Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 14:05
Toyota, Audi, BMW - samochody tych marek znalazły się na "podium" najczęściej kradzionych aut w Polsce. Z czego to wynika? Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/jirastudio

shutterstock_auto poslizg 1200.jpg
Dlaczego samochód wpada w poślizg i jak go uniknąć?

Niemieckie i japońskie marki 

W latach 90. całą Polskę opanowała plaga kradzieży samochodów. Z naszych ulic znikały przede wszystkim volkswageny passaty i inne niemieckie samochody. W dzisiejszych czasach złodziei najczęściej kuszą nie tylko niemieckie auta, ale również modele japońskie

- Na czele nadal pozostają niemieckie marki. Pierwsze trzy pozycje są to nadal samochody produkowane w Niemczech, a kolejna zaraz po nich to rzeczywiście produkcja japońska - stwierdza Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji. - Charakterystyczna jest Warszawa, ponieważ w stolicy pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o pojazdy skradzione, zajmują auta japońskie - dodaje. 

Czytaj również: 

Kradzież samochodów w Polsce 

Jak podkreśla gość audycji, system rejestracji samochodów w Polsce jest bardzo szczelny, więc niemożliwym jest zarejestrowanie pojazdu pochodzącego z kradzieży. - Można domyślić się, że samochody nie są kradzione po to, aby je w Polsce zalegalizować, sprzedawać. W zdecydowanej większości pojazdy są kradzione, żeby móc je rozmontować na części - mówi. - Bardzo często znajdujemy pojazdy, które skradzione zostały w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, a przez noc przestępcy potrafili je już rozmontować - dodaje. 


Posłuchaj
10:28 Jedynka/4PR 9.02.2021 kradzione samochody.mp3 Jak skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kradzieże samochodów

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? 

Jest wiele sposobów, aby w prosty sposób zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Może to być m.in. wyłącznik pompy paliwa. Niektórzy stosują też blokady skrzyni biegów, które uchodzą za jedną z najbardziej skutecznych broni w walce ze złodziejami.

Na rynku występują trzy rodzaje tego typu blokad: zewnętrzne, wewnętrzne mechaniczne i elektromechaniczne. Według ekspertów najnowszym wynalazkiem jest jednak blokada elektromechaniczna uruchamiana z pilota, która unieruchamia lewarek skrzyni biegów.

- Złodzieje nie próżnują i wynajdują coraz lepsze sposoby, żeby przełamać zabezpieczenia - ostrzega insp. Mariusz Ciarka. - Najlepsze zabezpieczenie, jakie dotąd widziałem, to starodawne, ale w mojej ocenie bardzo skuteczne, odcięcie możliwości zapłonu poprzez ukrytą blokadę, przełącznik, o którym wie tylko i wyłącznie właściciel - mówi funkcjonariusz. 

***

Całą dobę można słuchać Polskiego Radia Kierowców, które zainaugurowało działalność 16 października 2020 roku. Nowa, dziewiąta antena Polskiego Radia, skupia się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa na drogach w kraju i za granicą, informowaniu kierowców o warunkach pogodowych, ale także przekazywaniu aktualności dotyczących m.in. zmian w prawie.

Polskiego Radia Kierowców można słuchać przez bezpłatną aplikację mobilną, stronę internetową oraz cyfrowe radio DAB+. Więcej TUTAJ!  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Materiał: insp. Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy KG Policji)

Data emisji: 9.02.2021 r. 

Godzina emisji: 11.24

ans