Prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak nagrodzeni przez Radę Programową Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 16:45
W czwartek (28 września) Rada Programowa Polskiego Radia uhonorowała swoją nagrodą – za 2016 rok – Dorotę Truszczak z radiowej Jedynki i profesora Andrzeja Nowaka – historyka związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN. Laureaci zostali wyróżnieni za cykl "Historia żywa" emitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Nagrodę wręczył Jacek Sobala - prezes zarządu Polskiego Radia.
Od lewej: laureaci prof. Andrzej Nowak, Dorota Truszczak i dyrektor Jedynki Rafał Porzeziński
Od lewej: laureaci prof. Andrzej Nowak, Dorota Truszczak i dyrektor Jedynki Rafał PorzezińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Cykl audycji "Historia żywa" nadawany jest w radiowej Jedynce w każdą sobotę po godz. 14.00. Są to spotkania z historykiem prof. Andrzejem Nowakiem, których ideą jest pokazywanie historii – nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu tożsamości narodowej, który wpływa na naszą teraźniejszość i dokonywane wybory życiowe.

Audycje są ciekawą, świetnie skomponowaną rozmową – dialogiem okraszonym muzyką z epoki oraz dźwiękowymi dokumentami – listami, pamiętnikami, fragmentami literatury pięknej itp. W czasie cotygodniowych, 40-miutowych audycji Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak w atrakcyjny i przystępny sposób przedstawiają znane i nieznane fakty z historii Polski. A wśród bohaterów przeciwstawiane są sobie takie postaci, jak m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Edward Gierek, Bolesław Bierut i Władysław Gomułka, generałowie Władysław Anders i Karol Świerczewski, Zbigniew Herbert i Andrzej Wajda, Jan Lechoń i Jarosław Iwaszkiewicz, czy Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski.

– Członkowie Rady Programowej Polskiego Radia uznali, że cykl audycji "Historia żywa" posiada wiele walorów edukacyjnych i jest przykładem misji publicznej wypełnianej przez publicznego nadawcę, jakim jest Polskie Radio – mówił, uzasadniając wybór, Mirosław Wąsik, przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia.

Do nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za 2016 rok zgłoszono 5 kandydatur. Poza autorami audycji "Historia żywa" byli to: Dorota Gacek za cykl audycji w Programie 2 Polskiego Radia (m.in. "Tygiel literacki" i "Sezon na Dwójkę"); Maria Szabłowska – za audycję "Leniwa niedziela" w radiowej Jedynce; Irena Piłatowska-Mądry ze Studia Reportażu i Dokumentu (m.in. za reportaż "Ursus 76"), oraz dziennikarze Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej za cykl audycji Eurostat.

Profesor Andrzej Nowak jest historykiem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN. To autor wielu książek i publicysta, który zajmuje się m.in. myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich.

Dorota Truszczak jest komentatorką w Redakcji Kultury i Edukacji w Programie 1 Polskiego Radia. Zajmuje się popularyzacją nauki i historii. – Wybrałam radio, bo to teatr wyobraźni. Pozwala mi być niemalże codziennie i w Kosmosie, i w głębi Ziemi. A ostatnio odbywać także podróż w czasie dzięki realizacji cykli historycznych – mówi dziennikarka, która prowadzi w Jedynce również magazyn kulturalno-naukowy "Eureka" oraz jest pomysłodawczynią i jedną z autorek cyklu audycji "Ludzie Niepodległości" przypominającego znanych i nieznanych bohaterów czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

mat. pras./mg

Czytaj także

Pilecki i Sendlerowa - bohaterowie bez skazy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:49
"Kochajcie swoją Ojczyznę. Kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" - tak pisał do swojej córki Zofii w jednym z ostatnich listów rotmistrz Witold Pilecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walentynowicz i Kuroń. Dama i Kawaler Orderu Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 18:00
W audycji przyjrzeliśmy się biografiom Anny Walentynowicz i Jacka Kuronia. Co ich łączyło, a co dzieliło w myśleniu o Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i dwie wizje wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 17:00
Bohaterami audycji będzie dwóch polityków o biografiach nieprzeciętnych, wpisanych w burzliwe dzieje drugiej połowy XX wieku i początku wieku XXI, o biografiach, obok których nie można przejść obojętnie.
rozwiń zwiń