Magda Navarette: tancerka flamenco jest jak perkusyjny instrument

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2014 12:38
- Tancerz musi współgrać z muzyką. Flamenco polega na tym, że wystukuje się własny rytm - tłumaczyła w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" piosenkarka i tancerka.
Audio
  • Magda Navarette o swojej twórczości (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Magda Navarette w studiu radiowej Jedynki
Magda Navarette w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Magda Navarette zaczęła śpiewać mając dziewięć lat, tańczyć - 12. Dziś śpiewa bolera i tańczy flamenco. Dlatego w jej garderobie nie może zabraknąć pantofelków do tego tańca. - To są specjalne buty, które nazywam swoimi czołgami - mogą być mniej, lub bardziej zabudowane. Profesjonalne buty do flamenco mają specjalną osłonę na śródstopiu i niewielki podbity obcas. Uderzenie nimi uzyskuje się w zależności od tego, pod jakim kątem pada stopa. Flamenco jest kombinacją tych uderzeń - tłumaczyła artystka.

Najnowsze zestawienie listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" >>>

W swojej twórczości Magda Navarette nie zamyka się wyłącznie na muzykę latynoską. Inspiruje się również rytmami orientalnymi, arabskimi i hinduskimi. - Kilka lat temu zostałam zaproszona do Nowego Jorku, by wziąć udział w projekcie "India Flame". Muzycy hinduscy łączyli w nim swoje rytmy z muzykę latynoską. Projekt miał na celu pokazanie, że flamenco i muzyka hinduska mają wspólne korzenie. Tańczyłam z nimi flamenco i wykonywałam bolera. Zakochałam się w ich muzyce - wyznała w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.

Navarette przyznała, że bardzo lubi też muzykę anglosaską i retro. - Gdyby przypatrzeć się temu, w jaki sposób Ella Fitzgerald improwizowała, jak podchodziła do frazowania, to tak naprawdę jest to bliskie flamenco. Gdyby przeanalizować frazę flamenco, jak śpiewacy żonglują rytmem, to jest to wspólny język. Bardzo lubię śpiewać jazzowe standardy. To jest baza.

Obecnie Magda Navarette pracuje nad nową płytą. Znajdzie się na niej trochę swingu, retro, jazzu i muzyki bałkańskiej. - Muzyka bałkańska jest jak ujście energii. Ten cygański, europejski, słowiański romans we mnie drga - powiedziała. Płytę przygotowuje we współpracy z zespołem z Czech. Ma nadzieję, że do grudnia uda się nagrać pierwszego singla.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

''

tj/kd

Czytaj także

Anna Jurksztowicz: jesteśmy zbyt fajni, by być niegodziwcami

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 13:29
- Mówi też o tym filozofia jogi. Nie jestem jest fanatyczną wyznawczynią, ale korzystam z możliwości, które oferuje ludzkości - przyznała w radiowej Jedynce piosenkarka, która wraca muzyczną scenę z płytą "Poza czasem: Muzyka duszy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W muzycznym świecie Adama Sztaby. "Upływający czas, to najlepszy juror"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 22:02
- Wielcy kompozytorzy i fenomen Grażyny Łobaszewskiej - Adam Sztaba podkreśla, że mamy z czego być w polskiej muzyce dumni. Ale podczas spotkania w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" dyrygent przeniósł nas też w bardziej odległe rejony świata, aby w końcu powrócić do pewnego polskiego... mezaliansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sade wykręciła numer 101 i trafiła prosto na szczyt listy!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 21:51
W jubileuszowym, 101. notowaniu listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" na pierwszym miejscu zameldowała się piosenka "Smooth Operator".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manhattan Transfer oczarowali słuchaczy radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 22:14
Piosenka amerykańskiej grupy jazzowej "Cuentame" (Speak up Mambo) na szczycie 102. notowania listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki".
rozwiń zwiń