Piotr Bukartyk: Queen i Pink Floyd byli naszym oknem na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 13:50
- Przyniosłem numery, które porażają bogactwem, które nie starzeją się mimo upływu lat - powiedział Piotr Bukartyk prezentując w Jedynkowej liście przebojów ulubione piosenki.
Audio
  • Piotr Bukartyk prezentuje piosenki, których siła przemawia do niego od lat (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Robert Sankowski poleca płytę Artura Rojka "Składam się z ciągłych powtórzeń" (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Marek Lehnert o nowościach włoskiej sceny muzycznej (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Zespół Pink Floyd. Po odejściu w 1968 roku Syda Barreta grupa działała w składzie (od lewej): Nick Mason, David Gilmour, Roger Waters i Richard Wright
Zespół Pink Floyd. Po odejściu w 1968 roku Syda Barreta grupa działała w składzie (od lewej): Nick Mason, David Gilmour, Roger Waters i Richard Wright Foto: flickr/pily pily/CC BY-NC-SA 2.0

Wrażliwość artysty, który w swojej twórczości łączy różne style muzyczne, od wczesnej młodości kształtowali najwięksi światowi wokaliści. Dostęp do zagranicznych płyt zawdzięczał paczkom z Niemiec, które dostawał jeden z kolegów. - Queen było dla mnie prawdziwym odkryciem. Freddie Mercury z tym cudownym, ciepłym stosunkiem do kiczu - wspominał Piotr Bukartyk prezentując "Bohemian Rhapsody".

Gość Zbigniewa Krajewskiego pamięta, że nie każdą jego fascynację podzielali rówieśnicy. Gdy w Polskim Radiu usłyszał po raz pierwszy muzykę Pink Floyd, nagrał ją i zaprezentował kolegom, został uznany za... kosmitę. - Wszyscy orzekli, że ze mną jest coś nie tak, że tego się nie da zatańczyć na szkolnej dyskotece. A mnie to trzyma do dziś - podkreślił. Na przełomie lat 70. i 80. muzyka tych dwóch zespołów była zdaniem Piotra Bukartyka swoistym oknem na świat dla Polaków.

Do grona klasyków wokalista dodał "Hotel California" z repertuaru The Eagels. - Gdziekolwiek go usłyszę, już nie zmienię stacji, dopóki ten, długi skądinąd, numer nie wybrzmi do końca - przyznał muzyk. Sam też postanowił przestać liczyć się z czasem - na najnowszej płycie "Kup sobie psa" Piotr Bukartyk prezentuje długie stonowane piosenki, którymi podbija koncertową publiczność.

***

Tytuł audycji: Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki
Prowadził: Zbigniew Krajewski
Gość: Piotr Bukartyk - muzyk, wokalista, autor tekstów
Data emisji: 20.12.2014
Godzina emisji: 20.00 - 22.00

(asz/mm)

Czytaj także

Krzysztof Kiljański, Pink Floyd i miłość doskonała

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2013 09:15
- Pierwszy utwór, który usłyszałem na słuchawkach w stereo to było "Money", a potem "Time" z płyty "Dark side of the moon" zespołu "Pink Floyd" - przyznał gość audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki” Krzysztof Kiljański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roger Waters i biografia, która pokazuje więcej, niż tylko Pink Floyd

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 21:04
Książka Dave'a Thompsona "Roger Waters. Człowiek za murem" to pierwsza pełna biografia członka kultowego zespołu. Dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki Zbigniew Krajewski podkreśla jej znaczenie dla zrozumienia twórczości Watersa i całego zespołu.
rozwiń zwiń