Magda Umer: Przybora to nieprawdopodobna wielkość literacka

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 01:27
- Jeremi niesłusznie kojarzony jest tylko z genialnymi piosenkami czy Kabaretem Starszych Panów - mówiła Magda Umer.
Audio
  • Magda Umer o twórczości Jeremiego Przybory (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Marek Brzeziński i jego córka Irenka w świecie francuskiej piosenki - co powiecie na "Chandelier" w wersji Loica Nottet? - (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Wiktor Czeszejko Sochacki odkrywa kolejny talent (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
W repertuarze Magdy Umer jest wiele piosenek Jeremiego Przybory. Niektóre napisane specjalnie dla niej
W repertuarze Magdy Umer jest wiele piosenek Jeremiego Przybory. Niektóre napisane specjalnie dla niejFoto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk
Weekend w Jedynce
1200pap_19661030_00V.jpg
100. rocznica urodzin Jeremiego Przybory

On specjalnie dla niej napisał kilka piosenek. Ona dla niego przygotowała spektakl muzyczny "Zimy żal – Piosenki z Kabaretu Starszych Panów", który w 1989 obejrzała publiczność 10. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. - Wasowski i Przybora pisali swoje piosenki dla ludzi, którzy są po prostu muzykalnymi aktorami. Sposób, w jaki te utwory zostaną zinterpretowane, był najważniejszy - podkreśla Magda Umer. Sama, choć nie ma muzycznego wykształcenia, przeżyła, nagrała i do dziś na recitalach wykonuje, wiele z Przyborowych tekstów. - Dziś natomiast ukazały się w wydawnictwie Znak "Dzieła (niemal) wszystkie" Jeremiego i uważam, że jest to wielki dzień dla polskiej literatury. Bardzo bym marzyła, by poniosły to dalej nastepne pokolenia - dodaje.

Podczas Jedynkowego spotkania w setną rocznicę urodzin Jeremiego Przybory pieśniarka opowiadała o szczególnie dla niej znaczących tekstach poety oraz jego relacji z Wisławą Szymborską, której nie znał.

***

Tytuł audycji: Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Magda Umer (wokalistka, reżyserka, aktorka)

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 20.16

asz/pj

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: tata był perfekcjonistą i geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 20:51
- Jak coś robił to musiało być na poziomie - wspominał Grzegorz Wasowski w cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" swojego ojca kompozytora i reżysera, współtwórcę "Kabaretu Starszych Panów", Jerzego Wasowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Banaszak o koncercie piosenek Przybory: próba najwyższego poziomu

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2015 12:19
- Przede wszystkim obcowaliśmy ze wspaniałą treścią. Rzadko we współczesnych czasach obecną - mówiła w Jedynce artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybora wg Kiljańskiego. Premiera w Jedynce!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 14:00
- Podczas nagrywania tej płyty doceniłem fakt istnienia Internetu - mówił Krzysztof Kiljański o albumie "Przybora", nagranym z grupą The New Warsaw Trio. Fragmenty płyty zabrzmiały w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magda Umer: w życiu nie ma do czego się spieszyć

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 17:00
- Do sztuki nie należy się spieszyć. Trzeba to robić, kiedy dobre anioły nad nami czuwają. Mam takie wrażenie, że teraz były z nami - przyznaje artystka mówiąc o swojej najnowszej płycie "Duety".
rozwiń zwiń