Powodzie zimowe. Czym grożą i dlaczego są niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 17:10
Tegoroczna zima, bardziej mroźna i śnieżna od poprzednich, przypomniała o zagrożeniu powodzią niektórych terenów. W okolicach Płocka w lutym Wisła tak wezbrała, że konieczna była ewakuacja mieszkańców lewego brzegu rzeki. Do akcji musiały wkroczyć niewidziane od dawna lodołamacze.
Lodołamacze na Wiśle w Płocku
Lodołamacze na Wiśle w PłockuFoto: Shutterstock/Shaiith

lód straż pap 1200x660.jpg
Bezpieczna Jedynka. Jak zachować się na zamarzniętym zbiorniku wodnym

Karol Kierzkowski, oficer prasowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, przypomina, że zatory lodowe, czy na Wiśle, czy na innych rzekach w ostatnich latach zdarzały się niezwykle rzadko. - W tym roku kry było dużo, a niskie temperatury utrzymywały się prawie miesiąc, co spowodowało, że woda się spiętrzyła - mówi. Stan alarmowy, a więc bardzo wysoki poziom wody utrzymywał się blisko miesiąc. Teraz poziom wody znacznie opadł.

Posłuchaj
15:21 Jedynka-12-03-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Czy zimowe powodzie są groźne? (Bezpieczna Jedynka)

 

Przypomina, że strażacy monitorowali sytuację, rozkładali worki z piaskiem, co pozwoliło powstrzymać zalanie domów, choć miejscowe podtopienia się zdarzały. Ewakuowani mieszkańcy po kilku dniach mogli powrócić do domów. Karol Kierzkowski wyjaśnia, co należy robić, kiedy jest decyzja o ewakuacji. - Przede wszystkim słuchać komunikatów służb i nie panikować - radzi. Zawsze jest kilka godzin na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, w tym dokumentów. Szczęśliwie udało się nie powtórzyć sytuacji z 2010 roku, kiedy woda przerwała wały przeciwpowodziowe i zalała domy tak, że niektórych nie było widać. Tym razem skończyło się na podmyciu podwórek i piwnic.

śnieg samochód zima 1200.jpg
"Bezpieczna Jedynka": podróż samochodem przy niskich temperaturach

 

Agnieszka Zofia Kordalewska, prezes zarządu fundacji gotowi.org, podaje przykład obserwacji otoczenia miejsca zamieszkania i własnego zabezpieczenia przed wodą. Bo nawet jeśli ktoś nie mieszka w pobliżu rzeki czy strumienia, może być narażony na podtopienia po ulewnych deszczach lub w wyniku roztopów. Radzi, co można zrobić, żeby zapobiec podtapianiu domostwa. Zaleca sporządzenie własnego planu na wypadek zagrożenia, co pozwoli sprawdzić, czy coś nie zostało przeoczone i czy jesteśmy gotowi na wielką wodę. Zwłaszcza że woda może napłynąć nagle i wtedy już nie ma czasu na zastanawianie się. Podaje także zasady postępowania i miejsce, gdzie można znaleźć informacje na ten temat. Na stronie gotowi.org jest też do pobrania broszura z zasadami postępowania.

Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego, wyjaśnia, skąd biorą się powodzie zimą. Są trzy przyczyny. Kra tworzy zatory lodowe i uniemożliwia spływ wody w rzekach. Drugi powód to topienie się pokrywy śnieżnej. Trzeci zaś, charakterystyczny dla odcinków rzek blisko ujścia do morza, kiedy północny wiatr wpycha wodę do koryta, a ta zalewa leżące wzdłuż brzegów miejsca. Zwraca uwagę, że natura jest nieprzewidywalna, ale meteorolodzy są w stanie przewidzieć w przybliżeniu, jaki będzie stan wody, jak szybko ta woda będzie się przemieszczała i jaki będzie jej przepływ. - Takie informacje powinny być istotne dla sztabów kryzysowych - mówi. Służby są w stanie ostrzec mieszkańców, choć już trudno przewidzieć, czy dojdzie do powodzi, bo to zależy od różnych czynników, m.in. od stanu wałów przeciwpowodziowych.

Grzegorz Walijewski zauważa, że Polska leży w takiej strefie klimatycznej, iż powódź jest naturalnym zjawiskiem i trzeba się do niej przygotować. A powodzie są możliwe również latem, więc warto być gotowym przez cały rok.

logo orlen.jpg logo orlen.jpg

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10


***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Maciej Oswald

Goście: dr n. med. Adam Pietrzak (specjalista medycyny ratunkowej), Jerzy Kossowski (redaktor naczelny miesięcznika "Automobilista"), Tomasz Kulik, Sławomir Moszczeński (instruktorzy nauki jazdy)

Data emisji: 12.03.2021 

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

Płock: poziom Wisły poniżej stanów ostrzegawczych, ale utrzymano pogotowie przeciwpowodziowe

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 19:57
W Płocku poziom Wisły spadł poniżej stanów ostrzegawczych. Mimo to utrzymano tam pogotowie przeciwpowodziowe. Poniżej stanów ostrzegawczych rzeka utrzymuje się też w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta inwestycja jest niezbędna". Prezes Wód Polskich o budowie stopnia wodnego Siarzewo

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 15:05
- Budowa stopnia wodnego w Siarzewie jest niezbędną inwestycją dla bezpieczeństwa, proszę porozmawiać z mieszkańcami we Włocławku czy Toruniu, tam wszyscy obawiają się ewentualnego przewrócenia się stopnia we Włocławku - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Daca, prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie.
rozwiń zwiń