X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak nagrodzeni przez Radę Programową Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 16:45
W czwartek (28 września) Rada Programowa Polskiego Radia uhonorowała swoją nagrodą – za 2016 rok – Dorotę Truszczak z radiowej Jedynki i profesora Andrzeja Nowaka – historyka związanego z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN. Laureaci zostali wyróżnieni za cykl "Historia żywa" emitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Nagrodę wręczył Jacek Sobala - prezes zarządu Polskiego Radia.
Od lewej: laureaci prof. Andrzej Nowak, Dorota Truszczak i dyrektor Jedynki Rafał Porzeziński
Od lewej: laureaci prof. Andrzej Nowak, Dorota Truszczak i dyrektor Jedynki Rafał PorzezińskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Cykl audycji "Historia żywa" nadawany jest w radiowej Jedynce w każdą sobotę po godz. 14.00. Są to spotkania z historykiem prof. Andrzejem Nowakiem, których ideą jest pokazywanie historii – nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu tożsamości narodowej, który wpływa na naszą teraźniejszość i dokonywane wybory życiowe.

Audycje są ciekawą, świetnie skomponowaną rozmową – dialogiem okraszonym muzyką z epoki oraz dźwiękowymi dokumentami – listami, pamiętnikami, fragmentami literatury pięknej itp. W czasie cotygodniowych, 40-miutowych audycji Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak w atrakcyjny i przystępny sposób przedstawiają znane i nieznane fakty z historii Polski. A wśród bohaterów przeciwstawiane są sobie takie postaci, jak m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Edward Gierek, Bolesław Bierut i Władysław Gomułka, generałowie Władysław Anders i Karol Świerczewski, Zbigniew Herbert i Andrzej Wajda, Jan Lechoń i Jarosław Iwaszkiewicz, czy Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski.

– Członkowie Rady Programowej Polskiego Radia uznali, że cykl audycji "Historia żywa" posiada wiele walorów edukacyjnych i jest przykładem misji publicznej wypełnianej przez publicznego nadawcę, jakim jest Polskie Radio – mówił, uzasadniając wybór, Mirosław Wąsik, przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia.

Do nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za 2016 rok zgłoszono 5 kandydatur. Poza autorami audycji "Historia żywa" byli to: Dorota Gacek za cykl audycji w Programie 2 Polskiego Radia (m.in. "Tygiel literacki" i "Sezon na Dwójkę"); Maria Szabłowska – za audycję "Leniwa niedziela" w radiowej Jedynce; Irena Piłatowska-Mądry ze Studia Reportażu i Dokumentu (m.in. za reportaż "Ursus 76"), oraz dziennikarze Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej za cykl audycji Eurostat.

Profesor Andrzej Nowak jest historykiem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN. To autor wielu książek i publicysta, który zajmuje się m.in. myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jest znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich.

Dorota Truszczak jest komentatorką w Redakcji Kultury i Edukacji w Programie 1 Polskiego Radia. Zajmuje się popularyzacją nauki i historii. – Wybrałam radio, bo to teatr wyobraźni. Pozwala mi być niemalże codziennie i w Kosmosie, i w głębi Ziemi. A ostatnio odbywać także podróż w czasie dzięki realizacji cykli historycznych – mówi dziennikarka, która prowadzi w Jedynce również magazyn kulturalno-naukowy "Eureka" oraz jest pomysłodawczynią i jedną z autorek cyklu audycji "Ludzie Niepodległości" przypominającego znanych i nieznanych bohaterów czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

mat. pras./mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pilecki i Sendlerowa - bohaterowie bez skazy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 14:49
"Kochajcie swoją Ojczyznę. Kochajcie swoich rodziców, bądźcie wierni swojej wierze, bądźcie dobrymi ludźmi" - tak pisał do swojej córki Zofii w jednym z ostatnich listów rotmistrz Witold Pilecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walentynowicz i Kuroń. Dama i Kawaler Orderu Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 18:00
W audycji przyjrzeliśmy się biografiom Anny Walentynowicz i Jacka Kuronia. Co ich łączyło, a co dzieliło w myśleniu o Polsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Kaczyński, Tadeusz Mazowiecki i dwie wizje wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 17:00
Bohaterami audycji będzie dwóch polityków o biografiach nieprzeciętnych, wpisanych w burzliwe dzieje drugiej połowy XX wieku i początku wieku XXI, o biografiach, obok których nie można przejść obojętnie.
rozwiń zwiń