Dzień Dawcy Szpiku. Kto może zostać dawcą?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 11:24
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą ratunku jest przeszczep. Co piąta nie znajduje jednak swojego "genetycznego bliźniaka". Czy każdy z nas może zostać dawcą? Z czym to się wiąże?
Kto i w jaki sposób może zostać dawcą szpiku?
Kto i w jaki sposób może zostać dawcą szpiku? Foto: Daniel Dmitriew / Forum

Czytaj też:
rak nowotwór kobieta szczęście 1200.jpg
Coraz młodsze osoby zostają pacjentami onkologicznymi

Od roku 2002 13 października obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku. To dobra okazja, by nie tylko odpowiedzieć na wątpliwości osób wciąż rozważających rejestrację, ale również rozwiać wszelkie obawy. Nasz szpik może uratować wiele istnień ludzkich, a cena za to w porównaniu z tym jest czymś błahym.


Posłuchaj
09:43 PR1_AAC 2021_10_13-09-40-52.mp3 13 października obchodzimy Dzień Dawcy Szpiku. O czym powinniśmy pamiętać, zanim zarejestrujemy się w bazie dawców? ("Cztery pory roku"/Jedynka)

 

Czy każdy może pomóc?

Dawcą może zostać każda osoba zdrowa, w wieku od 18 do 55 lat, której BMI (czyli wskaźnik masy ciała) nie przekracza czterdziestu. - Jeśli ktoś ma choroby dodatkowe, staramy się weryfikować to na etapie rejestracji - mówi Agnieszka Zielonka z Fundacji DKMS. Osoby, które mają wątpliwości, mogą skorzystać z porad dyżurujących lekarzy. - Jeśli pojawiają się stany wymagające sprawdzenia, lekarze decydują, czy pacjent powinien być zablokowany w bazie na czas sprawdzenia, czy któreś ze schorzeń bezwzględnie go wyklucza - dodaje.

Zobacz też:

Jeśli żadne objawy nas nie niepokoją, powinniśmy, np. poprzez stronę dkms.pl, zamówić pakiet rejestracyjny. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dotyczących wieku, stanu zdrowia czy miejsca zamieszkania pakiet przychodzi na nasz adres domowy. - W tym pakiecie są pałeczki do pobrania wymazu i formularz do podpisania. Po pobraniu wymazu z jamy ustnej i podpisaniu formularza wszystko odsyłamy do fundacji - tłumaczy gość "Czterech pór roku". Po zbadaniu wymazu dana osoba wpisana zostaje do bazy i od tego momentu figuruje jako dawca deklarujący chęć pomocy.

Fb/Fundacja DKMS

Czytaj też:
1200_szczepionka_badania_shutterstock.png
Receptor AXL i procesy komórkowe. Ważne odkrycie polskich badaczy

I co dalej?

Gdy znajdzie się biorca o jednakowych antygenach zgodności tkankowej, pracownicy fundacji możliwie najszybciej weryfikują, czy konkretny dawca wciąż zainteresowany jest pomocą. - Następnie wykonujemy wstępne badanie. Pobieramy próbkę krwi, która pozwala nam wstępnie zweryfikować dawcę, a także potwierdzić zgodność między dawcą a pacjentem - wyjaśnia Agnieszka Zielonka. Uzyskane informacje wysyłane są do kliniki. - W drugim etapie jest już szczegółowe badanie, a dopiero trzeci etap to właściwe oddanie komórek macierzystych - przypomina.

Samo pobranie materiału można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na pozyskaniu komórek z krwi obwodowej. - Przed pobraniem przyjmuje się mobilizator. Powoduje on, że komórki z naszego szpiku przechodzą do krwi, gdzie mogą być zebrane. W tym przypadku samo pobranie właściwie nie boli. Mamy wenflony podłączone do obu rąk. Krew jest pobierana z jednej, przechodzi przez specjalną maszynę i wraca do drugiej - wyjaśnia gość audycji.

Niedogodnością są natomiast objawy grypopodobne, odczuwane podczas przyjmowania wspomnianego środka mobilizującego. Druga metoda polega na pobraniu komórek macierzystych ze szpiku, z talerzy kości biodrowych. - W dolnej części pleców są dwa dołeczki, widoczne u bardzo wielu osób. Ten rodzaj pobrania wykonuje się w znieczuleniu ogólnym - dodaje Agnieszka Zielonka. Ważną informacją jest to, że dawca może oddać komórki macierzyste wielokrotnie.

YouTube/Fundacja DKMS

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Agnieszka Zielonka (Fundacja DKMS)

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 9.40

mg

Czytaj także

Jaka woda do picia najlepsza? Dla każdego coś innego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 14:40
Bez niej nie ma życia. Ale wśród wód jest wiele możliwości do wyboru. Może być stołowa, mineralna, lecznicza i może być zwykła kranówka. A ile jej pić w ciągu dnia? - Tak naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę na bilans wodny w naszym organizmie i on powinien wynieść ok. 2,8 litra - mówi dietetyk Angelika Kargulewicz, dr nauk medycznych.
rozwiń zwiń