X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Ołdakowski: przeszłość jest częścią naszej tożsamości, czy tego chcemy czy nie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 15:03
Urzędnik, menedżer kultury, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Jan Ołdakowski opowiadał, czym dla niego jest historia, dlaczego narracja historyczna jest istotna i co jego zdaniem oznacza być warszawiakiem.  
Audio
  • Jan Ołdakowski o polskiej tożsamości (Twarzą w twarz/Jedynka)
Jan Ołdakowski w studiu Jedynki
Jan Ołdakowski w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Urodzony w Warszawie związał z tym miastem swoje życie. Jego zdaniem łatwiej jest być warszawiakiem niż krakowianinem. – Warszawa, z powodu wydarzeń jakie ją kiedyś spotkały, jest w pozytywnym znaczeniu chaotyczna. Tu nie ma żadnych tradycji. Żeby być prawdziwym krakusem, trzeba żyć te trzy pokolenia w Krakowie i jeszcze mieć przodków, być może wykładowców UJ. W Warszawie nie ma tego wymogu – powiedział.

A czym jest dla niego historia? Jest mitem organizującym starsze pokolenie. - Z tego powodu, że przez ostatnie trzysta lat Polacy borykali się z różnymi akcjami, które miały zetrzeć ich z powierzchni ziemi, ta przeszłość jest częścią naszej tożsamości, czy tego chcemy czy nie. Dla mnie istotnym odkryciem było to, że historia jest pokazywana w sposób uniemożliwiający znalezienie się w niej młodym ludziom - przyznał.   

Czy II wojnę światową postrzega jako element tożsamości warszawiaków? Jakie są jego pasje pozahistoryczne? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, muzealnik, poseł na Sejm V i VI kadencji)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 23.09

abi/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Losy Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 15:00
Nie ruszając się z domu, zmieniali przynależność państwową. Przed wojną mieszkali na kresach II Rzeczpospolitej, w 1939 roku stali się obywatelami Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, a po wojnie - ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: wychowałem się w konserwatywnej rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 11:18
Inżynier, przedsiębiorca, doktor nauk technicznych. Od 2018 roku minister inwestycji i rozwoju. Politykiem nie czuje się w pełni, ale realizacja założeń Prawa i Sprawiedliwości jest mu najbliższa.
rozwiń zwiń