Jedynka na XV Wielkim Grzybobraniu w Długosiodle

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 14:55
Zapaleni grzybiarze pod opieką leśników wyruszyli do Puszczy Białej, aby konkurować między sobą w ilości zebranych darów lasu. Wśród uczestników XV Wielkiego Grzybobrania jest Marta Januszewska z radiowej Jedynki.
Audio
  • Wojciech Kwiatkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków, o tym, jak zachować się w lesie (Familijna Jedynka)
  • Ewa Karczewska, zastępczyni wójta gminy Długosiodło, o swoim domu pachnącym grzybami (Czas pogody/Jedynka)
  • Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Maciej Pawłowski o stoiskach sokolnika i bartnika (Niedziela z Jedynką)
  • XV Wielkie Grzybobranie - oprawa artystyczna wydarzenia (Niedziela z Jedynka)
Marta Januszewska w Puszczy Białej
Marta Januszewska w Puszczy BiałejFoto: Jedynka

Organizatorzy zaplanowali liczne atrakcje: koncerty, występy kabaretów, degustacje potraw myśliwskich i dań przyrządzonych z grzybów, spotkania z bartnikiem oraz sokolnikiem, podglądanie leśnych owadów i podsłuchiwanie ptaków.

- Takiego wysypu grzybów, jak w tym roku, nie było od kilku lat. Mówimy oczywiście o grzybach jadalnych, i to nie tylko jeden raz - śmieje się nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, rozmówca Marty Januszewskiej. Ale przypomina też, by zbierać tylko te grzyby, które znamy, a tym niejadalnym - pozwolić rosnąć: - Pamiętajmy, że w lesie jesteśmy gośćmi, a gospodarzem jest przyroda. Nie śmiećmy, nie niszczmy grzybów niejadalnych, zwierzęta leśne je lubią - dodaje.

Ile kilogramów grzybów udało się zebrać w trakcie ubiegłorocznej edycji wydarzenia? W jakie grzyby obfituje Puszcza Biała? I jak brzmi muzyka sygnalistów myśliwskich? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniach.

Organizatorami Wielkiego Grzybobrania są Lasy Państwowe i gmina Długosiodło.

***

Rozmawia: Marta Januszewska

Goście: Wojciech Kwiatkowski (nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków), Ewa Karczewska (zastępczyni wójta gminy Długosiodło), Maciej Pawłowski (rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych), Ewa Krysiak (dyrektor Gminnego Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji), Kazimierz Sikorski (rzeźbiarz)

Data emisji: 10.09.2017

Godziny emisji: 8.45 - 14.00

mg/kh

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Lasów. Zajmują one 1/3 kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:00
Pierwszy dzień wiosny to jednocześnie Międzynarodowy Dzień Lasów. - W Polsce ich przybywa, mamy je na prawie 30 procentach naszego kraju. Po zakończeniu II wojny światowej było ich niespełna 21 proc. - mówią goście radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszczuchy wracają do natury. "To trwały trend"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 15:00
- Od 2002 roku saldo emigracji na wieś jest większe niż do miasta. Ludzie chcą spokoju, odpoczynku od szybkiego tempa życia w mieście. Szukają idylli, choć czasem ten obraz wsi jest u nich zupełnie wyidealizowany - tłumaczy socjolog dr Ruta Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Niezapominajki przypomina nie tylko o bogactwie lasu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 13:00
- W tym roku w ramach Święta Niezapominajki chcemy pokazać, że las to świetne miejsce wypoczynku i znakomite sąsiedztwo - mówi Edyta Nowicka z Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń