Brytyjczycy pomogą w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 17:34
Wielka Brytania pomoże w projektowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Porozumienie w tej sprawie podpisali wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce Jonathan Knott. Porozumienie zakłada współpracę m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, czy zaprojektowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
Audio
  • Relacja z uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy między Polską a Wielką Brytanią w sprawie przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (P) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott (L) podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy między Polską a Wielką Brytanią w sprawie przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (P) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott (L) podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy między Polską a Wielką Brytanią w sprawie przygotowań do budowy Centralnego Portu KomunikacyjnegoFoto: PAP/Leszek SzymańskiWiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała (P) i ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott (L) podczas uroczystości podpisania Porozumienia o Współpracy (Memorandum of Understanding) między Polską a Wielką Brytanią w sprawie przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie. (sko) PAP/Leszek Szymański

- Dzisiaj podpisujemy polsko-brytyjskie memorandum, które stworzy ramy do współpracy między naszymi krajami w przygotowaniach do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział Horała. Dodał, że w projekcie CPK nadchodzi ten moment, kiedy naprawdę już bardzo dużo się będzie działo, kiedy będą otwierane kolejne postępowania, kiedy będzie wyłaniany partner strategiczny, zlecane przygotowanie master planu lotniska, ruszą inwestycje kolejowe, a w każdym z tych elementów jest duże pole do współpracy polsko-brytyjskiej.

Strona brytyjska wskazała, że projekt CPK jest dużą szansą na budowanie bliskich związków handlowych pomiędzy Wielką Brytania a Polską w nadchodzących latach. - CPK to ogromny potencjał dla partnerstwa pomiędzy naszymi krajami. Ten projekt utożsamia ambicję, optymizm oraz innowacyjność, które określają współczesną Polskę, a my chcemy, aby brytyjska wiedza ekspercka odgrywała ogromną rolę w pomocy w zamienieniu tej wizji światowej klasy na rzeczywistość" - powiedział minister ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Graham Stuart, łącząc się drogą internetową.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu zlokalizowanego w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy "Solidarność", który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami, pierwszy samolot powinien tam wylądować przed końcem 2027 roku.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Aleksander Pszoniak

Data emisji: 20.05.2020 

Godzina emisji: 15.25

PAP/ag

Czytaj także

Polska nowym hubem lotniczym na mapie Europy. Budowa CPK nabiera tempa

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 06:00
Polska ma się stać hubem komunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia. Pomoże w tym Centralny Port Komunikacyjny - megalotnisko i węzeł transportowy, który powstanie między Warszawą a Łodzią. To epokowy projekt, będzie kołem napędowym polskiej gospodarki - tak o tej inwestycji mówił w przeszłości premier Mateusz Morawiecki. Specustawę w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał 1 czerwca 2018 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Około 33 tys. uwag dotyczących nowych linii kolejowych i drogowych w ramach inwestycji CPK

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 14:15
Pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała przekazał, że zakończyły się konsultacje dotyczące trzech części Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL). Chodzi o zgłaszanie uwag do tzw. korytarzy dla nowych linii kolejowych i tras drogowych w ramach inwestycji Centralny Port Komunikacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa CPK: ruszyły konsultacje techniczne

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 14:38
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie parametrów technicznych lotniska, które ma być głównym elementem Centralnego Portu Komunikacyjnego.
rozwiń zwiń