze względu na miejsce, na Kraków. - Chcieli przyjeżdżać z powodu specyfiki i uroku Krakowa, jego klimatu i  publiczności - ocenił Korzeniowski.

Pierwszym "oswojonym kawałkiem Krakowa" była dla Korzeniowskiego ulica Łokietka na Prądniku Białym. Dlaczego? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Klimaty Krakowa" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Robert Korzeniowski ( lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy)

Data emisji: 5.08.2016

Godzina emisji: 23.10

ab/kd


Czytaj także

Kraków 2022: Mateusz Ligocki - możemy pokazać, że nie jesteśmy zaściankiem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 13:43
Mateusz Ligocki przekonywał w radiowej Jedynce o tym, że organizacja igrzysk wyszłaby z korzyścią dla Polski. 2022 rok nie jest jednak dla niego jedyną możliwą datą tej imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków oczyma Roberta Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 09:15
Jedynkę odwiedzi najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego.
rozwiń zwiń