Electrotango, nowy styl w tangu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 17:51
Electrotango to nowy styl, którego twórca nie życzył sobie, aby tańczono w rytm jego utworów. Ale historia spłatała mu figla.
Audio
  • Urszula Borkowska o tangu i płycie "Warszawskie tango elektryczne" (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Tango - zdjęcie ilustracyjne
Tango - zdjęcie ilustracyjneFoto: Pavel L Photo and Video/Shutterstock

Astor Piazzolla stworzył tango, którego w zasadzie się nie tańczy, a ogląda. - On miał taką ogromną ambicję życiową, żeby nie tańczono do jego muzyki, bo uważał to za uwłaczające. Uważał, że jego muzyka jest zbyt wyrafinowana i zbyt wartościowa, żeby traktować ją podkład do tańca - mówi Urszula Borkowska, kompozytorka. Ironią losu jest to, że po śmierci Piazzolli jego utwory stały się podkładem do tańczenia, nazwane jako new tango lub electrotango.


Borkowska Urszula 1200x660.jpg
Urszula Borkowska  fot. Kajetan Tłokowski/PR

Urszula Borkowska tangiem zainteresowała się przez przypadek. Część kolegów, którzy grają na różnych instrumentach gra utwory Astora Piazzolli, więc siłą rzeczy zainteresowała się jego twórczością. 

Gość Jedynki opowiada też, co ona robi z tangiem. To jej tanga są na płycie "Warszawskie tango elektryczne". Jej tanga tańczy również zespół Warsaw Tango Group.

Kompozytorka wspomina, jak naukowo zainteresowała się tangiem (napisała o nim stustronicową pracę doktorską), jak doszło do założenia zespołu i jakie są ich najbliższe plany artystyczne. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Przeboje przyjaciół radiowej Jedynki

Prowadzi: Iza Żukowska

Gość: Urszula Borkowska (kompozytorka, aranżerka, pianistka)

Data emisji: 1.07.2017

Godzina emisji: 20.14

ag

Zobacz więcej na temat: tango MUZYKA Iza Żukowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Platynową płytą Marcin Wyrostek dziękuje swojej muzie

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 15:52
- Znam wielu muzyków, którzy zaczynali od akordeonu, ale potem obierali inną drogę muzyczną. A ten instrument była zawsze mocno obecny w rodzinach, domach. Myślę, że akordeon to jest taka historia muzyczna w Polsce - mówił Marcin Wyrostek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawskie Tango Elektryczne". Przed nami koncert

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 14:54
Gościem "Muzycznej Jedynki" będzie Katarzyna Dąbrowska, która zaprosi na koncert promujący autorską płytę Urszuli Borkowskiej "Warszawskie Tango Elektryczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Dąbrowska - zarażona tangiem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 14:34
- W słowie "tango" i w samej muzyce zawiera się myśl o miłości oraz pasja. Tango to piękne dziedzictwo i filozofia wokół tej muzyki – mówi aktorka i wokalistka Katarzyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń