Marek Dutkiewicz: film "Sugar Man" to współczesna baśń

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 22:23
Jej fenomen, zdaniem słynnego tekściarza, scenarzysty i dziennikarza muzycznego Marka Dutkiewicza, polega na tym, że wydarzyła się naprawdę.
Audio
  • Marek Dutkiewicz: film "Sugar Man" to współczesna baśń (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Marek Dutkiewicz
Marek DutkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Fenomenem jest też, że Rodriguez, który przez chwilę usiłował zaistnieć w show biznesie, zniknął na 30 lat - powiedział Marek Dutkiewicz w radiowej Jedynce.

Swój pierwszy singiel "I'll Slip Away" Sixto Díaz Rodriguez znany również jako Rodriguez lub Jesús Rodriguez nagrał pod pseudonimem Rod Riguez w 1967 roku. W tym czasie występował w klubach nocnych Detroit i to właśnie podczas jednego z występów został zauważony przez producentów wytwórni Sussex Records. Jej nakładem ukazały się dwa albumy Rodrigueza "Cold Fact" w 1970 i "Coming from Reality" w 1971 roku, które, mimo świetnych recenzji, zupełnie się nie sprzedały.

Dlatego zamiast na scenie, zaczął pojawiać się na budowach. Pracował przy rozbiórkach i sprzątaniu. Żyjąc na granicy ubóstwa, nie zdawał sobie sprawy z popularności, jaką jego muzyka święciła w Republice Południowej Afryki. - Był podobno idolem tak kochanym, jak Bob Dylan. Niedawno koncertował też w Polsce  - przypomniał Dutkiewicz w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Premiera filmu Sugar Man, poświęconego twórczości Rodrigueza i fenomenowi jego popularności w RPA, odbyła się na Sundance Film Festival w 2012 roku. Obraz zdobył też Oscara w 2013 roku w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. - Jeśli państwo nie widzieli tego filmu to proszę nadrobić tę zaległość - zachęcał Rafał Dutkiewicz w audycji Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Markiem Dutkiewiczem.

Do słuchania "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" w każdą sobotę po godz. 20 zaprasza Zbigniew Krajewski.

Na listę głosujemy na stronie www.ppr1. polskieradio .pl . Propozycje do listy można zgłaszać też sms-owo pod numer 71151 , poprzedzając swój typ skrótem PPR1.

''

tj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Konopka: muzyka był moją pierwszą miłością

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 00:47
- Muzyka była moja pierwszą miłością jeśli chodzi o sztukę - powiedział w radiowej Jedynce reżyser Bartosz Konopka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejnych odcinków "07 zgłoś się" nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 16:00
Bronisław Cieślak, czyli serialowy porucznik Borewicz zapewnia, że nie będzie kolejnych odcinków kultowego serialu, cieszącego się od lat wielką popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Grochola: raz ludzie nawet płacili mi, żebym tylko nie śpiewała

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 19:18
- Cała sala zgodnie krzyczała: Grochola lepiej pisz! - wspominała w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" Katarzyna Grochola.
rozwiń zwiń