X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT)

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 16:05
WOT zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony. To jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych.  
Audio
  • Wojska Obrony Terytorialnej (Twarzą w twarz/Jedynka)
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Zdjęcie ilustracyjne
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Zdjęcie ilustracyjne Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

- Po trzech latach jest nas już ponad 17 tysięcy i to prawie w całej Polsce. Jest nas 13 brygad, a na początku marca rozpoczniemy formowanie czterech ostatnich brygad na zachodzie kraju - mówi ppłk Grzegorz Kwaśniak dyrektor Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej. Docelowo ma być 53 tysiące żołnierzy za 2-3 lata. Do WOT masowo garną się kobiety.

Każdy żołnierz przejdzie 3-letni okres szkolenia, szkoląc się 1-2 razy w miesiącu. Najwięcej jest strzelców, ale w skład WOT wchodzą też żołnierze innych specjalności. Ale generalnie to lekka piechota.

WOT wzorują się na tradycji żołnierzy wyklętych. - Po kilkudziesięciu latach sytuacja geopolityczna i pewien model wojny, który się ukształtował spowodował, że wzorce wypracowane przez żołnierzy wyklętych można wykorzystać na współczesnym i przyszłym polu walki - wyjaśnia podpułkownik.

W jakim kierunku ewoluuje współczesny model wojny? Czy w innych krajach europejskich istnieją formacje obrony terytorialnej? Co odróżnia WOT od wojsk operacyjnych?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: Płk rezerwy Grzegorz Kwaśniak (pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. utworzenia obrony terytorialnej kraju, również dyrektor Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej)

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 23.08

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik WOT: 130 żołnierzy uczestniczyło w Sztafecie 100-lecia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 09:34
- W Sztafecie 100-lecia Niepodległości będzie uczestniczyło w sumie 130 żołnierzy - mówił w "Sygnałach dnia" ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak ws. budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni: czas na wdrożenie cyberplanu

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:56
- Czas na wdrożenie cyberplanu, tworzymy nową strukturę - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak, który przedstawił informacje dotyczące budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Minister podkreślił, że powołanie tych wojsk jest realizacją wytycznych NATO.
rozwiń zwiń