Będzie łatwiej o mieszkanie? Samorządowcy we wspólnej inicjatywie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 11:16
W najbliższych latach w subregionie wałbrzyskim na Dolnym Śląsku może powstać nawet 800 mieszkań. Koordynacją ich budowy zajmie się specjalna spółka zawiązana przez siedemnaście gmin - tzw. Samorządowa Inicjatywa Mieszkaniowa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Roman Babakin

Czytaj też:
blok mieszkanie mieszkania 1200.jpg
Mieszkaniowy dylemat: wynajem czy kredyt?

Dolny Śląsk od pewnego czasu boryka się z problemem mieszkaniowym. W tej części Polski trudno o mieszkania w przystępnej cenie. Samorządowcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, przystępując do inicjatywy, która już skupia siedemnaście gmin. Pomoc ma dotyczyć osób, których nie stać na zakup mieszkania na rynku komercyjnym, a które jednocześnie nie mogą liczyć na przyznanie lokalu gminnego.


Posłuchaj
03:11 PR1_AAC 2021_10_26-12-43-00.mp3 W najbliższych latach w regionie wałbrzyskim na Dolnym Śląsku może powstać nawet 800 mieszkań. Wszystko dzięki Samorządowej Inicjatywie Mieszkaniowej ("W samo południe"/Jedynka)

 

Ulga dla portfela

Projekt SIM Sudety przewiduje liczne ulgi dla wszystkich zainteresowanych programem. Przede wszystkim chodzi o wysokość wkładu własnego. Chętni muszą wpłacić jedynie 20 proc. wartości inwestycji. - Przez okres spłacania kredytu, czyli dwudziestu paru lat, mają bardzo niski czynsz. Na poziomie 600-700 złotych. Na koniec, mogą również wykupić mieszkanie na własność, za ok. 20 tys. złotych - mówi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Każdy z udziałowców inicjatywy o skali budowy decyduje we własnym zakresie. W Kłodzku dotąd zidentyfikowano ponad dwieście rodzin potrzebujących takiego wsparcia. - Myślę, że pierwsza budowa tych docelowo dziewięćdziesięciu mieszkań w Kłodzku w jakiś sposób zaspokoi te potrzeby - mówi burmistrz miasta, Michał Piszko. Włodarze liczą, że projekt pozwoli zahamować proces wyludniania się miasta i wyjazd mieszkańców w poszukiwaniu lepszych perspektyw.

Zobacz też:

Czytaj też:
deweloper budowa mieszkania 1200.jpg
Jak rosną ceny mieszkań ? NBP podał dane za drugi kwartał

Szeroka oferta

Program swoim zasięgiem obejmie również mniejsze ośrodki, takie jak gmina Nowa Ruda. Wójt zwraca uwagę, że inicjatywa mogłaby spotkać się z zainteresowaniem licznej grupy osób, które na co dzień pracują w Czechach. - To są młodzi ludzie, którzy mają pieniądze, a mają problem z wzięciem kredytu w Polsce. Środki te mogliby przeznaczyć na wolny wykup tych mieszkań - tłumaczy Adrianna Mierzejewska. W planach jest budowa od trzydziestu do czterdziestu lokali.

Na atrakcyjną ofertę mogą również liczyć osoby starsze. Burmistrz Lądka-Zdroju zapowiada, że będzie ona odpowiadała realnym potrzebom seniorów. - Pamiętajmy, że osoby starsze żyjące w mieszkaniach komunalnych zajmują niejednokrotnie mieszkanie o powierzchni 70-90 metrów. Przeprowadzając się do mieszkań nowych, zwalniają tym samym mieszkania, które mogłyby być udostępnione rodzinom wielodzietnym - uważa Roman Kaczmarczyk.

Pierwsze budowy mogą ruszyć już w przyszłym roku. Gminy biorące udział w inicjatywie skorzystały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Każda z nich otrzymała wsparcie w wysokości 3 milionów złotych.

Audycja: "W samo południe"

Prowadzi: Ewa Chyra

Materiał: Bartosz Szarafin

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 12.43

mg

Czytaj także

Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:50
Wyniki ankiety za II kwartał 2021 r. wskazują na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu na kredyt. Banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z informacji NBP o sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń