"Choinki Jedynki 2020". Anna Dymna: to radosny czas

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 10:57
W audycji "Cztery Pory Roku" w Programie 1 Polskiego Radia odbyły się pierwsze licytacje w ramach tegorocznej akcji "Choinki Jedynki". Cały dochód z aukcji będzie przeznaczony dla podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego. - To w nich zawarty jest uśmiech i one przynoszą szczęście - mówi o przekazanych podarunkach Anna Dymna.
Anna Dymna
Anna DymnaFoto: Polskie Radio

Anna Dymna podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia, że to radosny czas. - Trzynasty raz już to przeżywam, a ósmy raz wspieram inne fundacje, bo pomyślałam sobie, że są fantastyczne fundacje wokół mnie, które robią fantastyczne rzeczy, i od których ja się uczyłam robić te fantastyczne rzeczy mądrzej i że powinnam się z nimi dzielić - zaznacza.

Czytaj też: Anna Dymna i prof. Andrzej Cechnicki zachęcają do udziału w XIX akcji charytatywnej "Choinki Jedynki"


Choinki Jedynki 2020.jpg
"Choinki Jedynki 2020". Pierwsze licytacje już za nami!

- Z Andrzejem Cechnickim współpracujemy od wielu lat i prawdę mówiąc też się wielu rzeczy od Andrzeja uczę. On jest niezwykły. Znam też jego podopiecznych, robiłam o nich programy, przyjaźnię się z niektórymi - zdradza w radiowej Jedynce Anna Dymna.  - Troszeczkę żyjemy teraz na polu minowym, w zagrożeniu, i musimy pamiętać o tych ludziach, którzy sobie sami nie mogą poradzić. Najbardziej cierpię z tego powodu, że nie mogę na co dzień się widywać z moimi podopiecznymi, bo jestem dla nich potencjalnym zagrożeniem - dodaje.

Posłuchaj
07:19 _PR1_AAC 2020_11_30-09-42-06.mp3 Anna Dymna i prof. Andrzej Cechnicki o charytatywnej akcji "Choinki Jedynki" (Cztery pory roku/Jedynka)

- Nasi pacjenci też cierpią z powodu braku obecności, ale staramy się za wszelką cenę tę obecność zapewnić. Robimy taką akcję "Jesteśmy razem online" – rozdajemy stare smartfony a następnie uczymy, trenujemy, edukujemy jak pozostać ze sobą w kontakcie i rozmawiać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Cechnicki.

***

Ze względu na pandemię, w tym roku zmieniono formułę akcji charytatywnej "Choinki Jedynki". Zamiast malowania bożonarodzeniowych obrazków pt. "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia”, goście zaproszeni do udziału w akcji, Przyjaciele Programu 1, przekazali na licytacje podarunki. Są wśród nich wybitni artyści, sportowcy i naukowcy.

Od dzisiaj do piątku 4 grudnia, w audycji "Cztery pory roku”, dziennikarze stacji przeprowadzą licytacje telefoniczne (w godz. 9.00-11.52) i za pomocą wiadomości SMS (w godz. 9.00-11.40), m.in. gadżetów sportowych: Czesława Langa, Polskiego Związku Piłki Nożnej, w tym koszulki reprezentacji z autografami, gadżetów Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka, świątecznej kreacji Dominiki Gawędy, krawata z rekordowej „kolekcji ślimakowej” prof. Henryka Skarżyńskiego, gitary Filipa Laty, kompletu płyt i zaproszenia do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz krótkiej rozmowy telefonicznej lub spotkania online z wybranymi darczyńcami, w tym z Adamem Małyszem.

11_Agata_Kornhauser_Choinki_Jedynki_GJA_0226.jpg
Choinki Jedynki 2020

Dary na licytacje przekazali: Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, zespół Blue Café, Zbigniew Cierniak z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Roman Czejarek, Malwina de Bradé, Anna Dymna, Viki Gabor, Aleksandra Gintrowska, Marcin Gortat, Igor Herbut, Hubert Hurkacz, Paweł Janas, Otylia Jędrzejczak, Jula, Kajetan „Kajto” Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, Czesław Lang, Filip Lato, Małgorzata Lazarek, Adam Małysz, prof. Krzysztof Meissner, prof. Andrzej Nowak, Wiesław Ochman, Polski Związek Piłki Nożnej, Roksana Węgiel, prof. Henryk Skarżyński, Iga Świątek, Paweł Tur i Związek Artystów Scen Polskich.

W Wielkim Finale - 5 grudnia, odbędzie się całodzienna (od godz. 8.00 do 19.30) licytacja 20 prac dzieci, które wygrały w konkursie rysunkowym i 12 prac podopiecznych obu Fundacji.

Honorowy patronat nad akcją ponownie objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Jak mówi Anna Dymna, w darach tych "zawarty jest uśmiech i przynoszą one szczęście". - Dziękuję wszystkim artystom i sportowcom, że je przekazali na licytację - mówi w radiowej Jedynce.

Posłuchaj
02:22 _PR1_AAC 2020_11_30-10-48-50.mp3 Anna Dymna o akcji charytatywnej "Choinki Jedynki" (Cztery pory roku/Jedynka)

- "Ludzie są po to, by ich kochać. Dopomóż myśli tej choć trochę. Pomóż nadziei kwitnąć listkom, mimo wszystko" - to słowa Wojtka Młynarskiego, które kiedyś dla mnie napisał i to jest cały sens tej akcji - mówi Anna Dymna. 

Więcej informacji i pełna lista podarunków na stronie: choinkijedynki.polskieradio.pl.

***

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 roku Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a od 2013 roku także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację. W tym roku wsparcie ze zbiórki otrzyma również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 9.42

kh