Katarzyna Grochola: raz ludzie nawet płacili mi, żebym tylko nie śpiewała

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 19:18
- Cała sala zgodnie krzyczała: Grochola lepiej pisz! - wspominała w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" Katarzyna Grochola.
Audio
  • Katarzyna Grochola i jej ulubiona muzyka (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Katarzyna Grochola
Katarzyna GrocholaFoto: Polskie Radio

W przerwach między pisaniem książek Katarzyna Grochola lubi słuchać muzyki. Jak sama jednak przyznaje, nie ma pamięci do tytułów i nazwisk wykonawców. - W tych sprawach jestem potworny głąb. Idę do sklepu muzycznego, próbuję nieudolnie nucić, ale nikt nie słyszy tego, co mam w głowie - zdradziła pisarka.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W młodości Katarzyna Grochola słuchała przede wszystkim rocka. Jednym z jej idoli był Jimi Hendrix. - Nosiłam na szyi drewnianą ikonę z jego wizerunkiem na rzemyku. Byłam pod ogromnym wrażeniem Hendrixa, choć w ogóle nie rozumiałam tego, co on wyczynia na tej swojej gitarze - podkreślała pisarka.

W tamtych czasach bardzo modne były prywatki, gdzie, przy dźwiękach muzyki, młodzi przeżywali pierwsze miłosne uniesienia. - Przytulaliśmy się, było trochę pocałunków w szyję, a potem tańczyliśmy gorącego rocka i znowu się przytulaliśmy. To było przyzwoite pokolenie i nikt nie robił tego, co dzisiaj ludzie robią bez muzyki - mówiła z uśmiechem Katarzyna Grochola.

Najnowsze zestawienie listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" >>>

Obecnie pisarka pracuje nad nowym zbiorem opowiadań pt. "Zaginione niebo". - Gdy leciałam pierwszy raz samolotem, to pamiętam, że strasznie się zdziwiłam. W Warszawie była tak okropna pogoda, samolot wdrapywał się na te chmury, dosłownie szorował po nich brzuchem, a potem nagle okazało się, że jesteśmy w niebie, pięknym i pogodnym. Z góry chmury wyglądały absolutnie rewelacyjnie, a ja pomyślałam sobie, jaka jestem głupia, że myślałam, że tego dnia słońca już nie będzie. Ono jest zawsze - tłumaczyła sens tytułu Katarzyna Grochola.

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.
Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Na listę głosujemy na stronie www.ppr1.polskieradio.pl . Propozycje do listy można zgłaszać też sms-owo pod numer 71151, poprzedzając swój typ skrótem PPR1.

''

pg/pj

Czytaj także

Anna Dymna: jak człowiek nie może czegoś powiedzieć, to zaczyna śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Piosenka towarzyszy jej przez całe życie. Śpiewała swojemu synowi, kiedy był malutki. Marek Grechuta "śpiewa jej". - Jak słucham jego piosenek, to wszystko mi się uśmiecha - mówiła w radiowej Jedynce. Dla Anny Dymnej "piosenka może uwalniać od cierpienia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misia Furtak znów chce grać w zespole

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 23:10
- Na gitarze basowej, żeby tylko nie stać z przodu i nie śpiewać - przyznała w radiowej Jedynce. Ta wokalistką i basistka znana jest głównie jako członkini zespołu "Très.b". Jednak w 2013 roku zadebiutowała solową mini płytką pt."Epka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiemy co powoduje, że Halinie Frąckowiak chce się śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 22:43
Wydawałoby się, że harfa to wielki i nieporęczny instrument, który pasuje do orkiestry symfonicznej. Halinę Frąckowiak ten instrument - jak to ujęła - powalił.
rozwiń zwiń