Czy Polacy stosują się do obostrzeń?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 10:50
Kilka dni temu świat obiegła informacja o nowym wariancie koronawirusa. Omikron po raz pierwszy pojawił się w Botswanie. Rząd reaguje i ogłasza tzw. "pakiet alertowy" składający się z dwóch zasadniczych elementów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: SmartPhotoLab/Shutterstock

Czytaj też:
shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg
Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. "Większa szansa na ograniczenie zakażenia"

Pierwszy element nowych obostrzeń zakłada zakaz lotów z krajów afrykańskich, gdzie stwierdzono wspomnianą mutację oraz przedłużoną kwarantannę dla osób przyjeżdżających spoza strefy Schengen. Drugi element dotyczy obostrzeń krajowych: od 1 grudnia zmniejszone zostają limity w miejscach publicznych.


Posłuchaj
03:48 PR1_AAC 2021_11_30-06-46-29.mp3 Wykryto nowy wariant koronawirusa. 1 grudnia w życie wchodzi tzw. pakiet alertowy (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Grzech główny: bezmyślność

Eksperci apelują, by pamiętać o podstawowych zasadach, a więc zachowywaniu dystansu społecznego, dezynfekcji i zasłanianiu ust w miejscach publicznych. Ważne również, by obserwować swoje samopoczucie. Pierwsze objawy kojarzące się z przeziębieniem powinny być dla nas ostrzeżeniem. Profesor Krzysztof Simon przyznaje, że mniejszym zagrożeniem dla otoczenia są osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo. - Zwykle krócej replikują wirusa, zwalczają go szybciej. Jeśli pacjent nie kicha, nie kaszle i nie pluje, to wymiana jest zdecydowanie mniejsza - podkreśla gość "Sygnałów dnia".

Jednocześnie ostro ocenia osoby, które pomimo zauważalnych objawów odwiedzają miejsca publiczne takie jak sklepy czy środki komunikacji miejskiej. -  W takiej sytuacji nie ma się co dziwić, że nawet osoby zaszczepione, często przecież w starszym wieku, zapadają na koronawirusa - zaznacza prof. Krzysztof Simon. Lekarze przypominają, że nic nie usprawiedliwia lekceważenia nakazu noszenia maseczek oraz łamania zasad kwarantanny. - Mamy dolegliwości? Wtedy od razu robimy test - tłumaczy krajowy ekspert od pandemii i koronawirusa, prof. Simon.

Czytaj też:
Melbourne FREE 1200.jpg
"Najdłuższy lockdown na świecie". Mieszkańcy Melbourne zamknięci przez 267 dni

Twoja kwarantanna

Dla osób, które muszą zmierzyć się z izolacją z powodu zakażenia koronawirusem, przygotowano specjalną aplikację. Jest łatwa w obsłudze i działa trochę jak osobisty, przyboczny strażnik. - To aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Program ten umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywamy, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia - wylicza Krzysztof Marcjan z Wrocławskiej Policji.

Zobacz też:

***

Szczegółowe dane na temat zasłaniania ust i nosa oraz informacje dotyczące wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 30.11.2021 r. 

Godzina emisji: 6.46

mg

Czytaj także

"Nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary". Szef MZ o obostrzeniach covidowych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:17
- Jeśli dynamika zakażeń w kolejnym tygodniu będzie tak samo wysoka, jak w tym, to będzie trzeba zrewidować prognozy, co oznacza m.in. wzmocnienie kontrolowalności maseczek w środkach transportu, w galeriach handlowych, większą liczbę patroli oraz zmianę polityki dotyczącej mandatów - nie będą stosowane upomnienia, tylko realne kary - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń